Իրավունք 16:43 03/05/2021 Հայաստան
ՄԻԵԴ-ում գերիների ու ռազմագերիների շահերի ներկայացուցիչներ Սիրանուշ Սահակյանն ու  Արտակ Զեյնալյանը տարածել են համատեղ հաղորագրություն, որտեղ ասված է.
«2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում, ինչպես նաև 2020 թ-ի նոյեմբերի 9-ին կնքված եռակողմ համաձայնագրի ստորագրումից հետո, շարունակվել են գերեվարվել ազգությամբ հայ քաղաքացիական անձինք և զինծառայողներ:
Գերության մեջ հայտնված անձանցից՝ թվով 19-ը, խոշտանգվել ու սպանվել են ադրբեջանական զինծառայողների կողմից, ինչը համարվում է ռազմական հանցագործություն:
Ռազմագերիների, ազատազրկված անցանց խոշտանգելու, սպանելու փաստերի առնչությամբ դիմել ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:

Law 17:12 03/05/2021 Region
Armenian lawyers appeal to ECHR over facts of 19 people tortured and killed in Azerbaijani captivity
Lawyers Artak Zeynalyan and Siranush Sahakyan issued another statement on the protection of the rights of Armenian prisoners of war (POW) in the European Court of Human Rights (ECHR).
According to it, during the second Artsakh war started on September 27 in 2020 as well as after the trilateral statement signed on November 9, the Azerbaijani side has continued capturing Armenian civilians and servicemen.
"19 people who had been taken prisoner in Azerbaijan were tortured and killed by Azerbaijani servicemen, which is considered a war crime. We applied to the ECHR over the fact of killing and torturing of prisoners and other detainees," the lawyers said in statement. They have also shared the list of victims: