Քաղաքական 10:54 13/10/2021 Տարածաշրջան
Պետդեպարտամենտը չի հաստատել ԱՄՆ-ից F-16 կործանիչներ գնելու Թուրքիայի մտադրության մասին տեղեկությունները
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը այս պահին չի հաստատում կամ չի մեկնաբանում այն տեղեկությունները, թե Թուրքիան ԱՄՆ-ին դիմել է 40 հատ F-16 կործանիչ գնելու խնդրանքով, ինչպես նաև ցանկացել է արդիականացնել Անկարայի ունեցած այդ տեսակի մոտ 80 ամերիկյան ինքնաթիռները: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին երեքշաբթի ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Նեդ Փրայսը:
«Ինչ վերաբերում է F-16-ին, ապա այն պետքարտուղարության քաղաքականությունն է: Մենք հրապարակայնորեն չենք հաստատում կամ մեկնաբանում զենքի վաճառքի փաստը, մինչև այն պաշտոնապես չի տեղեկացվել Կոնգրեսին»,- ասել է նա:
ԱՄՆ-ից F-16 կործանիչներ գնելու Անկարայի մտադրության մասին հայտնել է Reuters լրատվական գործակալությունը: Նրա աղբյուրների համաձայն՝ գործարքը գնահատվում է միլիարդավոր դոլարներ, սակայն այն դեռ ուսումնասիրվում է Պետդեպարտամենտի և Պենտագոնի համապատասխան այլ պետական գերատեսչությունների կողմից, որը միջպետական պայմանագրերով պատասխանատու է արտասահմանում ռազմական տեխնիկայի և զենքի մատակարարման համար:
Միևնույն ժամանակ, Reuters-ը հիշեցրել է, որ այդ կառույցների հնարավոր հաստատումից հետո էլ գործարքը կարող է արգելափակվել Կոնգրեսի կողմից: Հանրապետականներն ու դեմոկրատները կոչ են անում Վաշինգտոնի վարչակազմին ճնշում գործադրել Անկարայի վրա՝ կապված ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգի  գնման հետ:

Политика 12:30 13/10/2021 Регион
Госдепартамент США в настоящий момент не подтверждает и не комментирует сообщения о том, что Турция обратилась к США с просьбой о закупке 40 истребителей F-16, а также проведении модернизации порядка 80 имеющихся у Анкары американских самолетов этого типа. Об этом, как передает агентство ТАСС, заявил во вторник на регулярном брифинге для журналистов глава пресс-службы Госдепартамента Нед Прайс.
"Что касается F-16, то это политика Госдепартамента - мы публично не подтверждаем и не комментируем предложенную продажу вооружений до тех пор, пока о ней не будет официально уведомлен Конгресс", - сказал он.
О намерении Анкары закупить у США истребители F-16 сообщило агентство Reuters. По данным его источников, сделка оценивается в миллиарды долларов, но еще изучается Госдепартаментом и профильным правительственным ведомством, входящим в структуру Пентагона, которое отвечает за поставки военной техники и оружия за рубеж по межправительственным контрактам.
Агентство Reuters при этом напомнило, что после возможного одобрения этими структурами сделку может заблокировать Конгресс. Республиканцы и демократы призывают вашингтонскую администрацию оказывать давление на Анкару в связи с закупкой российской зенитной ракетной системы (ЗРС) С-400.