Քաղաքական 14:36 15/05/2021 Հայաստան
«Ցուցակում չլինելը չի նշանակում ընտրություններին չմասնակցել»,-  «Հայաստանի Հանրապետական» և «Հայրենիք» կուսակցությունների՝ «Պատիվ ունեմ» նախընտրական դաշինքի կազմավորման  հուշագրի ստորագրությունից հետո ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ  չեք մասնակցում սպասվող արտահերթ խորհրդրանական ընտրություններին։
«Ինչո՞ւ ցուցակում չեմ կամ ավելի ճիշտ՝ ինչո՞ւ ցուցակը ես չեմ գլխավորում։ Որովհետև տարրական քաղաքագիտությունն այս մասին տարրական ճշտմարտություն է ասում՝ նրանք, որոնք գլխավորում են նախընտրական ցուցակները, հավակնում են ունենալ պետական բարձր պաշտոններ։
Իսկ ես արդեն հայտարարել եմ, որ այլևս չեմ զբաղեցնելու պետական բարձր պաշտոններ։
Ընդամենը ես իմ խորհուրդներով օգնելու եմ, եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի։
Ես համարում եմ, որ իմ ծառայությունը Հայաստանի և հայ ժողովրդի պետական բարձր պաշտոններում ավարտել եմ»։
Հարցին՝ ճի՞շտ է, որ Դուք եք հիմնական ցուցակը ձևավորում, Սերժ Սարգսյանն ասաց. «Ոչ։ Խնդրում եմ այս գլխից այդ պրովակացիոն բամբասանքներին չհավատալ։

Политика 15:36 15/05/2021 Армения
«Отсутствие в избирательном списке не означает неучастия в выборах», – заявил в беседе с журналистами после церемонии подписания меморандума о формировании блока «Честь имею» между Республиканской партией Армении и партией «Родина» 15 мая третий президент РА, председатель РПА Серж Саргсян в ответ на вопрос, почему он не участвует в ожидающихся внеочередных парламентских выборах.
«Почему меня нет в списке или, вернее, почему не я возглавляю список? Потому что политология говорит об этом элементарную истину: возглавляющие избирательные списки претендуют на высокие государственные должности. А я уже заявлял, что больше не буду занимать высокие государственные должности.
Я всего лишь буду помогать своими советами, если потребуется. Считаю, что закончил свою службу Армении и армянскому народу на высоких государственных должностях», – заявил Серж Саргсян.
На вопрос, правильно ли, что он сам формирует список, Серж Саргсян указал: «Нет. Прошу не верить в эти провокационные сплетни. Мы равные союзники, так и продолжим работу».