Տնտեսություն 18:31 23/10/2020 Հայաստան
Սաուդյան Արաբիայում թուրքական ապրանքների, ծառայությունների նկատմամբ բոյկոտն օր օրի ավելի լուրջ ծավալների է հասնում։ Այդ արշավն ու հանրային տրամադրությունները տարածվում են ինչպես արաբական, այնպես էլ Պարսից ծոցի տարբեր երկրներում։ Ի՞նչ են ներկրում այդ պետությունները Թուրքիայից, ստեղծվող վակուումը լցնելու և այլընտրանքային ապրանքներ, ծառայություններ առաջարկելու գործում ի՞նչ հնարավորություններ ունի և կարող է ունենալ Հայաստանը։
Պարսից ծոցի երկրներից  Քուվեյթում վերջին հինգ տարիներին բնակվող, աշխատող հայաստանցի, մարկետոլոգ Արամ Մկրտչյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնում է, որ Սաուդյան Արաբիայում սկսած արշավն անխուսափելի ազդեցությունն է թողնում արաբական աշխարհի տարբեր երկրների վրա։
«Չմոռանանք, որ Սաուդյան Արաբիան թե տնտեսական, թե հոգևոր առումներով արաբական աշխարհի առաջատար պետություններից է, և ինչ-որ իմաստով առաջին ջութակի դեր է խաղում։ Հյուսիսային Աֆրիկայի մի շարք երկրներ արդեն  կարծես թե լուրջ քայլեր են ձեռնարկում թուրքական ապրանքներից հրաժարվելու ուղղությամբ՝ Մարրոկոն, Թունիսը, նրանց գումարվում է թուրքական ապրանքների համար հսկայական շուկա ունեցող Եգիպտոսը»,-նշում է նա։
Ինչ վերաբերում է Պարսից ծոցի երկրներին, ապա Ա. Մկրտչյանը նկատում է, Սաուդյան Արաբիան քաղաքական առումով ազդեցիկ երկիր է, բայց Ծոցի երկրներից յուրաքանչյուրն իր անհատական կապերն ունի Թուրքիայի հետ։
«Բայց հանրային քննարկումներում դա առկա է, շատերը աջակցում են։ Կարծում եմ ժամանակի խնդիր է՝ թե երբ ծոցի բոլոր երկրները միահամուռ կերպով կմերժեն թուրքական ապրանքների մուտքն իրենց տարածք»,-ասում է Panorama.am-ի զրուցակիցը։
Այսպես, Պարսից Ծոցի երկրներ՝  Սաուդյան Արաբիա, Բահրեյն, Քուվեյթ, Օման, ԱՄԷ Թուրքիայից մեծ քանակությամբ ներկվում են  կենդանի ոչխարներ, տավարի ու ոչխարի թարմ միս։ Հայաստանում  անասնաբուծությունը զարգացնելն այնքան էլ բարդ գործ չէ, պետք է մեծ ուշադրություն դարձնել նաև լոգիստիկ ենթակառուցվածքներին։
Մեծ քանակությամբ թարմ միրգ ու բանջարեղեն է ուղարկվում Թուրքիայից։
«Դրանք այնպիսի մրգեր ու բանջարեղեններ են, որոնք արտադրվում են նաև Հայաստանում՝ սկսած ծիրանից մինչև լոլիկ։ Իմ անձնական դիտարկումն այն է, որ այստեղ վաճառվող թուրքական միրգն ու բանջարեղենը զիջում են հայկականին իրենց որակով։ Իհարկե, պետք է հասկանալ, որ Թուրքիայի հետ լոգիստիկ կապերը շատ ավելի լավ են կազմակերպված ու հնարավորություն են տալիս ավելի մատչելի գնով ապրանքները հասցնել այդ տարածաշրջան»,-մանրամասնում է նա։
Թուրքիայից Ծոցի երկրներ արտահանվող ապրանքների հաջորդ մեծ խումբը կաթնամթերքն է՝ հատկապես պանրի տեսականին, մածունը, թանը, յուգորտները։ Հայաստանի համար ոչ բարեկամ երկրից արաբական աշխարհի երկրներ են հասնում նաև մեծ քանակությամբ պահածոյացված ու մշակված մթերքներ՝ հատկապես տոմատ, թթուներ, նաև հրուշակեղեն, քաղցրավենիք, զովացուցիչ ըմպելիքներ, հյութեր։
«Այս խմբին կարող եմ ավելացնել ձկնատեսակները, որոնք մատակարարվում են սառեցված ու կիսասառեցված վիճակում։ Հետաքրիր է, որ Ծոցի երկրները ելք ունեն ծով, ունեն իրենց տեղական ձկնատեսակները, սակայն Թուրքիայից բերված սառեցված ձկները մեծ պահանջարկ ունեն այստեղ։ Այստեղ էլ Հայաստանը, կարծում եմ անելիք ունի, քանի որ մենք ունենք շատ որակյալ ու համեղ իշխանի ու ոչ միայն իշխանի տեսակներ։ Հաջորդ խմբում թուրքական մեղրն է, որ այս երկրների շուկաներում թե մարկետինգի, թե փաթեթավորման տեսակետից շատ լավ է ներկայացված, ունեն մեծ պահանջարկ այն պատճառով, որ սարի անաղարտ մեղրի համարում ունեն։ Հայաստանի թե  կլիման, թե լանդշաֆտը շատ նման են իրար ու կարծում եմ, որ Հայաստանից բերված մեղրը հաջողությամբ կարող է ներկայացվել ծոցի երկրներում»,-մանրամասնում է Արամ Մկրտչյանը՝ միաժամանակ հիշեցնելով, որ արաբական երկրները լավագույն շուկան չեն ալկոհոլային խմիչքների ու խոզի մսի համար։
Արաբական երկրներում լայնորեն ներկայացված են թուրքական տրիկոտաժը, հագուստի բրենդները, նաև եվրոպական այն բրենդները, որոնք արտադրամասեր ունեն Թուրքիայում։
«Այս ոլորտում իհարկե անելիքները շատ ավելի բարդ են, քանի որ Հայաստանում տարբեր բրենդների հագուստի արտադրություն կազմակերպելու համար լուրջ ու երկարատև աշխատանքի կարիք կա։ Ամեն դեպքում կարելի է սկսել մարկետինգ արդեն իսկ գոյություն ունեցող հայկական հագուստ արտադրող ընկերությունների կողմից, որոնք կարող են իրենց ուժերի ներածի չափով ներկայանալ այդ շուկայում»,-ասում է մասնագիտությամբ մարկետոլոգ Մկրտչյանը։
Արաբական երկրներում մեծ սպառում ունեն ոսկյա զարդերը։
«Ի դեպ, այս առումով ներկայացված է նաև հայկականը։ Հայ ոսկերիչների աշխատանքները շատ հարգի են այս տարածշրջանում, պետք է ավելի մեծացնել այդ ներկայությունը, հայաստանյան ոսկերչական ընկերությունները պետք է կարողանան տարածաշրջանում իրենց ներկայությունն ապահովել»,-նշում է նա՝ ավելացնելով, որ այս իրավիճակում մեծ անելիքներ ունեն թե Հայաստանի պետական մարմինները, թե անհատները։
Ծոցի երկրներում ծաղկում է ապրում նաև թուրքական ռեստորանային բիզնեսը, քաղցրավենիքի խանութ-սրահները, սրճրանները։
«Դրանք որպես կանոն, թուրքականի անվան տակ արաբ հասարակությանն իրենց մենյուներում առաջարկում են բալկանյան, միերկրածովյան, ինչպես նաև հայկական խոհանոցի գոհարները։  Արաբներն էլ շատ մեծ հաճույքով սպառում են նաև հայկական խոհանոցի ճաշատեսակները, ժամանկ են անցկացնում այնտեղ։ Կարծում եմ, որ Սաուդյան Արաբիայի նախաձեռնած բոյկոտը նաև կհարվածի թուրքական ռեստորանային բիզնեսի ներկայությանը տարածաշրջանում։ Հետևաբար այստեղ մեծ պոտենցիալ է ձևավորվում հայկական ռեստորանային, ֆաստֆուդ բրենդների, ինչու չէ նոր կոնցեպտների համար, որոնք կարող են շատ պարարտ հող գտնել ծոցի երկրների հատկապես մեծ քաղաքներում։ Դրանք կարող են լինել մլրդավոր դոլարների հասնող ուղղություններ»,-հայ ռեստորանատերերի ուշադրությունն է հրավիրում Մկրտչյանը։
Ի դեպ, մարկետոլոգը ֆեյսբուքյան իր էջում պատրաստակամություն էր հայտնել՝ աջակցելու այն հայ տնտեսվարողներին, հայաստանյան ընկերություններին, որոնք պատրաստ են ու ցանկություն ունեն իրենց արտադրանքն արտահանել Սաուդյան Արաբիա։ Մի քանի ժամում հարյուրավոր արձագանքներ, զանգեր, նամակներ է ստացել։
«Ինչպես գիտեք, ես բնակվում եմ Քուվեյթում։ Քուվեյթական դիստրիբյուտր շատ ընկերություններ իրենց ներկրած ապրանքները վաճառում են ոչ միայն այդ երկրի ներսում, այլև Սաուդյան Արաբիայում։ Ուրախությամբ կփորձեմ դառնալ կամուրջ հայ արտադրողների ու այդ ընկերությունների միջև։ Հիմա մտածում ենք՝ ինչպես կարելի է այդ աշխատանքը կատարել ավելի համակարգված, կազմակերպված ու հստակ մեխանիզմների միջոցով»,-ասում է նա։
Արամ Մկրտչյանն ընդգծում է, սա կարող է դառնալ պատմական հնարավորություն Հայաստանի տնտեսական ոլորտում հաղթանակների համար, հատկապես որ Ծոցի հարուստ երկրները շատ հեռու չեն գտնվում Հայաստանից։
«Քանի դեռ երկրեերկիր թևածում է թուրքական ապրանքների բոյկոտը, պետք է կազմակերպվել ու ստեղծել որակյալ, մրցունակ առաջարկ, որպեսզի Ծոցի երկրներն իրենց հայացքն ուղղեն դեպի հայկական արտադրանքը, ինչու չէ գործուն քայլեր կատարեն, պայմանավորվածություններ ձեռք բերեն, նաև ներդրումներ կատարեն Հայաստանի վերամշակող տնտեսության, գյուղատնտեսության մեջ։ Կարծում եմ՝ ճիշտ ժամանակը հիմա է, և ինչպես մարտի դաշտում, այնպես էլ այստեղ պետք է մեր պայքարը մղենք շատ կազմակերպված, լավ հաշվարկված»,-ամփոփում է նա։

Что может экспортировать Армения в Саудовскую Аравию – на фоне бойкота турецких товаров
Бойкот турецких товаров и услуг в Саудовской Аравии с каждым днем достигает все более серьезных масштабов. Эта кампания и общественные настроения распространяются как в арабских странах, так и в разных странах Персидского залива. Что эти государства импортируют из Турции, какие возможности есть или могут быть у Армении для заполнения образующегося вакуума, предложения альтернативных товаров и услуг?
Маркетолог из Армении Арам Мкртчян, последние пять лет проживающий и работающий в одной из стран Персидского залива – Кувейте, в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщает, что начавшаяся в Саудовской Аравии кампания неизбежно влияет на разные страны арабского мира.
«Не будем забывать, что Саудовская Аравия – одно из ведущих государств арабского мира: как экономически, так и в духовном плане. И, в определенном смысле, она играет роль первой скрипки. Ряд стран Северной Африки уже, кажется, предпринимают серьезные шаги в направлении отказа от турецких товаров. Речь идет о Марокко, Тунисе, к ним добавляется Египет, имеющий огромный рынок для турецких товаров», – отмечает он.
Что касается стран Персидского залива, А.Мкртчян отмечает, что Саудовская Аравия –в политическом плане влиятельная страна, но каждая из стран Персидского залива имеет свои индивидуальные связи с Турцией.
«Но в публичных обсуждениях это присутствует, многие это поддерживают. Полагаю, лишь вопрос времени, когда все страны Персидского залива консолидированно откажутся от ввоза турецких товаров на свою территорию», – говорит собеседник Panorama.am.
Так, в страны Персидского залива – Саудовскую Аравию, Бахрейн, Кувейт, Оман, ОАЭ – в большом количестве из Турции импортируются поголовья овец, свежая говядина и баранина. Развитие животноводства в Армении – не столь сложное дело, большое внимание следует уделить также логистической инфраструктуре.
Большое количество свежих фруктов и овощей также отправляется из Турции.
«Это фрукты и овощи, которые также производятся в Армении: от абрикосов до томатов. Мое личное наблюдение: продаваемые здесь турецкие фрукты и овощи уступают по своему качеству армянским. Конечно, нужно понимать, что логистические связи с Турцией организованы гораздо лучше и позволяют доставлять товары в этот регион по более доступным ценам», – поясняет собеседник Panorama.am.
Следующая большая группа товаров, экспортируемых из Турции в страны Персидского залива, – это молочная продукция, особенно ассортимент сыров, мацони, тан, йогурты. Из недружественной Армении страны в страны арабского мира доставляется также большое количество консервированных и переработанных продуктов, в том числе томатная паста, соления, кондитерские изделия, сладости, прохладительные напитки, соки.
«Могу добавить к этой группе рыбную продукцию, которая поставляется в замороженном и полузамороженном виде. Интересно, что у стран Персидского залива есть выход к морю, есть свои местные виды рыб, но привозимая из Турции замороженная рыба здесь пользуется большим спросом. Я думаю, что и здесь Армении есть чем заняться, потому что у нас очень качественная и вкусная форель, и не только форель. В следующую группу входит турецкий мед, который очень хорошо представлен на рынках этих стран как с точки зрения маркетинга, так и с точки зрения упаковки, он пользуется большим спросом, поскольку считается чистым горным медом. Как климат, так и ландшафт Армении очень схожие, и, на мой взгляд, завезенный из Армении мед может быть успешно представлен в странах Персидского залива», – указывает Арам Мкртчян, напоминая при этом, что арабские страны – не лучший рынок для алкогольных напитков и свинины.
В арабских странах широко представлены турецкие трикотажные изделия, бренды одежды, а также те европейские бренды, у которых есть цехи в Турции.
«Конечно, в этой сфере все обстоит не так просто, поскольку для организации производства одежды разных брендов в Армении требуется серьезная и долгая работа. В любом случае, можно начать маркетинг с уже существующих армянских производителей одежды, которые могут быть представлены на этом рынке в той мере, в какой позволяют их возможности», – говорит маркетолог по профессии Мкртчян.
В арабских странах большим спросом пользуются качественные золотые изделия. «Кстати, в этом плане армянская продукция тоже представлена. Работы армянских ювелиров в этом регионе пользуются большим уважением. Нам необходимо увеличить это присутствие. Армянские ювелирные компании должны суметь обеспечить свое присутствие в регионе», – указывает он, добавляя, что и государственные органы Армении, и частные лица должны приложить свои усилия в этой ситуации.
В странах Персидского залива также процветают турецкий ресторанный бизнес, кондитерские и кафе.
«Они, как правило, под видом турецкого в своих меню предлагают арабскому обществу жемчужины балканской, средиземноморской, а также армянской кухни. Арабы также с удовольствием заказывают блюда армянской кухни, проводят время в этих заведениях. Я думаю, что инициированный Саудовской Аравией бойкот ударит и по присутствию турецкого ресторанного бизнеса в регионе. Поэтому здесь формируется большой потенциал для армянских ресторанов, брендов быстрого питания, для, почему бы и нет, новых концепций, которые могут найти очень благодатную почву, особенно в крупных городах стран Персидского залива. Это могут быть направления на миллиарды долларов», – обращает внимание армянских владельцев ресторанов Мкртчян.
Кстати, на своей странице в соцсети Facebook маркетолог выразил готовность оказать содействие армянским хозяйствующим субъектам, армянским компаниям, которые готовы и хотят экспортировать свою продукцию в Саудовскую Аравию. За несколько часов он получил сотни откликов, звонков, писем.
«Как вы знаете, я живу в Кувейте. Многие кувейтские дистрибьюторы продают импортированные товары не только в этой стране, но и в Саудовской Аравии. Я с радостью постараюсь стать мостом между армянскими производителями и этими компаниями. Теперь мы думаем над тем, как можно выполнить эту работу более скоординированно, организованно и с помощью четких механизмов», – говорит он.
Арам Мкртчян подчеркивает, что это может стать исторической возможностью для побед в экономической сфере Армении, тем более что богатые страны Персидского залива расположены не очень далеко от Армении.
«Пока из страны в страну витает бойкот турецких товаров, необходимо организовать и создать высококачественное, конкурентоспособное предложение, чтобы страны Персидского залива могли обратить свое внимание на армянскую продукцию, почему бы и нет, предприняли действенные шаги, достигли договоренностей, также инвестировали в перерабатывающую промышленность и сельское хозяйство Армении. Я думаю, что сейчас самое подходящее время. И, как на поле боя, так и здесь мы должны вести нашу борьбу очень организованно, с грамотными расчетами», – резюмирует он.