Քաղաքական 14:09 19/01/2021 Հայաստան
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմաց՝ «Շուշին ազատագրողներին դատում են Շուշին հանձնողներ» կարգախոսով բողոքի ակցիա իրականցնող քաղաքացիները բարձր ծափահարություններով դիմավորեցին դատական նիստին շտապող ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովին։
«Ուզում եմ, որ բոլորդ ողջունեք Շուշին ազատագրած գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովին»,-բարձրախոսով հայտարարեց ակցիայի մասնակիցներից մեկը, ինչին հետևեցին բարձր ծահարություններ։
Հիշեցնենք, որ այս պահին դատարանի դիմաց շատ  քաղաքացիներ  բողոքի ակցիա են իրականացնում՝  իրենց ձեռքում պահելով «Թուրքի դեմ կզածները դատում են թուրք կզցնողներին»,  «Շուշին ծախած իշխանություն vs Շուշին ազատագրած հերոսներ», «Թուրքին կզցրած հերոսներ vs թուրքի սապոգը լպստող իշխանություն», «Ո՞ւմ պատվերով էիք կարում «Մարտի 1-ի գործը» ու այլ գրություններով ցուցապաստառներ։
Այստեղ   նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի շարունակվում է սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով քննությունը։
Գործով անցնում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՊՆ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովը և նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանը։

Право 15:03 19/01/2021 Армения
Проводящие акцию у Суда общей юрисдикции города Ереван ((резиденция Шенгавита) с лозунгом «Люди, потерпевшие позорное поражение в войне и сдавшие Шуши, судят освободителей Шуши» граждане встретили громкими аплодисментами спешащего на судебное заседание экс-генсека ОДКБ Юрия Хачатурова.
«Я хочу, чтобы вы все поприветствовали генерал-полковника Юрия Хачатурова, освободившего Шуши», – сказал один из протестующих через громкоговоритель, после чего последовали громкие аплодисменты.
Напомним, что у суда множество граждан проводят акцию протеста. У них в руках плакаты со следующими надписями: «Вставшие на колени перед турком судят поставившего турка на колени», «Продавшая Шуши власть vs освободившие Шуши герои», «Поставившие турка на колени герои vs лизнувшая обувь турка власть», «По чьему заказу вы шили дело 1 марта?».
Сегодня в суде общей юрисдикции города Ереван, под председательством судьи Анны Данибекян (резиденция Шенгавита) продолжаются слушания по делу о предполагаемом свержении конституционного строя.