Քաղաքական 14:20 07/12/2021 Հայաստան
Արցախի նախկին ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանը, արձագանքելով տարածված տեսանյութում Ալեն Սիմոնյանի՝ գերիների մասին հնչեցրած հայտարարություններին,  գրում է.
«Ալենը միանշանակ սխալ է, քանի որ գերիները ավելի վատ բան չեն արել, քան Ալենի ղեկավար նեռը, որը փաստացի գերի է հանձնվել ալիևին ու բոլորիս է դարձրել գերի։
Ալենը միանշանակ սխալ է, քանի որ գերիների հարազատներին սիրաշահելու ու բոլորիս վրա էժան էմոցիա վաճառելու  համար Ալենի ղեկավար նեռը հրապարակավ պատրաստակամություն էր հայտնել անգամ իր որդուն փոխանակել գերիների հետ։
Բայց Ալենը նաև միանշանակ ճիշտ է, քանի որ գերիների հարազատներից շատ-շատերը այդպես էլ պահանջատեր չդարձան ու չգիտակցեցին իրենց զավակների գերեվարման ու նվաստացման բուն պատճառը՝ նեռի գլխավորությամբ քպ-ի իշխանությունը»։

Политика 16:06 07/12/2021 Армения
Экс-омбудсмен Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), правозащитник Рубен Меликян, коснувшись высказываний Алена Симоняна о пленных в попавшем в Сеть видео, написал:
«Ален однозначно не прав, потому что пленные не сделали ничего, что хуже сделанного антихристом-руководителем Алена, который фактически сдался в плен алиеву и превратил всех нас в пленных.
Ален однозначно не прав, потому что, чтобы угодить родным пленных и продавать дешевые эмоции всем нам, антихрист-руководитель Алена публично выразил готовность даже обменять своего сына на пленных.
Но Ален также однозначно прав, потому что очень и очень многие из родных пленных так и не предъявили требований и не осознали истинную причину пленения и унижения своих сыновей – власть "Гражданского договора" во главе с антихристом».