Հասարակություն 17:45 06/11/2021 Հայաստան
Սևան-Ծովագյուղ երկաթուղային հատվածում անհայտ անձինք գողացել են բարձր լարման տակ գտնվող կոնտակտային ցանց
Նոյեմբերի 4-ին անհայտ անձինք Սևան-Ծովագյուղ երկաթուղային հատվածում գողացել են 120 մետր կոնտակտային ցանց՝ կտրելով 3000 վոլտ լարման տակ գտնվող լարը: «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության հասարակայնության և ԶԼՄ-ների հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ վերականգնողական աշխատանքները տևել են 5 ժամ, այդ ընթացքում դադարեցվել է բեռնատար գնացքների շարժը։
Դեպքի մասին հաղորդում է ներկայացվել ոստիկանություն, որի ներկայացուցիչները ձեռնարկում են օպերատիվ միջոցառումներ՝ հանցագործությունը բացահայտելու ուղղությամբ։
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը զգալի նյութական վնաս է կրել։
Երկաթուղու գույքի գողության և վնասման դեպքերը գնալով հաճախակիանում են և դառնում վտանգավոր։ Եթե նախկինում գրանցվել են երկրորդական ուղիների լարման տակ չգտնվող կապի մալուխների կամ կոնտակտային ցանցերի գողության դեպքեր, ապա այս դեպքն աչքի է ընկնում գործողությունների անխոհեմությամբ։ Բարեբախտաբար  զոհեր և վիրավորներ չկան, իսկ երթևեկությունը ժամանակին դադարեցվել է։
ՀԿԵ-ն քաղաքացիներին կրկին զգուշացնում է երկաթուղային ենթակառուցվածքում անվտանգության չափանիշների խախտման վտանգի մասին։ Երկաթուղային համակարգերի աշխատանքին վնասակար միջամտությամբ քաղաքացիները վտանգում են ոչ միայն իրենց առողջությունն ու կյանքը, նրանց գործողություններից կարող են տուժել նաև երրորդ անձինք։

Общество 18:27 06/11/2021 Армения
4 ноября текущего года неизвестными было похищено 120 метров контактной сети на железнодорожном перегоне Севан-Цовагюх.
Как сообщают в пресс-службе «Южно-Кавказской железной дороги», злоумышленники спилили находящуюся под напряжением 3000 вольт контактную сеть на главной магистрали движения поездов.
В результате 5-часового простоя линии из-за восстановительных работ был нарушен график движения грузовых поездов.
Об инциденте было сообщено в Полицию, представители которой проводят оперативные мероприятия по раскрытию данного преступления.
Компании «Южно-Кавказская железная дорога» нанесен значительный материальный ущерб.
Случаи хищения и порчи железнодорожного имущества становятся все более частыми и опасными. Если ранее фиксировались случаи воровства кабелей связи или контактных сетей без напряжения, на второстепенных путях, то текущей случай бросается в глаза безрассудностью действий. По счастливой случайности жертв среди злоумышленников не оказалось, а движение по дороге было своевременно прекращено.
ЮКЖД в очередной раз предупреждает граждан о повышенной опасности нарушения норм безопасности на железнодорожной инфраструктуре.
Злостным вмешательством в работу железнодорожных систем граждане рискуют не только собственным здоровьем и жизнью, но в результате их действий могут пострадать и сторонние лица.