Տնտեսություն 11:20 19/02/2021 Հայաստան
«Մաքսային մուտքերը եթե դիտարկում ենք առանց մարդատար մեքենաների ներմուծման գանձումների, ապա տեսնում ենք, որ 2020 թվականին կա նվազում 2019 թվականի նկատմամբ և գրեթե նմանվել է 2018 թվականին»,- այսօր տեղի ունեցած ասուլիսում հայտնեց ՊԵԿ մաքսային վիճակագրության և եկամուտների հաշվառման վարչության պետ Մնացական Շարաֆյանը:
Նա նշեց, ԵԱՏՄ-ի կողմից ընդունված 113 որոշումով ՀՀ-ին տրամադրվել էր ապրանքատեսակների մաքսատուրքի որոշակի արտոնություն, որն ավարտվել է 2020-ին՝ պատճառ դառնալով տնտեսվարողների վրա լրացուցիչ բեռի և մաքսային վճարների բարձրացման:
Ըստ Մնացական Շարաֆյանի՝ մաքսային գործընթացների հիմնական մասում արձանագրվել են անկումներ, բայց եղել են նաև աճեր:
«2019 թվականին մի շարք ուղղություններով կան նվազումներ, բայց դրանք ոչ բոլորն են, օրինակ՝ ԵԱՏՄ պետություններից ներմուծումները 1.3 տոկոսով աճել են»,- ընդգծեց Շարաֆյանը և հավելեց, որ միևնույն ժամանակ արձանագրվել են երրորդ երկրներից ներմուծումների կտրուկ նվազումներ:
ՊԵԿ պաշտոնյան տեղեկացրեց, որ 2020 թվականին արձանագրվել է արտահանողների 3 տոկոս աճ՝ հիմնականում տրիկոտաժի և հանքարդյունաբերության ոլորտներում:
ՊԵԿ մաքսային հսկողության վարչության պետ Արտեմ Կարապետյանն էլ հայտնեց, որ 2019 թվականին այնքան շատ տրանսպորտային միջոցներ են ներկրվել Հայաստան, որ անգամ Վրաստանի նավահանգիստները չեն դիմացել այդ ծանրաբեռնվածությանը:
Նրա խոսքով՝ այդ ընթացքում սահմանվել է արտոնություն, ըստ որի՝ հայտարարագրված, բայց սահմանված ժամկետում չներկրված ավտոմեքենաները նույնպես նախկին մաքսատուրքով պետք է հարկվեին:
Կարապետյանը նշեց, որ այդքանից հետո էլ 370 մեքենա գույքագրվեց, որոնք ներկրվել էին առանց նախնական հայտարարագրման, որոնց մաքսազերծման հարցը լուծելու համար Հայաստանը դիմեց ԵԱՏՄ հանձնաժողովին և թույլատվություն ստացավ դրանք նույնպես մաքսազերծել 2019 թվականի մաքսային արտոնյալ դրույքաչափով:
«Համաճարակով պայմանավորված մեր մոտ առաջացավ մեկ այլ խնդիր. 2019 թվականին՝ մինչև արտակարգ դրության հայտարարումն, ունեինք քաղաքացիներ, որոնք Հայաստան էին ժամանել օտարերկրյա պետություններում հաշվառված տրանսպորտային միջոցնեով, իսկ մաքսային օրենսդրությամբ նրանց այստեղ գտնվելու թույլատրելի ժամկետը 1 տարուց ավելի չպետք  է լիներ»,- հայտարարեց Կարապետյանը և հավելեց, որ Հայաստանի նախաձեռնությամբ խնդիրը ներկայացվել է ԵԱՏՄ հանձնաժողովին և առանձին որոշում է ընդունվել, որով թույլատրվել է մինչև 2021 թվականի մարտի 31-ը երկարաձգել այդ մեքենաների արտահանումների ժամկետները:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ օրենքով քաղաքացիներին արգելվում է փոստով դեղեր ստանալ, սակայն ՊԵԿ գործողությունների արդյունքում հնարավորություն է տրվել տարին մեկ անգամ ստանալ դեղերի 5 անվանում՝ յուրաքանչյուրի համար 3 սպառողական փաթեթ, բայց դրանց մեջ չպետք է լինեն հոգեմետ դեղեր:

Экономика 12:04 19/02/2021 Армения
«Если мы рассмотрим таможенные поступления без ввозных пошлин на легковые автомобили, то увидим, что в 2020 году наблюдается снижение по сравнению с 2019 годом, это почти аналогично 2018 году», - сказал сегодня на пресс-конференции начальник Управления таможенной статистики и учета доходов КГД Мнацакан Шарафян.
Он отметил, что 113 решениями, принятыми ЕАЭС, РА была предоставлена определенная льгота по таможенным пошлинам на ассортимент, действие которой закончилось в 2020 году, что привело к увеличению нагрузки и таможенных пошлин хозяйствующих субъектов.
По словам Мнацакана Шарафяна, в большинстве таможенных процедур было зарегистрировано снижение, но наблюдался и рост.
«В 2019 году есть сокращения по ряду направлений, но не по всем, например, импорт из стран ЕАЭС увеличился на 1,3%», - сказал Шарафян, добавив, что в то же время произошло резкое снижение импорта из третьих стран.
Представитель КГД сообщил, что в 2020 году был зарегистрирован 3% рост экспортеров, в основном в трикотажном и горнодобывающем секторах.
Начальник управления таможенного контроля КГД Артем Карапетян сообщил, что в 2019 году в Армению было ввезено так много транспортных средств, что даже порты Грузии не выдержали такой нагрузки.
По его словам, за это время была установлена льгота, согласно которой задекларированные, но не ввезенные в установленный срок автомобили также облагались прежней таможенной пошлиной.
Карапетян отметил, что даже после этого была проведена инвентаризация 370 автомобилей, которые были ввезены без предварительного декларирования, для решения вопроса таможенного оформления которых Армения обратилась в Комиссию ЕАЭС и получила разрешение на их таможенное оформление также по льготной таможенной ставке 2019 года.
«Обусловленная пандемией, у нас возникла другая проблема: в 2019 году, до объявления чрезвычайного положения, у нас были граждане, прибывшие в Армению на транспортных средствах, зарегистрированных в зарубежных странах, а разрешенный таможенным законодательством срок их пребывания, не должен превышать 1 год», - заявил Карапетян и добавил, что по инициативе Армении вопрос был передан в комиссию ЕАЭС, было принято отдельное решение, которое позволило продлить сроки экспорта этих автомобилей до 31 марта 2021 года.
Он сообщил также, что закон запрещает гражданам получать лекарства по почте, но в результате действий КГД им была предоставлена возможность один раз в год получать 5 наименований лекарств, по 3 потребительских упаковки для каждого, но они не должны содержать психотропных веществ.