11:24 02/11/2021 Հայաստան
«ՀԴՄ-ների համար հնարավոր է, եթե մեր բյուջեն 100 անգամ ավելի լինի»,-այսօր ԱԺ հանձնաժողովների միասնական նիստում ՀՀ 2022 թ. պետական բյուջեի նախագծի  քննարկման ժամանակ հայտնեց ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը՝  պատասխանելով ՔՊ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի հարցին, թե հնարավոր չէ վարչական պատասխանատվության ենթարկել խանութից առանց ՀԴՄ կտրոնի դուրս եկող քաղաքացիենրին:
Ռուստամ  Բադասյանը բացատրեց, որ այդպիսի վարչարարություն վարելը նշանակում է, որ ՊԵԿ-ը մոտ 100 000 աշխատող պետք է ունենա:
Նա տարակուսեց, թե արդյոք նման վարչարարությունը արդյունավետ  կլինի,  թե ոչ:
«Նույնիսկ դեպք է պատահել, որ ՀԴՄ կտրոն ինձ չեն տրամադրել»,-հայտնեց ՊԵԿ նախագահը և պնդեց, որ ակներև է, որ կա ստվեր և մեծ ծավալի վարչարարական խնդիրներ, սակայն այն չի նշանակում, որ ՀԴՄ կտրոններով գործարքների աճը չի գրանցվում:
Նրա խոսքով, ինչքան էլ առօրյա կյանքում տեսնեն ՀԴՄ կտրոն չտալու երևույթներ, միևնույնն է՝ աճն արձանագրվում  է թվերով:
Հովիկ Աղազարյանը չհամաձայնեց ՊԵԿ նախագահի  հետ և պնդեց, որ այդ մեխանիզմը կիրառելու դեպքում 20 %-ով կավելանա ՀԴՄ-ներով գործարքների վիճակագրական թվերը:

Был даже случай, когда мне не выдали кассового чека – глава КГД
«В связи с кассовыми чеками возможно, если наш бюджет будет в 100 раз больше»,- сегодня на объединенном заседании комиссий НС в ходе обсуждения госбюджета на 2022 год заявил председатель Комитета по госдоходам Рустам Бадасян, отвечая на вопрос депутата от ГД Овика Агазаряна о том, невозможно ли привлекать к административной ответственности граждан, выходящих из магазинов без кассового чека.
Рустам Бадасян объяснил, что такое администрирование означает, что в КГД должно быть около 100 000 сотрудников.
Он выразил сомнение, будет ли такое администрирование эффективным или нет. «Был даже случай, когда мне не выдали кассового чека»,- заявил глава КГД и добавил, что очевидно наличие тени и административных проблем, однако это не значит, что роста сделок с выдачей кассовых чеков нет.
По его словам, хотя в повседневной жизни можно видеть случаи невыдачи кассовых чеков, однако рост фиксируется в цифрах.
Овик Агазарян не согласился с главой Комитета и настоял на том, что при примемении данного механизма статистика сделок с кассовыми чеками увеличится на 20%.