Քաղաքական 14:55 06/02/2021 Հայաստան
«Հայրենիքի փրկության շարժումը» տեսանյութ է հրապարակել ազգային պետական գործիչ, շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանի քաղաքական գործունեության վերաբերյալ։
Խորհրդային միության տարիներին Վազգեն Առաջին կաթողիկոսը մի խումբ երիտասարդների, որոնք ակտիվ էին ազգային հարցերի շուրջ և որոնց հետ նա բավականին մտերմացել էր, առաջարկում է «փրկել» Նախիջևանում գտնվող մի քանի հայկական խաչքար: Վեհափառը մտահոգություն ուներ, որ հատկապես Ադրբեջանում դրանց գոյությունը վտանգված է:
Այդ ակտիվ երիտասարդներից էր Վազգեն Մանուկյանը, որի գլխավորությամբ մի քանի երիտասարդների հաջողվում է 1971 թվականին Նախիջևանից արժեքավոր խաչքարեր գաղտնի տեղափոխել Հայաստան:

Политика 15:20 06/02/2021 Армения
Движение за спасение Родины опубликовало видеоматериал о политической деятельности национального государственного деятеля, кандидата в премьер-министры от Движения Вазгена Манукяна.
В годы Советского Союза Католикос Вазген I предложил «спасти» находящиеся в Нахичевани несколько армянских хачкаров группе молодых людей, активно занимающихся национальными вопросами, с которыми он довольно сблизился. Его Святейшество был обеспокоен тем, что их существование, в частности, Азербайджане поставлено под угрозу.
Одним из таких активных молодых людей был Вазген Манукян, под руководством которого в 1971 году нескольким молодым людям удалось переправить ценные хачкары из Нахичевани в Армению.