Հասարակություն 17:15 07/10/2020 Հայաստան
Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության փրկարար ուժերի վարչության հրշեջ-փրկարար մասի 3-րդ պահակախմբի վարորդ-փրկարար, ավագ ենթասպա Հովիկ Յուրիի Աղաջանյանի  կյանքի համար օրեր շարունակ պայքարել են Ստեփանակերտի, ապա նաև Երևանի «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի բժիշկները: Ցավոք, նրա կյանքը չի հաջողվել  փրկել:
Նա վիրավորվել էր հոկտեմբերի 2-ին, ժամը 13։45-ի սահմաններում Ստեփանակերտ քաղաքի հրթիռակոծության ժամանակ, երբ, մասնավորապես մասամբ վնասվել էր ԱԻ ՊԾ վարչական տարածքը:
ՀՀ ԱԻՆ-ից հայտնում են, որ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին հակառակորդի սանձազերծած լայնածավալ գործողությունների ընթացքում ծառայողական պարտականություններն իրականացնելիս ցուցաբերած արիության և խիզախության համար՝ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հրամանով Հովիկ Աղաջանյանը հետմահու արժանացել է «Մարտական ծառայություն» մեդալի:
«Հովիկ Աղաջանյանն իսկական փրկարար էր, հայրենասեր, սրտացավ ու նվիրված իր գործին և ընկերներին, օժտված էր բարձր պատասխանատվության զգացումով: Գործընկերների խոսքերով` հատկապես այս օրերին, խիզախությունը նրա ամենօրյա աշխատանքն էր ու սովորական պարտականությունը»,- նշում են ՀՀ ԱԻն-ից: ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը և նախարարության բոլոր աշխատակիցները խորապես սգում են  Հովիկ Աղաջանյանի մահը:
Հովիկ Յուրիի Աղաջանյանը ծնվել էր 1994թ. դեկտեմբերի 20–ին, ԱՀ Ասկերանի շրջանի Խնածախ գյուղում: Նա ամուսնացած չէր:

Общество 17:53 07/10/2020 НКР
За жизнь старшего прапорщика 3-й гвардии пожарно-спасательного отряда Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха Овика Юрьевича Агаджаняна на протяжении нескольких дней боролись врачи Степанакерта, затем также Медицинского центра «Эребуни» в Ереване. К сожалению, его жизнь не удалось спасти.
Он был ранен 2 октября около 13:45 во время ракетного обстрела Степанакерта, когда был частично поврежден административный корпус МЧС.
Из МЧС РА сообщают, что указом президента Республики Арцах Араика Арутюняна Овик Агаджанян посмертно награжден медалью «За боевые заслуги» за мужество и отвагу, проявленные при исполнении служебных обязанностей в ходе развязанных противником широкомасштабных боевых действий 27 сентября 2020 года.
«Овик Агаджанян был настоящим спасателем, патриотом, сердобольным и преданным своему делу и друзьям, был наделен высоким чувством ответственности. По словам коллег, особенно в эти дни, храбрость была его каждодневной работой и обычным обязательством», – отмечают из МЧС РА.
Глава МЧС Армении Феликс Цолакян и все сотрудники министерства выражают глубокие соболезнования в связи со смертью Овика Агаджаняна.
Овик Юрьевич Агаджанян родился 20 декабря 1994 года в селе Хнацах Аскеранского района Арцаха. Не был женат.