Քաղաքական 11:13 12/11/2021 Արցախ
Արցախցի կանայք Անաշկինի հետ հանդիպմանը ներկայացրել են ադրբեջանցիների սանձարձակությունները, որոնք անպատիժ են մնում
Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից օկուպացված Շուշիի մոտ օրեր առաջ ադրբեջանցու կողմից արցախցիների վրա կրակելու, նրանցից մեկին սպանելու դեպքից հետո արցախցի կանայք հանդիպել են ՌԴ խաղաղապահ զորքերի հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Գ.Վ. Անաշկինին։
Կանանց խմբում ընդգրկված է եղել նաև Արմինե Ավագիմյանը, որը մանրամասներ է ներկայացրել ֆեյսբուքյան իր էջում.
«Նոյեմբերի 8-ին Շուշիի մերձակայքում տեղի է ունեցել ողբերգական միջադեպ.  ջրատար խողովակի վերանորոգում իրականացնող ջրմուղի անզեն աշխատակիցների ուղղությամբ հրազենով կրակոցներ է արձակել ադրբեջանական զինծառայողը, ինչի հետևանքով Ստեփանակերտ քաղաքի 22-ամյա բնակիչ Մարտիկ Երեմյանը տեղում մահացել է, ևս 3 աշխատակից վիրավորվել:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ սա վերջին 1 ամսում խաղաղ բնակչի սպանության ելքով արդեն երկրորդ դեպքն է, արցախահայությունը ծայրահեղ անհանգստացած է, և բազմաթիվ հարցեր են առաջացել ՌԴ խաղաղապահ ուժերի կողմից անվտանգության ապահովման գործողությունների հետ կապված:
Ուզում ենք տեղեկացնել, որ երեկ՝ նոյեմբերի 10-ին, արցախցի մի խումբ կանանցով նախաձեռնել ենք հանդիպում ՌԴ խաղաղապահ զորքերի հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Գ.Վ. Անաշկինի հետ՝ արտահայտելու մեր մտահոգությունը վերջին շրջանում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող և անպատիժ մնացող սանձարձակությունների, ոճրագործությունների վերաբերյալ։
Բարձրաձայնել ենք գործող անվտանգության մեխանիզմների վերանայման անհրաժեշտությունը, հրատապ ու կենսական նշանակության մի շարք այլ հիմնախնդիրներ, ինչպես նաև նրան ենք փոխանցել ստորև ներկայացվող տեքստով դիմում»։

Политика 13:33 12/11/2021 НКР
Арцахские женщины на встрече с Анашкиным представили преступления азербайджанцев, которые остаются безнаказанными
После того, как несколько дней назад азербайджанцы близ оккупированного Шуши открыли огонь по арцахцам, убили одного из них, арцахские женщины встретились с командующим миротворческими войсками РФ генерал-лейтенантом Г.В.Анашкиным.
Одна из членов группы Армине Авагимян представила подробности встречи на своей странице в Facebook.
«8 ноября близ Шуши произошел трагический инцидент: азербайджанский военнослужащий открыл огонь по работникам, проводящим ремонтные работы на водопроводе, вследствие чего 22-летний житель Степанакерта Мартик Еремян скончался на месте, еще 3 работников получили ранения.
Учитывая то обстоятельство, что это за последний месяц уже второй случай убийства мирного жителя, армяне Арцаха чрезвычайно встревожены, возникло множество вопросов в связи с обеспечением безопасности со стороны миротворческих сил РФ.
Сообщаем, что вчера, 10 ноября, мы с группой арцахских женщин инициировали встречу с командующим миротворческими войсками РФ генерал-лейтенантом Г.В.Анашкиным, чтобы выразить нашу обеспокоенность относительно зверств и преступлений Азербайджана, которые остаются безнаказанными.
Мы озвучили необходимость пересмотра механизмов действующей безопасности, а также ряда срочных и жизненно важных проблем, передали ему заявление, текст которого прилагаю ниже».