Քաղաքական 15:16 12/03/2021 Հայաստան
Այսօր տեղի է ունեցել ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հանձնաժնողովի նիստը, որի օրակարգում քննարկվել է վերջին պատերազմից հետո Արցախում առաջացած հումանիտար ճգնաժամի մասին զեկույցը։
ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը կրկին բարձրացրել է հայ ռազմագերիների հարցը, որոնց Ադրբեջանը շարունակում է պահել որպես քաղաքական պատանդներ և կոչ է արել Եվրոպայի Խորհրդին՝դադարեցնել  հռետորական հայտարարություններն ու  բարի ցանկություններից անցնել կոնկրետ քայլերի։
Իր ելույթում Զոհրաբյանն ասել է.
Մեր վերջին քննարկումից տևական ժամանակ է անցել, սակայն արյունալի պատերազմից հետո Արցախում հումանիտար ճգնաժամը չի դադարում, այն ավելի է խորացել ու թե՛ մեր կառույցը և թե՛ միջազգային մարդասիրական իրավունքով  զբաղվող կազմակերպությունները որևէ քայլ չեն անում ճգնաժամի հաղթահարման համար՝ բացի հռետորական կոչերից։
Հայ ռազմագերիներն ու գերեվարված կանայք շարունակում են մնալ գերության մեջ, ու կարծում եմ, հասկանում եք, թե ինչ է նշանակում նրանց համար գերության յուրաքանչյուրը օրը։ Բարեբախտաբար, նախօրեին գերեվարված հայ կանանցից մեկը՝ Մարալ Նաջարյանը, ազատ արձակվեց ու նա այլևս իր որդիների հետ է։ Օրեր առաջ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարեց, որ Ադրբջանում այլևս հայ ռազմագերիներ չկան և մնացյալը ահաբեկիչներ ու դիվերսանտներ են։
Սա խայտառակ անամոթ հայտարարություն է, որը ոտնահարում է միջազգային բոլոր կոնվենցիաները։ Ամենամոտավոր հաշվարկներով անգամ հենց այս պահին Ադրբեջանում երկու հարյուրից ավելի  մենք գերավարված անձինք ունենք, որոնց թվում նաև կանայք։ Ուղղակի անթույլատրելի է, որ Ադրբեջանը շարունակում է քաղաքական վալյուտայի կարգավիճակով պատանդ պահել մեր ռազմագերիներին ու գերի ընկած կանանց՝ Հայաստանի իշխանություններից ինչ ինչ նոր ակնկալիքներ ունենալով։
Երբևէ, որևէ անգամ որևէ պետություն այսպես գռեհկորեն չէր միջամտել մեկ այլ երկրի ներքին գործերին, ինչպես դա հիմա անում են  Ադրբեջանն ու Թուրքիան՝ գերիների հարցը շաղկապելով հայաստանյան ներքաղական իրավիճակի հետ։
Սա ուղղակի անթույլատրելի է և ես կոչ եմ անում մեր Վեհաժողովին՝ թույլ չտալ Ադրբեջանին ռազմագերիների հարցը դարձնել քաղաքական շահարկումների առարկա։
Հարգելի զեկուցող, ես ձեզ ուղարկել էի հե՛նց ադրբեջանական կայքերից և մեդիա տիրույթից վերցված տեսանյութեր, թե ինչպես են ողջ ողջ գլխատում  հայ զինվորներին ու գերի ընկած տարեց անձանց։ Այն, ինչ տեղի է ունեցել և ինչը հիմա տեղի է ունենում՝ զարհուրելի է և րոպե առաջ այս արհավիրքը պիտի կասեցվի։
Դիմում եմ մեր նիստին ներկա ադրբեջանցի  պատգամավորներին՝ դիմե՛ք ձեր խորհրդարանի կին նախագահին, ով հենց մեր այս հանձնաժողովում մշտապես ամենաբարձրն էր խոսում մարդու և կանանց իրավունքից։ Ազա՛տ արձակեք հայ ռազմագերիներին և կին գերիներին, մի՛ դարձրեք մարդու, զինվորի, գերի ընկած կնոջ կյանքը ձեր ձեռքին քաղաքական բոնուս։ Սա անթույլատրելի է։
Ուզում եմ հուսալ, հարգելի գործընկերներ, որ սա հերթական (գալոչկայի համար) ձևական քննարկումը չի լինի՝ որ խոսեցինք ու անցանք, իսկ գերության մեջ գտնվող հայ զիվորի ու հայ մոր համար օրը դարից էլ երկար է ձգվում։

Политика 17:48 12/03/2021 Армения
Наира Зограбян – в ПАСЕ: Призываю Ассамблею не позволить Баку превратить вопрос о военнопленных в предмет политических спекуляций
Сегодня состоялось заседание Комитета Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по вопросам миграции, беженцев и перемещенных лиц, в рамках которого был обсужден доклад о гуманитарном кризисе в Арцахе (НКР), возникшем  после последней войны.
В ходе обсуждения член армянской делегации в ПАСЕ, депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян подняла  вопрос армянских военнопленных, которых Азербайджан продолжает удерживать в качестве политических заложников. Она призвала  СЕ прекратить риторические заявления и от добрых пожеланий перейти к конкретным шагам.
В своем выступлении Наира Зограбян отметила:
с нашего последнего обсуждения прошло много времени, но гуманитарный кризис, возникший в Арцахе после кровопролитной войны, не ослабевает, он еще более углубился, и ни наша структура, ни международные гуманитарные организации, помимо риторических призывов, не предпринимают никаких шагов для выхода из него.
Армянские военнопленные и даже плененные женщины продолжают оставаться в плену. К счастью, одна из пленных армянских женщин - Марал Наджарян, вчера была освобождена, и она уже со своими сыновьями. Несколько дней назад президент Азербайджана объявил, что в его стране больше нет армянских военнопленных, остальные - террористы и диверсанты.
Это позорное и бессовестное заявление, нарушающее все международные конвенции. По самым приблизительным оценкам, сейчас в Азербайджане находится свыше двухсот пленных, в том числе и женщин. Просто недопустимо, что Азербайджан продолжает удерживать наших военнопленных и пленных женщин в заложниках в качестве политической валюты, с некоторыми новыми ожиданиями от властей Армении.
Никогда еще ни одно государство так нагло не вмешивалось во внутренние дела другой страны, как это делают сейчас Азербайджан и Турция, увязывая вопрос пленных с внутриполитической ситуацией в Армении. Это просто недопустимо, и я призываю нашу Ассамблею не позволить Баку превратить вопрос о военнопленных в предмет политических спекуляций.
Уважаемый докладчик, я отправляла Вам видеоматериалы с азербайджанских медиа о том, как обезглавливают армянских солдат и взятых в плен пожилых людей. То, что происходило и что происходит сейчас, ужасно, и это бедствие как можно скорее должно быть остановлено.
Обращаюсь к присутствующим на нашем заседании азербайджанским депутатам, обратитесь к председателю вашего парламента, к женщине, которая в этой комиссии всегда громче всех говорила о правах человека и женщин. Освободите армянских военнопленных и пленных женщин, не превращайте жизнь человека, солдата, попавшей в плен женщины в политический бонус. Это недопустимо.
Хочется надеяться, что это не будет очередным формальным обсуждением (для галочки), которое мы обсудим и забудем, для находящихся в плену армянских солдат, для армянских матерей день длится дольше века.