Քաղաքական 11:33 27/05/2021 Հայաստան
Գործադիրի լիազորությունները ժամանակավորապես կատարող կառավարության այսօրվա նիստի մեկնարկին Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ հայ 6 զինծառայող առևանգվել են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ականապատման աշխատանքներ կատարելու ժամանակ :
«Դրանք իրականացվել են ոչ թե դիվերսիոն նպատակով, այլ ականապատում է իրականացվել՝ զուգահեռաբար տեղադրվել են զգուշացնող նշաններ տարածքի ականապատված լինելու վերաբերյալ, այդ գործողություներն իրականացվել են սահմանի պաշտպանության մակարդակը բարձրացնելու համար»,- հայտնեց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ մայիսի 12-ից ՀՀ տարածքում գտնվում են Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումներ և հարցն այդ համատեքստում է, իսկ նման գործընթացներն անընդունելի են Հայաստանի համար:
Փաշինյանը հայտարարեց, որ նման միջադեպերը տեղի են ունենում միտումնավոր. «Ոմանք ուզում են, որ մենք համակերպվենք մեր տարածքում ադրբեջանական ուժերի ներկայության հետ, ինչը տեղի ունենալ չի կարող»:
Փաշինյանը հայտարարեց, որ հարցը չպետք է օգտագործվի ներքաղաքական նպատակով և պետք է դատապարտել  միջադեպը բանակի դեմ օգտագործելու փորձերը, քանի որ բանակը կատարում է իր գործառույթը:
Նկատենք որ զինվորների առևանգման և սահմանախախտման դեպքերի համար որևէ մեկը բանակին չի մեղադրել, այլ մշտապես մատնանշվել է գործող իշխանությունների՝ մասնավորապես Նիկոլ Փաշինյանի անկարողությունը և զիջողական քաղաքականությունը:

Политика 12:49 27/05/2021 Армения
В начале сегодняшнего заседания исполнительного органа, временно исполняющего обязанности правительства, Никол Пашинян сообщил, что шестеро армянских военнослужащих были похищены при проведении саперных работ на суверенной территории Республики Армения.
«Они проводились не в подрывных целях, а было осуществлено минирование, параллельно на заминированной территории были установлены предупредительные знаки. Эти действия осуществлялись для повышения уровня защиты границы», - сказал Пашинян.
По его словам, с 12 мая на территории РА находятся подразделения вооруженных сил Азербайджана, и вопрос находится в данном контексте, а подобные процессы недопустимы для Армении.
Пашинян заявил, что подобные инциденты происходят намеренно: «Некоторые хотят, чтобы мы свыклись с присутствием на нашей территории азербайджанских сил, чего быть не может».
Пашинян заявил, что вопрос не должен использоваться во внутриполитических целях, и надо осудить попытки использования инцидента против армии, поскольку армия выполняет свои функции.
Следует отметить, что никто не обвинял армию в похищении солдат и нарушении границы, а всегда указывали на недееспособность нынешних властей, в частности, Никола Пашиняна.