Քաղաքական 18:57 04/11/2020 Հայաստան
Մնացականյանը հորդորել է ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ ապահովելու կազմակերպության անարգել մուտքը հակամարտության գոտիներ
Նոյեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել ԵԽ Նախարարների կոմիտեի 130-րդ առցանց նստաշրջանը, որին մասնակցեց և ելույթով հանդես է եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը: Այս մասին հատնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Ողջույնի խոսքով մասնակիցներին դիմել է ԵԽ Նախարարների կոմիտեում նախագահող երկրի՝ Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը, արտաքին գործերի ալտերնատ նախարար Միլտիադիս Վարվիցիոտիսը և ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը:
COVID-19 համավարակով պայմանավորված՝ հունական նախագահությունը հրապարակել է «Արդյունավետ դիմագրավել հանրային առողջապահական ճգնաժամին՝ լիարժեք կերպով հարգելով մարդու իրավունքները, ժողովրդավարությունը եւ իրավունքի գերակայությունը» (Effectively responding to a public health crisis in full respect for human rights, democracy and the rule of law) խորագրով հայտարարությունը:
Նախարարական հանդիպման շրջանակներում նշվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի ստորագրման 70-ամյա հոբելյանը:
Իր ելույթում ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ ագրեսիայի հետևանքները՝ ուղեկցվող պատերազմի հանցագործություններով, մարդու իրավունքների և ԵԽ իրավապայմանագրային կարգի խախտումներով:
Նախարար Մնացականյանը հորդորել  է ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ ապահովելու կազմակերպության անարգել մուտքը հակամարտության գոտիներ։

Политика 20:02 04/11/2020 Армения
Глава МИД Армении призвал СЕ принять меры для обеспечения беспрепятственного доступа структуры в зоны конфликта
4 ноября состоялось 130-е заседание Комитета министров Совета Европы, в котором принял участие и выступил с речью глава МИД Армении Зограб Мнацаканян. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
С приветственным словом выступили премьер-министр председательствующей в Комитете министров СЕ Греции Кириакос Мицотакис, заместитель министра иностранных дел Милтиадис Варвициотис и генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич.
В связи с эпидемией COVID-19 председательство Греции опубликовало заявление «Эффективное реагирование на кризис общественного здравоохранения при полном уважении прав человека, демократии и верховенства закона» (Effectively responding to a public health crisis in full respect for human rights, democracy and the rule of law).
В рамках министерской встречи было отмечено 70-летие подписания Европейской конвенции по правам человека.
В своей речи глава МИД Армении представил последствия развязанной Азербайджаном против Арцаха широкомасштабной агрессии, сопровождающейся военными преступлениями, нарушениями прав человека и правопорядка СЕ.
З. Мнацаканян призвал принять необходимые меры для обеспечения беспрепятственного доступа организации в зоны конфликта.