Քաղաքական 11:13 30/04/2021 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Փիթեր Մաուրերին՝ ակնկալելով կոմիտեի աջակցությունն Ադրբեջանի կողմից պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի հարցում: Այս մասին տեղեկացնում են նախագահի աշխատակազմից:
Նախագահ Սարգսյանը նամակում մասնավորապես ընդգծել է, որ Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած և Թուրքիայի ակտիվ աջակցությամբ ու ուղիղ մասնակցությամբ իրականացված պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո մի քանի հարյուր հայ զինծառայողներ և քաղաքացիական անձինք են գերեվարվել, որոնք ենթարկվում են խոշտանգումների և արժանանում անմարդկային վերաբերմունքի Ադրբեջանի կողմից:
«Այսօր Արցախում հումանիտար իրավիճակին անդրադառնալն առաջնային խնդիր է, և միջազգային հանրության կողմից հրատապ ուշադրություն է պահանջվում:
Միջազգային հանրությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր երկրները, միջազգային կազմակերպությունները, անհատներ պետք է համարժեք գնահատական տան Ադրբեջանի գործողություններին:
Համաձայն հրադադարի մասին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ Հայաստանի Հանրապետությունն Ադրբեջանին է փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին: Այնուամենայնիվ, չափազանց կարևոր է, որ գերության մեջ գտնվող բոլոր ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց փոխանակումն իրականացվի «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքի կիրառմամբ, որն արհամարհվում է Ադրբեջանի կողմից:
Մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտմամբ՝ ներկայումս Ադրբեջանը թաքցնում է հայ ռազմագերիների և պատանդների իրական թիվը, և շարունակում է մերժել ու խոչընդոտել պատանդառնված քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների վերադարձին,-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը: -Հայաստանն աջակցություն է ակնկալում միջազգային գործընկերներից՝ բոլոր գերիների շուտափույթ վերադարձի հարցում:
Դիմում եմ Ձեզ և Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին` միջազգային մարդասիրական իրավունքի համապատասխան ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակումը և անվտանգ վերադարձն ապահովելու համար»:

Политика 11:58 30/04/2021 Армения
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил письмо президенту Международного комитета Красного Креста (МККК) Петеру Мауреру, в котором ожидает содействия Комитета в вопросе скорого возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых Азербайджаном.
Об этом сообщили в аппарате президента.
В письме президент Саркисян, в частности, подчеркнул, что в ходе войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, которая велась при активной поддержке и непосредственном участии Турции, и после нее, были взяты в плен несколько сотен армянских военнослужащих и гражданских лиц, которые подвергаются пыткам и бесчеловечному отношению со стороны Азербайджана.
«Сегодня обращение к гуманитарной ситуации в Арцахе является приоритетной задачей, и требует безотлагательного внимания со стороны международного сообщества.
Международное сообщество, все страны Минской группы ОБСЕ, международные организации, отдельные лица должны дать адекватную оценку действиям Азербайджана.
Согласно трехстороннему заявлению о прекращении огня от 9 ноября 2020 года, Республика Армения передала Азербайджану всех военнопленных. Однако крайне важно, чтобы обмен находящихся в плену всех военнопленных и мирных жителей осуществлялся по принципу «всех на всех», который Азербайджан игнорирует.
Грубо нарушая права человека и международное гуманитарное право, Азербайджан в настоящее время скрывает истинное количество армянских военнопленных и заложников, и продолжает отрицать и препятствовать возвращению взятых в заложники гражданских лиц и военнопленных», - подчеркнул президент Саркисян. - Армения ожидает поддержки со стороны международных партнеров в вопросе немедленного возвращения всех пленных.
Обращаюсь к Вам и Международному комитету Красного Креста принять все необходимые меры в соответствии с международным гуманитарным правом для обеспечения немедленного освобождения и безопасного возвращения военнопленных».