Քաղաքական 09:19 23/08/2021 Հայաստան
Ստեփան Դանիելյան. Հայաստանը կարող է լինել արևելյան քրիստոնյաների ներկայացուցիչը միջազգային հանրության շրջանում
«5-րդ դարում քրիստոնեական աշխարհը բաժանվեց երկու մեծ հատվածների՝ քաղքեդոնական ու հակաքաղքեդոնական, ինչն ուներ աշխարքաղաքական ու աշխարհայացքային պատճառներ:
Բաժանման աշխարհայացքային պատճառը Երրորդության հարցն էր, որի որևէ տրամաբանական բացատրություն չէր ստացվում գտնել (հիմա նույնպես այդպես է, ուղղակի, ի տարբերություն այն դարերի, ոչ ոքի առանձնապես դա չի հետաքրքրում), բոլոր ձևակերպումներն իրարամերժ էին:
Հակաքաղքեդոնականները մի հատվածը ստեղծեց Իսլամը, որտեղ այդ դոկտրինը շրջանցվել է, իսկ հետագայում միլիոններով Իսլամ ընդունեցին, մեծ մասամբ առանց պարտադրանքի, Իսլամն իրենց համար ավելի պարզ, մատչելի ու հասկանալի էր:
Մուհհամադին, իր ժամանակակիցները, մեղադրում էին իր շրջապատի քրիստոնյաների ազդեցության տակ լինելու համար։ Իրականում, Մարգարեն ընդամենը պայքարում էր հեթանոսների դեմ, հանուն միաստվածության, դա էր համարում իր գլխավոր առաքելությունը, ներկայիս Իսլամն արդեն հետագայում է առանձին կրոնի տեսք ստացել: Հիմա չեմ ցանկանում խորանալ Իսլամի ստեղծման գործում հակաքաղքեդոնականների դերին, ինչի մասին կա հարուստ գրականություն:
Արևելյան Քրիստեության քաղաքակրթությունը տարալուծվել է Իսլամի մեջ, սակայն մնացել են մեծ բեկորներ ու այդ բեկորների մեջ միակ հատվածը Հայաստանն է, որը ունի պետական միավոր, մյուսները դա չունեն (չհաշված Եթովպիան, որը շատ բազմազգ ու բազմակրոն երկիր է)։
Ի՞նչի համար եմ սա գրում: Հայաստանը կարող է նաև նման դերակատարում ստանձնել արևելյան քրիստոնյաների համար, լինել նրանց ներկայացուցիչը միջազգային հանրության շրջանում, նրանց մշակութային ինքնության կենտրոնը։
Ու նաև, եթե Հայաստանն աշխատող ձեռքերի պահանջարկ ունենա, իսկ դա լինելու է, եթե տնտեսությունը զարգանալու հեռանկարներ ստանա, ապա գոնե մշակութաբանական առումով մեզ հետ համատեղելի միգրանտներ գան Հայաստան, հակառակ դեպքում վիճակը վատ է լինելու։
Եվս մի կարևոր դիտարկում, պետությունները ստեղծվում են, երբ ունենում են քաղաքական դերակատարություն, հարևանների շրջապատում որևէ բալանսի դեր են ստանձնում և հակառակը, վերանում են, երբ որևէ աշխարքաղաքական ու աշխարհայացքային դերակատարություն չեն ունենում։ Սա ամենակարևորն է, ինչը պետք է իմանանք»։

Политика 11:24 23/08/2021 Армения
«В V веке христианский мир разделился на две большие ветви – халкидонскую и антихалкидонскую, что было вызвано геополитическими и мировоззренческими причинами.
Мировоззренческой причиной раскола был спор о Святой Троице, какого-либо логического объяснения которой найти не удавалось (так обстоит дело и сейчас, просто, в отличие от тех веков, сейчас это никого особо не интересует), все формулировки были противоречивыми.
Часть антихалкидонцев создала Ислам, где эту доктрину обошли, а позже миллионы людей обратились в Ислам, в основном без принуждения, Ислам для них был более ясным, доступным и понятным.
Мухаммеда его современники обвиняли в том, что он находится под влиянием окружающих его христиан. В действительности Пророк боролся просто против язычников, во имя единобожия, он считал это своей главной миссией, а современный ислам позже стал отдельной религией. Сейчас я не хочу углубляться в роль антихалкидонцев в создании Ислама, об этом есть богатая литература.
Восточно-христианская цивилизация растворилась в Исламе, но остались большие осколки, и среди этих осколков лишь у Армении есть государственная единица, а у остальных ее нет (за исключением Эфиопии, которая является очень многонациональной и многоконфессиональной страной).
Для чего я это пишу? Армения может играть аналогичную роль для восточных христиан, быть их представителем в международном сообществе, центром их культурной идентичности.
А также, если в Армении будет потребность в рабочих руках, а она будет, если экономика получит перспективы развития, то в страну приедут хотя бы в культурологическом плане совместимые с нами мигранты, иначе положение будет плохим.
Еще одно важное наблюдение: государства создаются, когда они играют политическую роль, вносят баланс среди соседей, и наоборот: они исчезают, когда перестают выполнять геополитической и мировоззренческой роли. Это самое важное, что нам нужно знать».