Իրավունք 11:06 15/09/2020 Հայաստան
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որուոմ ասված է. «Հետևելով 2020 թվականի սեպտեմբերի 14-ին կայացած ՀՀ Ազգային ժողովի նիստի ընթացքում հնչած ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուների ելույթներին, ինչպես նաև թեկնածուների կողմից իրենց ուղղված հարցերին տրված պատասխաններին՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն (այսուհետ՝ Հանձնաժողով) արձանագրում է.
1.     Թեկնածուների կողմից հրապարակվել են տեղեկություններ, որոնք չեն համապատասխանում իրականությանը: Մասնավորապես՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու Արթուր Վաղարշյանը հարցերից մեկին պատասխանելու ընթացքում նշել է, որ զանգ է ստացել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովից և զանգի ընթացքում հնչել են հարցադրումներ իր կուսակցական լինելու կամ չլինելու, ինչպես նաև բարեկամների կազմում բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց առկայության վերաբերյալ։
Հանձնաժողովը հայտարարում է, որ Հանձնաժողովը հեռախոսազանգի միջոցով նման հարցադրումներ Թեկնածուին չի ուղղել, և Թեկնածուի կողմից նման տեղեկությունների տարածումը չի արտացոլում ճշմարտությունը։
2.    Թեկնածուների վերաբերյալ Հանձնաժողովի ներկայացրած բարեվարքության եզրակացության վերաբերյալ հնչեցվել են գնահատականներ, տրվել են որակումներ, որոնք Հանձնաժողովի կողմից ներկայացված տեղեկությունների հավաստիությունը կասկածի տակ են դրել:   Մասնավորապես՝ թեկնածու Էդգար Շաթիրյանը Հանձնաժողովի՝ բարեվարքության վերաբերյալ եզրակացության մեջ ներկայացված տվյալների առնչությամբ տվել է գնահատականներ՝ պատկերացում ձևավորելով, որ եզրակացության մեջ առկա այդ տվյալներն անարժանահավատ են։
Հանձնաժողովը վերահաստատում է, որ բարեվարքության եզրակացության մեջ գույքային դրության վերաբերյալ ներկայացված տեղեկությունները հիմնված են պետական կառավարման, տեղական ինքնակառավարման մարմիններից, ինչպես նաև Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին ՀՀ օրենքով Հանձնաժողովին վերապահված այլ գործիքակազմի միջոցով ստացված տեղեկությունների վրա։
Հանձնաժողովը վերստին հայտարարում է, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին ՀՀ օրենքի համաձայն Հանձնաժողովի կողմից տրամադրված բարեվարքության եզրակացությունները հրապարակման ենթակա չեն, և կոչ է անում բոլոր պաշտոնատար անձանց, ովքեր ի պաշտոնե ստանում են այդ եզրակացությունները, խստորեն պահպանել ՀՀ օրենսդրության պահանջները, զերծ մնալ եզրակացության բովանդակության շուրջ ցանկացած քննարկումներից այն անձանց հետ, ովքեր չունեն եզրակացության բովանդակությանը ծանոթանալու լիազորություն։
Հանձնաժողովը հիշեցնում է, որ եզրակացությունը չի կարող քննարկվել և դրա վերաբերյալ բացատրություններ, պարզաբանումներ չեն կարող ներկայացվել նաև Թեկնածուներին, ուստի հորդորում է պաշտոնատար անձանց, ինչպես նաև թեկնածուներին զերծ մնալ օրինականության սահմաններից դուրս եկող ցանկացած գործողությունից»։

Право 12:52 15/09/2020 Армения
Комиссия: Кандидатами в судьи КС Армении были обнародованы сведения, не соответствующие действительности
Комиссия по предупреждению коррупции (далее - Комиссия) выступила с заявлением, в котором говорится:
«Следя за прозвучавшими в ходе заседания Национального Собрания РА 14 сентября 2020 года выступлениями кандидатов в судьи Конституционного суда РА, а также за ответами на адресованные им вопросы, комиссия констатирует:
Кандидатами были обнародованы сведения, которые не соответствуют действительности. В частности, кандидат в судьи Конституционного суда Артур Вагаршян, отвечая на один из вопросов, отметил, что получил звонок от комиссии и в ходе звонка прозвучали вопросы о его партийной принадлежности, а также о наличии среди родных высокопоставленных должностных лиц.
Комиссия заявляет, что посредством телефонного звонка кандидату не такие вопросы адресованы не были, и распространение подобной информации кандидатом не отражает истины.
По поводу представленного комиссией консультативного заключения относительно добропорядочности кандидатов прозвучали оценки, были даны характеристики, которые поставили под сомнение достоверность представленных комиссией сведений. В частности, кандидат Эдгар Шатирян в связи с представленными в заключении комиссии данными относительно добропорядочности дал оценки, сформировав представление о том, что содержащиеся в заключении данные недостоверны.
Комиссия подтверждает, что сведения об имущественном положении, представленные в заключении, основаны на информации, полученной от органов государственного управления, местного самоуправления, а также посредством других инструментов, предоставленных комиссии Законом РА «О предупреждении коррупции».
Комиссия вновь заявляет, что согласно закону РА О Комиссии по предупреждению коррупции, заключения относительно добропорядочности, предоставленные комиссией, не подлежат обнародованию, и призывает всех должностных лиц, которые в силу должности получают эти заключения, строго соблюдать требования законодательства РА, воздерживаться от любых обсуждений по содержанию заключения с лицами, у которых нет полномочий для ознакомляться с содержанием заключения.
Комиссия напоминает, что заключение не может быть рассмотрено и относительно этого не могут быть представлены объяснения, разъяснения также кандидатам, посему призывает должностных лиц, а также кандидатов воздерживаться от любых действий, выходящих за пределы законности».