Իրավունք 09:34 12/10/2021 Հայաստան
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 60% բաժնետոմսերի փոխանցումը Ռոման Տրոցենկոյին թափանցիկ ձևով չի իրականացվեց և հետագայում էլ պարզաբանումներ չտրվեցին։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ ասել է «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը։
«Անհասկանալի է, թե ինչու «Գեոպրոմայնինգ»-ն այդպես բարի գտնվեց և բաժնետոմսերի 15 տոկոսը պետությանը նվիրատվություն արեց։ Պետությունն էլ դա արդարացրեց նրանով, որ ավելի մեծ կլինի պետության դերակատարումը և՛ շահույթի բաշխման, օգտագործման, և՛ կոմբինատի հետագա զարգացման հարցերում։ Ֆորմալ տեսանկյունից նպատակը վատը չէ, բայց խնդիրն այն է, թե որքանով է դա համապատասխանում իրականությանը»,-նշել է Վարուժան Հոկտանյանը։
Նրա խոսքով դեռ անպատասխան է մնում հարցը,  թե ինչու հանկարծ որոշում կայացվեց գնելու Զանգեզուրի կոմբինատի բաժնետոմսերի 60 տոկոսը, այնուհետև դրա մեկ քառորդը նվիրատվություն անել վարչապետի աշխատակազմին։ Ընդ որում` այստեղից էլ այլ հարց է առաջանում, թե ինչու է դա հանձնվում վարչապետի աշխատակազմին, այլ որ թե էկոնոմիկայի նախարարությանը, քանի որ այն ավելի համապատասխան պետական մարմին է։
«Սա իշխանության կենտրոնացման ևս մեկ փաստ է, որ չգիտես ինչու հենց վարչապետի աշխատակազմին են տալիս։ Ամեն ինչ կենտրոնանում է վարչապետի աշխատակազմի ձեռքում։ Եթե այսպես շարունակվի, նախարարությունների կարիք էլ չի զգացվի կդառնան վարչապետի աշխատակազմի վարչություններ»,-ասել է Վարուժան Հոկտանյանը։
Վերջինս ընդգծել է՝ այս գործարքի հետ կապված թափանցիկության խնդիր կա, և ամեն ինչ հիմնվում է ենթադրությունների վրա։ Վարուժան Հոկտանյանի կարծիքով սա նման է Ծաղկաձորի «Գոլդեն փելես»-ի պատմությանը։
«Այսինքն` ինչպես դրա դեպքում «փրկագին» վճարվեց, որ որոշ մարդկանց նկատմամբ հետագա հետապնդումները դադարեցվեն, գուցե այս դեպքում էլ է նույնը։ Բայց սա զուտ ենթադրություն է։ Տեղի է ունենում մոտավորապես նույն բանը, ինչ եղավ «Գոլդեն փելես»-ի հետ, մեկ տարբերությամբ, որ ենթադրում եմ՝ «Գեոպրոմայնինգ»-ն այդքան էլ թանկ գնով չի գնել 60 տոկոս բաժնետոմսերը»,-հավելել է Վարուժան Հոկտանյանը։

Право 13:28 12/10/2021 Армения
Передача 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината Роману Троценко осуществлялась непрозрачным образом, не последовало и дальнейших пояснений, констатировал в интервью "ФактИнфо" руководитель армянского офиса антикоррупционного центра “Трансперенси интернейшнл” Варужан Октанян.
Как уже ранее сообщалось, новый владелец предприятия передал в дар правительству 15% акций.
"Не понятно, почему "ГеопроМайнинг" оказался так добр и подарил государству 15% акций. В свою очередь государство это оправдало тем, что повысится его роль в вопросах распределения, использования прибыли и дальнейшего развития комбината. С формальной точки зрения цель неплохая, но вопрос в том, насколько это соответствует действительности", - Варужан Октанян.
По его словам, еще открытым остается вопрос, почему вдруг было принято решение о покупке 60% акций Зангезурского комбината и последующей передаче четверти в дар аппарату премьер-министра. Причем отсюда, как указал он, возникает другой вопрос: почему их передают аппарату премьер-министра, а не министерству экономики, поскольку оно является более компетентным органом?
"Это еще один факт концентрации власти, поскольку не понятно, почему передали именно аппарату премьер-министра. Все концентрируется в руках аппарата премьер-министра. Если так дальше будет продолжаться, то необходимость в министерствах отпадет. Они превратятся в управления аппарата премьер-министра", - отметил Варужан Октанян.
Он подчеркнул, что эта сделка вызывает вопросы, связанные с прозрачностью, и все основывается на предположениях. По мнению Варужана Октаняна, это похоже на историю с гостиницей "Голден Пэлес" в Цахкадзоре.
"Как в том случае выплатили «откупные», чтобы прекратить уголовное преследование в отношении некоторых людей, возможно, то же самое произошло и в данном случае. Но это всего лишь предположение. Происходит примерно то же самое, что с "Голден Пэлес", но с одной только разницей, что покупка 60% акций, полагаю, обошлась "ГеопроМайнинг" не так дорого", - добавил Варужан Октанян.