Քաղաքական 16:17 23/03/2021 Հայաստան
Արդեն տևական ժամանակ է՝ Հայրենիքի փրկության շարժումը տարատեսակ բողոքների և  քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաների, հանրահավաքների, իրավական և քաղաքական այլ միջոցներով պայքարում է մեր երկիրն աղետի հասցրած իշխանության դեմ։
Այս ընթացքում մեզ հաջողվել է ձևավորել  հանրային լայն համախմբում վարչապետի աթոռին կառչած անձի հեռացման պահանջի շուրջ։ Վարչախումբը թեև դանդաղ, սակայն հանրային լայն ճնշման ազդեցության տակ տեղի է տալիս:
Հասարկության և քաղաքական բոլոր ուժերի համար արդեն ակհայտ է, որ առանց առկա ճգնաժամի հանգուցալուծման հնարավոր չէ Հայաստանի զարգացումը, ավելին՝ վտանգի տակ են երկրի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը:
Միաժամանակ ակնհայտ է, որ շարունակական պայքարի գործելաոճը որոշակի անհարմարություններ է ստեղծում քաղաքացիների համար, որն ամենևին Շարժման նպատակը չէ:
Ելնելով վերը նշվածից՝ Հայրենիքի փրկության շարժման խորհուրդը պայքարի ներկա շրջափուլում որոշել է.
1. Սկսել քաղաքական ակցիաների նոր ալիք՝ ընդլայնելով գործողությունների աշխարհագրությունն ու մարզերի բնակչության ընդգրկվածությունը:
2. Հանրային ճնշման պահպանման և Շարժման հետագա գործողությունների համակարգման նպատակով Դեմիրճյան փողոցում տեղակայված վրանային ճամբարը հայտարարել Շարժման շտաբ:
3. Վերականգնել Բաղրամյան պողոտայով ազատ տեղաշարժը՝ վերացնելով քաղաքացիների համար ստեղծված անհարմարությունը:
Շարժման հետագա անելիքները ներկայացնելու համար մարտի 28-ին՝ ժամը 15։00-ին, Բաղրամյան-Դեմիրճյան փողոցներում հրավիրվում է համապետական հանրահավաք:

Politics 17:27 23/03/2021 Armenia
Armenia’s opposition Homeland Salvation Movement, which seeks Prime Minister Nikol Pashinyan's and his cabinet’s resignation, has announced a nationwide rally in downtown Yerevan on March 28 and unveiled its intention to open the Baghramyan Avenue which has been blocked for over 20 days.
“For a long while, the Homeland Salvation Movement has been fighting, through different protest actions, rallies, legal and political means, against the authorities that have led our country to a disaster.
“During this period, we managed to form a broad public consensus on the demand to remove the person clinging to the prime minister's office. Slowly but surely the current regime is succumbing to massive public pressure,” the coalition of Armenia’s opposition parties said in a statement on Tuesday.
“It is already obvious to the public and all political forces that the development of Armenia is impossible without the resolution of the current crisis, moreover, the sovereignty and territorial integrity of the country are endangered. At the same time, it is obvious that the continuous struggle creates certain inconveniences for citizens, which is absolutely not sought by the movement,” it said.
Therefore, at this stage of its struggle the Council of the Homeland Salvation Movement has decided to launch a new wave of protests, expanding the geography of actions and involving people from Armenia’s regions, to declare the tent camp on Demirthcyan Street its headquarters to maintain public pressure and coordinate its further actions and to restore free movement along the Baghramyan Avenue, removing inconvenience for the citizens.
“A nationwide rally will be held on the Baghramyan Avenue and Demirchyan Street on March 28, at 3pm, to present the further actions of the movement,” the statement said.