Իրավունք 17:50 30/11/2021 Հայաստան
Թեթև մարդատար մեքենաների համար այլընտրանքային ճանապարհի բացարձակ անանցանելիությունը դարձել է ընտանիքների բաժանման պատճառ․ ՄԻՊ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնում է, որ այսօր փաստահավաք աշխատանքներ են իրականացրել Սյունիքի մարզի Սրաշեն, Ներքին Հանդ և Ծավ գյուղերում, տեղի են ունեցել քննարկումներ բնակիչների հետ։
«Վեր են հանվել Կապան-Ճակատեն ճանապարհին առանց իրավական հիմքերի, այսպես կոչված, ադրբեջանական սահմանային ու մաքսային վերահսկողության սահմանելու և ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից ճանապարհը  փակելու հետևանքով  մարդկանց համար առաջ եկած խնդիրները, իրավունքների խախտումները։
Մասնավորապես, Ծավ գյուղում գործող հացի արտադրամասը, որն արտադրանքն իրացնում էր ինչպես հարակից գյուղերում, այնպես էլ Կապան քաղաքում, ստիպված է եղել 50%-ով կրճատել արտադրանքի ծավալները, դրա հետևանքով խնդիրներ են առաջացել նաև աշխատողների աշխատավարձերի հետ կապված։ Մեկ այլ դեպքում խնդիրներ են առաջացել ձկնաբուծության հետ կապված:
Այսինքն՝ խախտված են թե՛ տնտեսական գործարարությամբ զբաղվելու, թե՛ աշխատանքային իրավունքները, մարդիկ կրում են լուրջ տնտեսական վնասներ ադրբեջանական անօրինական արարքներով:
Առկա են նաև հրատապ բուժօգնության իրավունքի խաթարման դեպքեր․ խնդիրն էլ ավելի է սրվում այն պատճառով, որ բնակավայրերում ապրում են նաև տարեցներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, ում առողջության պահպանումը, հատկապես պահանջում է հրատապ արձագանք, դեղորայքի արագ մատակարարում և անհրաժեշտության դեպքում՝ արագ հոսպիտալացում։ Թեև Շիկահողում գործում է բժշկական ամբուլատորիա, ուր կա բուժքույր և յուրաքանչյուր գյուղ էլ ունի բուժակ կամ բուժքույր, բայց բուժօգնության լուրջ հարցերը չեն կարող լուծվել. հոսպիտալացման համար մարդիկ պետք է  3-3,5 ժամ ճանապարհ անցնեն, որպեսզի Մեղրիով հասնեն Կապան:
Օրինակ՝ գյուղերից մեկում բնակիչը պետք է պարբերաբար սրտի հետազոտություն անցնի Երևանում և Կապանում՝ արյան մակարդելիության ցուցանիշների հետազոտություն, մեկ այլ դեպքում՝ աչքի հետազոտություն, բայց ճանապարհի պատճառով չեն կարողանում գնալ այլևս հետազոտությունների: Ներքին Հանդում միայնակ կենսաթոշակառու բնակիչը չի կարողանում ներկայանալ Միասնական սոցիալական ծառայություն՝ հաշմանդամություն սահմանելու գործընթաց սկսելու համար:
Կրթական իրավունքի խնդիրներ են առաջ եկել Սրաշենից Ներքին Հանդի դպրոց հաճախող երեխաների համար, իսկ Ներքին Հանդի երեխաների իրավունքներն առանց այն էլ կոպիտ ոտնահարված են, քանի որ ադրբեջանական զինված ուժերը  տեղակայված են դպրոցից ընդամենը մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա: Խաթարված են երեխաների լավագույն շահերը:
Ոչ ամենագնաց (թեթև մարդատար) մեքենաների համար այլընտրանքային ճանապարհի բացարձակ անանցանելիությունը դարձել է ընտանիքների բաժանման պատճառ․ օրինակ՝ Շիկահողում, Ճակատենում երիտասարդ ընտանիքներ Կապան աշխատանքի հասնելու դժվարությունների պատճառով ստիպված բնակարան են վարձակալել Կապանում՝ գյուղում թողնելով իրենց ծնողներին կամ ընտանիքի այլ տարեց անդամներին։ Սրաշենում և Ներքին Հանդում մարդիկ զրկվել են իրենց երեխաներին ու թոռնիկներին տեսնելու, ընտանիքի հետ միասին լինելու հնարավորությունից։
Բնակիչները նաև տեղեկացրել են, որ Կապան-Ճակատեն ճանապարհին ադրբեջանական զինված ծառայողների հայտնվելու պահից սկսած առաջ են եկել ինտերնետ կապի որակի և հեռախոսակապի խնդիրներ. այս հարցում այցի ընթացքում հնարավորություն է ունեցել հավաստիանալ նաև Պաշտպանի աշխատակազմը։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի համար ակնհայտ է, որ իրականում, ճանապարհների ապաշրջափակման քողի ներքո ադրբեջանական իշխանությունները վարում են ՀՀ քաղաքացիական բնակավայրերի մեկուսացման ու հումանիտար խնդիրներ առաջացնող նպատակային քաղաքականություն. Սյունիքում Գորիս-Կապան ճանապարհին 2021թ. նոյեմբերի 11-ից և Կապան-Ճակատեն ճանապարհին նոյեմբերի 15-ից հայտարարված ադրբեջանական, այսպես կոչված, սահմանային ու մաքսային վերահսկողությունը որևէ կապ չունի դրա նպատակների հետ:
Տեղական մարմինները, ինչպես նաև ՀՀ ԶՈՒ և ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի ծառայողները տեղերում միջոցներ են գործադրում մարդկանց օգնելու համար: Այս մասին նշել են նաև բնակիչները: Սահմանվել է նաև այլընտրանքային դժվարանցնելի ճանապարհով Ճակատենից Կապան տանող 1 «ՈՒԱԶ» մեքենայով երթուղի օրական 3 անգամ,
ինչպես նաև օրական 1 անգամ Մեղրի տանող երթուղի:
Բայց հարցն բոլորովին այլ է: Որքան էլ, օրինակ, տեղական մարմիններն աջակցեն, դա օբյեկտիվորեն չի լուծում իրավունքների այն զանգվածային խախտումների հարցը, որ առաջ է եկել ադրբեջանական իշխանությունների, նրանց զինված ծառայողների անօրինական արարքներով (օրինակ՝ անվտանգություն, մարդկանց բնականոն կյանքի վերականգնում և այլն)։
Ուստի, ելքը հստակ է՝ ադրբեջանական զինված կամ այլ ծառայողներ մեր համայնքների հարևանությամբ կամ համայնքների միջև ճանապարհներին չպետք է լինեն, պետք է ստեղծվի անվտանգության ապառազմականացված գոտի: Դա է ՀՀ բնակիչների իրավունքները վերականգնելու ճանապարհը:
Ոչ ոք իրավունք չունի անտեսել մարդու իրավունքների և հումանիտար խնդիրները սահմանների որոշման հետ կապված գործընթացում:
Այս մասին հատուկ զեկույցները Մարդու իրավունքների պաշտպանը կներկայացնի միջազգային համապատասխան կառույցներին, ինչպես նաև ՀՀ մարմիններին և ՀԿ-ներին»,- գրել է Արման Թաթոյանը:

Право 19:15 30/11/2021 Армения
Абсолютная непроходимость альтернативной дороги для легковых автомобилей стала причиной разделения семей – омбудсмен Армении
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян сообщает, что сегодня работы по сбору фактов были проведены в селах Срашен, Неркин Анд и Цав, состоялись обсуждения с жителями.
«Были затронуты проблемы, с которыми сталкиваются люди из-за установления без правовых оснований так называемого азербайджанского пограничного и таможенного контроля на дороге Капан-Чакатен и перекрытия дороги азербайджанскими вооруженными силами, нарушения прав.
В частности, в селе Цав хлебозавод, который продавал свою продукцию как в соседних селах, так и в городе Капан, был вынужден сократить производство на 50%, что привело также к проблемам с зарплатой сотрудников. В другом случае возникли проблемы с рыбоводством.
Другими словами, нарушены как права по осуществлению экономической деятельности,  так и трудовые права, и люди несут серьезные экономические убытки из-за незаконных действий азербайджанской стороны.
Также есть случаи нарушения права на неотложную медицинскую помощь. Проблема усугубляется тем, что в населенных пунктах проживают и пожилые люди, лица с ограниченными возможностями, охрана здоровья которых особенно требует срочного реагирования, оперативной доставки лекарств и, при необходимости, оперативной госпитализации. В Шикаохе хоть и функционирует медпункт,  есть медсестра, а в каждом селе есть медсестра либо фельдшер, но серьезные вопросы медицинского обслуживания не могут решаться, для госпитализации людям нужно ехать 3–3,5 часа, чтобы добраться до Капана через Мегри.
Например, в одном из сел жителю необходимо регулярно проходить кардиологическое обследование в Ереване и Капане – исследование показателей свертываемости крови, в другом случае – посещение окулиста, но из-за дороги они не могут проходить соответствующие обследования.
В Неркин Анде одинокий пенсионер не может подать заявление в Единую социальную службу, чтобы инициировать процесс присвоения группы инвалидности.
У детей, посещающих школу Неркин Анда из Срашена, возникли проблемы с правом на получение образования, а права детей Неркин Анда и без того грубо нарушены, так как ВС Азербайджана расположены всего в нескольких сотнях метров от школы. Нарушены интересы детей.
Абсолютная непроходимость альтернативной дороги для не внедорожников (легковых автомобилей) стала причиной разделения семей․Например, в Шикаохе, Чакатене молодые семьи, чтобы добираться на работу в Капан, вынуждены снимать квартиру в Капане, оставляя своих родителей или других пожилых членов семьи в селе. В Срашене и Неркин Анде люди лишены возможности видеться со своими детьми и внуками, быть со своими семьями.
В ходе беседы жители сообщили омбудсмену, что с момента появления азербайджанских военных на трассе Капан-Чакатен ухудшилось качество интернета и мобильной связи. Впоследствии в этом убедился и аппарат омбудсмена», – отметил Татоян.
«Для Защитника прав человека РА очевидно, что фактически под видом разблокировки дорог власти Азербайджана проводят целенаправленную политику изоляции населенных пунктов РА и создания гуманитарных проблем. Так называемый азербайджанский пограничный и таможенный контроль в Сюнике – на трассе Горис-Капан с 11 ноября 2021 года и Капан-Чакатен с 15 ноября – не имеет ничего общего с данными целями», – подчеркнул омбудсмен.
Выход из сложившейся ситуации Татоян видит в отводе азербайджанских сил: по соседству с армянскими общинами или  на межобщинных дорогах не должно быть азербайджанских военных или иных служащих, должна быть создана демилитаризованная зона безопасности.
Только так можно восстановить законные права жителей приграничных населенных пунктов Ра, подчеркнул Татоян.
«Никто не имеет права игнорировать права человека и гуманитарные вопросы в процессе уточнения границы.
Защитник прав человека представит специальные доклады  по этому поводу в соответствующие международные структуры, а также структурам Армении и неправительственным организациям», - написал Арман Татоян.