Հասարակություն 15:22 16/03/2021 Հայաստան
Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնում վերջին պատերազմից վիրավորում ստացած զինծառայողներից շատերը իրենց համար նոր զբաղմունք են գտնում: Նրանց համար կազմակերպվում են տարբեր դասընթացներ: Տղաները հիմա թիթեռներից կոմպոզիցիաներ են պատրաստում:
Զինվորների ձեռքով պատրաստված աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառքը կայանալու է ապրիլի 3-ին, ժամը 16:00 Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնում: Այն  բարեգործական է. տղաները որոշել են վաճառքի ամբողջ հասույթը փոխանցել հենց Զինվորի տանը:
Հենրիկ Շաքարյանը սպա է, հրազենային վիրավորում է ստացել Արցախի հյուսիսային սահմաններից մեկում: Այժմ Վերականգնողական կենտրոնում բուժում է ստանում:
Հենց այստեղ էլ առաջին անգամ ուժերն է փորձում արվեստի բնագավառում:
«Թիթեռներից կոմպոզիցիաներ ենք պատրաստում: Այս աշխատանքն ինձ շատ դուր եկավ, քանի որ բոլոր բուժումներից, պարապմունքներից հետո զբաղվելով թիթեռներով՝ հանգստանում ես, ցրվում: Ավելի շատ հոբբի է»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասում է հետախույզ Հենրիկը:
Սպա Գևորգ Կարապետյանը ծառայել է Արցախի հարավային զորամասերից մեկում: Պատերազմի առաջին իսկ օրվանից գտնվել է մարտադաշտում: Հոկտեմբերի 25-ին վիրավորվել է հակառակորդի ինքնաթիռի հարվածից:
Գևորգին թիթեռներով աշխատանքը նույնպես հանգստացնում է:
«Մեր թիմը նպատակ ունի այս աշխատանքը հետագայում էլ շարունակել»,- նշում է սպան:
Ժամկետային զինծառայող Հայկ Ժամկոչյանը հրազենային վիրավորվում է ստացել հոկտեմբերի 16-ին Հադրութի հատվածում: Հայկը եղել է «Ես եմ» ծրագրի առաջին զինվորներից: Այս տարվա հունվարի 27-ին պետք է զորացրվեր:
«Պատերազմը երբ սկսվեց, մենք դիրքերում էինք, գործ էինք անում, նկատեցի վերևում մի բան տրաքեց: Մերոնք իրենց անօդաչուն էին հարվածել: Ու այդպես սկսվեց: Ամեն ինչ հանկարծակի սկսվեց:
Մեզ վրա շատ էին կրակոցները: Փորձում էինք նահանջել, վերախմբավորվել ու նորից հարձակվել: Նահանջելու ժամանակ էլ դիպուկահարն ինձ խոցեց: Ընդհանուր վաշտում ունեցանք  5 զոհ, 6 վիրավոր: Մեզ դուրս բերելուց հետո մեր տղաները կարողացել են թշնամու զորքին հետ շպրտել»,- պատմում է նա։
Հայկը մասնագիտությամբ էներգետիկ ինժեներ է, թիթեռների հետ աշխատանքն իրեն շատ է գրավել, Վերականգնողական կենտրոնից դուրս գալուց հետո էլ կցանկանա շարունակել այդ աշխատանքը:
«Ինձ դուր է գալիս թիթեռների բազմազանությունը, գունային երանգները: Թիթեռների հետ աշխատանքը մի ուրիշ աշխարհ է տեղափոխում, հաճելի է»,- ասում է նա:
Կամավոր Պետրոս Էֆենջյանին հենց սկզբից դուր է եկել թիթեռներից կոմպոզիցիա պատրաստելու գաղափարը:
«Մտածեցի, որ կհանգստանամ, մանավանդ սիրում եմ աշխատել մանր դետալներով: Ապագայում այս աշխատանքը շարունակելու պլաններ կան, սակայն չեմ կարող 100 տոկոսով ասել՝ կախված կլինի ցուցահանդեսի վաճառից, արձագանքներից, իմ բուժման արդյունքից:
Հանգստանում եմ այս աշխատանքի ժամանակ: Ավելի շատ լինում եմ իմ բարի մտքերի հետ: Նաև գիտակցում եմ, որ լավ, բարի գործ ենք անում, ինչն ինձ ավելի հաճույք է պատճառում»,- ասում է նա:
Պետրոսը մեկ ամիս է Վերականգնողական կենտրոնում: Մինչ այս երեք ամիս «Էրեբունի» ԲԿ-ում է  բուժում ստացել:
Նա պատմում է, որ կամավորագրվել է հենց պատերազմի առաջին օրը, վիրավորվել է հոկտեմբերի 14-ին հակառակորդի ինքնաթիռից: Մարտական գործողությունների է մասնակցել Քարվաճառում:
«Հակառակորդի ինքնաթիռը հարվածեց մեր թաքստոցին, տղաներից մի քանիսը զոհվեցին, մի քանիսս էլ վիրավորվեցինք: Հեշտ չի եղել ինձ տեղափոխելը: Աշխարհագրական դիրքն էր անհարմար, ինձ էլ անհրաժեշտ էր արագ առաջին բուժօգնություն: Չէինք կարող մայրուղով գնալ, քանի որ հարվածում էին: Գրունտային ճանապարհով ենք գնացել, 3-4 ժամ է տևել, ինձ համար ցավոտ էր: Փառք Աստծո, ողջ մնացինք»,- հիշում է Պետրոսը:
Նա պատերազմի նման ելք չէր սպասում, թեև միշտ էլ ամենավատի մասին մտածել է:
«Այդ օրը հիվանդանոցում էի, քնած էի: Առանց ցավազրկողի, քնաբերի չէի կարողանում քնել: Երբ արթնացա, աղմուկ էր, մարդիկ ասացին, որ կորցրել ենք հողերը: Այդ լուրն ավելի ծանր տարա, քան այն, որ ես չեմ քայլում: Մի քանի ներարկում արեցին, բայց էլի չէի կարողանում քնել»,- այդ ծանր օրերը հիշելով՝ ասում է Պետրոսը:
Մասնագիտությամբ աշխարհագրագետ, սպա Վարդան Վարդանյանի մոտ հենց առաջին օրվանից էլ ստացվել է թիթեռների հետ աշխատանքը:
Աշխարհագրագետ Վարդանը երբևէ չէր մտածի, որ մի օր թիթեռների հետ «գործ» կունենա։ Պատերազմի դառնություններն ու դաժանությունը տեսնելուց հետո էլ նա փորձում է կատակել։
«Հիմա դարձել եմ մասնագիտությամբ թիթեռներով կոմպոզիցիա պատրաստող», - ծիծաղելով ասում է Վարդանն ու ավելացնում.
«Վերականգնողական կենտրոնից դուրս գալուց հետո էլ, ամենայն հավանականությամբ, կշարունակեմ այս գործը, քանի որ շատ հոգեհարազատ է, դարձել է հոբի:
Թիթեռների հետ աշխատելու ընթացքում տարբեր բաների մասին եմ մտածում, սակայն հիմնականում ոչ տխուր, ոչ պատերազմական օրերի մասին: Չեմ ուզում թիթեռներին այդ վատ ինֆորմացիայով ծանրաբեռնել»։
Նա վիրավորել է հոկտեմբերի 10-ին հակառակորդի «Բայրաքաթարի» հարվածից: Վնասվել է թոքը, ձեռքը, ողնաշարը: Վարդանն այժմ միայն ողնաշարի խնդիր ունի:
«Ցանկացած պահի պատաստ ենք եղել պատերազմի: Մեզ շատ բաներ խանգարեց այս պատերազմում, նաև օգնեց: Մի քիչ ավելի շատ քաղաքական թեմաներ են, չեմ ուզում ծավալվել: …
Տարբեր ելքերի միշտ էլ սպասում ես՝ և լավ, և վատ»,- նշում է Վարդան Վարդանյանը:
Սպային իր զինվորներն են կրակի դաշտից հանել ու շատ վատ պայմաններում։
«Կողքերս տրաքում էին արկեր, շուրջբոլորը պայթյուններ էին: Զինվորներս են հանել ու հասցրել  հոսպիտալ»,- նշում է Վարդանն ու ավելացնում, որ ծանր վիճակում եղած ժամանակ իրեն հոգեբանական առումով շատ են օգնել հատկապես իր ծառայակից ընկերների հետ զրույցները:
Ժամկետային զինծառայող Սեյրան Սողոյանն էլ վարում է ինստագրամյան էջը, որտեղ ներկայացված են տղաների պատրաստած կոմպոզիցիաները:
«Արձագանքը շատ լավ է, բավականին ակտիվ առաջ ենք գնում: Հիմնական ցանկացողներն արտերկրից են, ինչը մեզ ավելի է ոգևորում: Ցուցահանդես-վաճառից հետո աշխատելու ենք նաև այդ ուղղությամբ՝ ուղարկելով արտերկիր, առաքելով մարզեր»,- մեզ հետ զրույցում ոգևորությամբ ասում է Սեյրանը:
Նա վիրավորել է հոկետմբերի 5-ին Ջաբրայիլում թշնամու դիպուկահարի գնդակից:
«Մասնագիտությամբ տանկիստ եմ, տանկից հերթական անգամ կրակելու ժամանակ դիպուկահարը հարվածեց: Դժվար էր ինձ այնտեղից տեղափոխելը, բայց ի շնորհիվ ծառայակից ընկերների՝ կյանքս հնարավոր եղավ փրկել»,- նշում է Սեյրանը:
Այնուհետև զրուցեցինք նախագծի հեղինակ և խմբի անդամ Հելեն Առաքելյանի հետ։
Նա պատմում է, թե ինչպես որոշեց նման նախաձեռնությամբ հանդես գալ. «Մտածում էի՝ ինչ կարող եմ անել տղաների կողքին լինելու համար և ինչը կօգնի նրանց: Ես այս աշխատանքով արդեն 10 տարի է չէի զբաղվում: Հասկացա, որ տղաներին կօգնի այս աշխատանքը, քանի որ ձեռքի աշխատանքը հանգստացնում է նյարդային համակարգը, նաև գեղեցիկը, ստեղծագործելու ընթացքը զբաղեցնում է մարդու միտքը: Իրենց շատ ուրախացնում է ստեղծագործական աշխատանքը, գեղեցիկը: Ես չսխալվեցի:
Սկզբում շատերն էին տարակուսանքով նայում՝ թիթեռ, զինվոր… Բայց երբ հանդիպեցինք, զրուցեցինք, հասկացա, որ պետք է անենք:
Թիթեռների հետ աշխատանքի ընթացքում հասկացա, թե որն է այս տղաների ուղերձը ժողովրդին. ինչպես այնտեղ էին առաջին դիրքում կռվում, պաշտպանում հայրենիքը, հայրենասիրության վառ օրինակներ էին, այսպես էլ հիմա: Այս աշխատանքներն իրենք անում են ոչ միան ի բարօրություն իրենց, որ զբամունք լինի, ավելի լավ զգան, այլ ուզում են ողջ հասույթը փոխացնել այս կենտրոնին: Թվում է, թե իրենք ունեն օգնության կարիք, բայց իրենք ուզում են օգնել իրենց ընկերներին, որոնք բուժում են ստանում այստեղ»:
Նրա խոսքով, տղաներին հեշտ չի տրվում այս գործերը, շատ մանրակրկիտ աշխատանք է. «Ինչքան պետք է ունենաս հոգու արիություն, բարիություն, որպեսզի այսօր այսպես տքնաջան աշխատեն, շատ դեպքերում անտեսում են իրենց ցավը, որպեսզի գումար աշխատեն և  հատկացնեն կենտրոնին, որպեսզի իրենց եղբայր զինվորները նույնպես կարողանան կենտրոնում օգնություն ստանալ»:
Մասնագիտությամբ ուսուցչուհի Հելենը Հայաստան է եկել երկու ամիս առաջ Լոս Անջելեսից՝ տղաներին ինչ-որ բանով աջակցելու նպատակով։
Նա նշում է, որ կոմպոզիցիաներում օգտագործվող թիթեռները բուծվում են բուծարաններում, հիմնականում պատվիրում է Ֆլորիդայից, Կանադայից, կան թիթեռներ, որոնք 1982 թվականից սառեցված, չորացված էին, մնացել էին պահեստներում:
Հելենը  տղաներին սովորեցնում է ամեն ինչ։ Նրանք խնձորենու, տանձենու, կեռասենու, յասամանի ճյուղերը հղկում են, լաքապատում, չորացնում, որից հետո դիզայներները որոշում են, թե ինչպես պետք է ստեղծվի կոմպոզիցիան: Թիթեռներին որևէ գույն չեն տալիս, մշակում են միայն մարմինները, որպեսզի չփտեն:
«Տղաները սիրով են անում այս աշխատանքը: Ուժեղ, քաջ տղաներին հանգստացնում է այսքան նուրբ թիթեռների հետ աշխատանքը:
Վիրավոր զինվորներն այստեղ՝ Վերականգնողական կենտրոնում, ստանում են երկրորդ կյանք ու կյանք են տալիս թիթեռներին: Երբեմն թիթեռները վնասվում են, տղաները չեն ուզում գցել, ասում են՝ մեզ նման վիրավոր են, պետք է օգտագործենք, փորձենք բուժել իրենց: Այս տղաները վերարժևորում են ամեն ինչ»,- ասում է Հելեն Առաքելյանը:

Общество 20:36 17/03/2021 Армения
В Реабилитационном центре защитника Отечества в Ереване многие из получивших во время войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года войны против Республики Арцах (НКР), ранения военнослужащих находят для себя новое занятие. Для них организованы различные курсы. Сейчас ребята изготавливают композиции из бабочек.
Выставка-продажа работ, изготовленных руками военнослужащих, состоится 3 апреля в 16:00 в Реабилитационном центре защитника Отечества. Выставка – благотворительная. Все вырученные от продажи средства парни решили перечислить Дому солдата.
Генрик Шакарян – офицер, получивший огнестрельное ранение на одной из северных рубежей Арцаха. В настоящее время он проходит лечение в Реабилитационном центре.
Именно здесь он впервые пробует свои силы в сфере искусства.
«Изготавливаем композиции из бабочек. Эта работа мне очень понравилась, поскольку после всех процедур, тренировок и занятий, занимаясь бабочками, можно расслабиться и развеяться. Это скорее хобби», – рассказывает в беседе с корреспондентом Panorama.am разведчик Генрик.
Офицер Геворк Карапетян служил в одной из воинских частей, дислоцированных на юге  Арцаха. Он находился на поле боя с первого дня войны. 25 октября он был ранен ударом с самолета противника.
Геворка также успокаивает работа с бабочками.
«Наша команда намерена продолжить эту работу и в будущем», – отмечает офицер.
Военнослужащий срочной службы Айк Жамкочян получил огнестрельное ранение 16 октября в районе Гадрута. Айк был одним из первых военнослужащих, проходящих службу в армии по программе «Это я». Его должны были демобилизовать 27 января этого года.
«Когда началась война, мы были на боевых позициях, несли дежурство, когда заметил, что что-то взорвалось наверху. Наши сбили азербайджанский дрон. Так и началось. Все началось внезапно.
Обстрелы в нашем направлении были интенсивными. Мы пытались отступать, перегруппироваться и снова атаковать. Во время отступления меня и ранил снайпер противника. Всего из роты мы потеряли 5 человек, еще 6 получили ранения. После вывода нас, раненых, ребятам удалось отбросить войско противника», – рассказывает он.
По профессии Айк – инженер-энергетик, его очень привлекла работа с бабочками, и ему хотелось бы продолжить эту работу и после того, как он покинет Реабилитационный центр.
«Мне нравится разнообразие бабочек, их цветовые оттенки. Работа с бабочками переносит в совершенно другой мир, это приятно», – говорит он.
Добровольцу Петросу Эфенджяну идея создания композиций из бабочек понравилась с самого начала.
«Подумал, что отдохну, тем более, что мне нравится работать с мелкими деталями. Есть планы продолжить эту работу в будущем, но я не могу сказать на 100%, это будет зависеть от продажи экспонатов выставки, откликов, результата моего лечения.
Я отдыхаю во время этой работы. Я провожу больше времени со своими добрыми  мыслями. Осознаю также, что мы делаем доброе, хорошее дело, что доставляет мне еще больше удовольствия», – говорит он.
Петрос находится в Реабилитационном центре уже месяц. До этого три месяца лечился в МЦ «Эребуни».
Он рассказывает, что отправился добровольцем на фронт в первый же день войны и 14 октября был ранен врагом. Принимал участие в боевых действиях в Карвачаре.
«Вражеский самолет нанес удар по нашему укрытию, некоторые из парней погибли, а некоторые из нас были ранены. Было непросто вывезти меня оттуда. Географическое положение было неудобным, а мне требовалась срочная медпомощь. Мы не могли выехать на трассу, потому что ВС Азербайджана наносили удары. Отправились в путь по грунтовой дороге, что заняло часа 3-4, мне было больно. Слава богу, мы выжили», – вспоминает Петрос.
Он не ожидал такого исхода войны, хотя всегда и предполагал худшее.
«В тот день (подписания трехстороннего заявления Еревана, Москвы и Баку от 9 ноября 2020 года. – ред.) я лежал в больнице, спал. Я не мог уснуть без обезболивающих и снотворных. Когда я проснулся, вокруг стоял шум, люди сказали, что мы потеряли земли. Я воспринял эту новость тяжелее, чем тот факт, что не могу ходить.
Мне сделали несколько уколов, но я все равно не мог уснуть», – рассказывает Петрос, вспоминая те тяжелые дни.
У Вардана Варданяна, географа по профессии, работа с бабочками начала получаться с первых же дней.
Географ Вардан и подумать не мог, что однажды он будет иметь «дело» с бабочками. Даже пройдя через горечь и жестокости войны, он все равно пытается шутить.
«Теперь я по профессии стал изготовителем композиций из бабочек», – смеясь, говорит Вардан и добавляет:
«Даже после выписки из Реабилитационного центра я, по всей вероятности, продолжу эту работу, так как это очень близко моему сердцу, стало хобби.
Когда работаю с бабочками, думаю о разных вещах, но в основном не о грустных, не о военных днях. Я не хочу обременять бабочек этой негативной информацией».
Он был ранен 10 октября ударом вражеского беспилотника «Байрактар». Были повреждены легкое, рука, позвоночник. У Вардана сейчас проблема только с позвоночником.
«Мы в любой момент были готовы к войне. Нам очень многое помешало на этой войне, но и помогло. Это скорее несколько политические темы, не хочу распространяться…
Всегда ожидаешь разных исходов: и хорошего, и плохого », – отмечает Вардан Варданян.
Офицера с поля боя вытащили его солдаты, в очень плохих условиях.
«Вокруг меня разрывались снаряды, вокруг были взрывы. Меня эвакуировали мои солдаты и доставили в госпиталь», – указывает Вардан, добавляя, что, когда он был в сложном психологическом состоянии, ему особенно помогли разговоры с ребятами-сослуживцами.
Военнослужащий срочной службы Сейран Согоян ведет страничку в Instagram, где представлены изготовленные ребятами композиции.
«Отклики очень хорошие, мы достаточно активно продвигаемся вперед. Желающие приобрести работы – в основном из-за рубежа, что нас еще больше воодушевляет. После выставки-продажи мы будем работать и в этом направлении, отправляя работы за границу, организовав доставку в области Армении», – с энтузиазмом говорит Сейран.
Он был ранен 5 октября в Джабраиле – выстрелом снайпера врага.
«Я танкист, снайпер попал в меня, когда я наносил очередной удар из танка. Меня оттуда было сложно эвакуировать, но благодаря сослуживцам удалось спасти мне жизнь», – отмечает Сейран.
Затем мы побеседовали с автором проекта и участницей группы Хелен Аракелян.
Она рассказывает, как решила выступить с такой инициативой: «Я думала, что могу сделать, чтобы поддержать ребят, думала над тем, что им поможет. Я не занималась этой работой уже 10 лет. Но я поняла, что эта работа поможет ребятам, потому что ручная работа успокаивает нервную систему. Кроме того, красота, процесс созидания занимают мысли человека. Творческая работа, красота их очень радуют. Я не ошиблась.
Сначала многие смотрели на это с опасением: бабочки, военные… Но когда мы встретились, поговорили, я поняла, что надо это сделать.
При работе над бабочками я поняла, каков главный месседж этих ребят народу: как они там, на передовой сражались, защищали Родину, были яркими образцами носителей патриотизма, так и сейчас. Они выполняют эти работы не только для собственного блага, чтобы развеяться, но и чтобы почувствовать себя лучше, так как хотят передать все вырученные средства этому центру. Казалось бы, они нуждаются в помощи, но они сами хотят помочь своим товарищам, которые проходят лечение здесь».
По ее словам, эти работы даются ребятам нелегко, это очень кропотливый труд. «Сколько у мужества и доброты должно быть в душе человека, чтобы так усердно трудиться сегодня? Во многих случаях они игнорируют свою боль, чтобы заработать средства и перечислить их центру, чтобы их товарищи также могли получить помощь в центре», – указывает она.
Хелен, учительница по профессии, приехала в Армению два месяца назад из Лос-Анджелеса, чтобы как-то поддержать ребят.
Она отмечает, что бабочек, используемых в композициях, разводят в питомниках, в основном заказывают их из Флориды, Канады, есть бабочки, высушенные с 1982 года, они оставались в хранилищах.
Хелен учит ребят всему. Они полируют, покрывают лаком, сушат ветки яблони, груши, вишни, сирени, после чего дизайнеры решают, как будет создана композиция. Бабочкам не придают никакой окраски, их только обрабатывают, чтобы они не гнили.
«Ребята делают эту работу с любовью. Сильных, смелых ребят успокаивает работа с такими нежными бабочками.
Раненые военные здесь, в Реабилитационном центре, получают вторую жизнь и дают жизнь бабочкам. Иногда бабочки повреждаются, но ребята не желают их бросать, говорят: они ранены, как и мы, нужно их использовать, попытаться вылечить их. Эти ребята подвергают все переосмыслению», – говорит Хелен Аракелян.