Տնտեսություն 13:02 28/03/2022 Հայաստան
Թուրքիայի քաղաքացիները ՀՀ-ում 72 գույք են ձեռք բերել, Ադրբեջանի քաղաքացիները՝ 5-6․ Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար
Հայաստանում գույք ձեռք բերելու վերաբերյալ իրավական կարգավորումներն այնպիսին են, որ ՀՀ-ում ոչ գյուղատնտեսական նշանակության անշարժ գույք կարող են ձեռք բերել ցանկացած պետության քաղաքացիներ: ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը՝ պատասախանելով հարցին, թե մամուլում շրջանառվող լուրերի համաձայն ազգությամբ թուրքերը ՀՀ-ում անշարժ գույք են ձեռք բերում։
«Եթե չեմ սխալվում 2002 թվականից սկսած, իրավունքների գրանցման կետից սկսած մինչև այսօր ունեցել ենք 72 միավոր անշարժ գույքի ձեռքբերում Թուրքիայի քաղաքացիների կողմից։ Դրանց մեծ մասը բնակարաններ էին, մի հատվածը հասարակական փոքր օբյեկտներ և այլն: Այստեղ մենք որևէ խնդիր չենք տեսնում:
Իսկ երբ Ադրբեջանի քաղաքացիներն Հայաստանում գույք են ձեռք բերում, իրենք ունենում են ճամփորդական անձնագրեր: Այսինքն իրենք գալիս են, մեզ մոտ ստանում են համապատասխան ճամփորդական անձնագիր: Եթե ունի ճամփորդական անձնագիր, նշանակում է, ամեն ինչ,  կոպիտ ասված, տեղը-տեղին է։ Ինքը գալիս է, ձեռք է բերում անշարժ գույք: Եթե չեմ սխալվում, Ադրբեջանի քաղաքացիները, որոնք ունեն Հայաստանի ճամփորդական անձնագիր, 5-6 հոգի են»,-ասաց նա:
Հարցին՝ արդյո՞ք վերջին շրջանում նկատվել է գույք ձեռք բերելու ակտիվությունը Ադրբեջանի և Թուրքիայի քաղաքացիների կողմից, Ս.Թովմասյանն ասաց, որ բացարձակ նման բան գոյություն չունի։
Նա հայտնեց, որ վերջին երեք շաբաթն արձակուրդում էր ու այդ ընթացքում գտնվել է Փոքր Վեդիում՝ իր ծննդավայրում. «Համապատասխանաբար աջակցել եմ, որպեսզի Գարիկ Սարգսյանը կարողանա հաղթանակ տանել Վեդի համայնքի ընտրություններում և դա հաջողվել է»։

Политика 15:51 28/03/2022 Армения
Глава Комитета кадастра: Граждане Турции приобрели в Армении 72 объекта недвижимости, граждане Азербайджана – 5-6
Касающиеся приобретения имущества в Армении правовые регулировки позволяют гражданам любого государства приобретать в республике недвижимость несельскохозяйственного назначения. Об этом в беседе с журналистами 28 марта заявил глава Комитета кадастра Армении Сурен Товмасян.
Соответствующее заявление он сделал в ответ на замечание о том, что, согласно муссируемым в СМИ сведениям, турки по национальности приобретают недвижимость в Армении.
«Если не ошибаюсь, с 2002 года граждане Турции приобрели в Армении 72 единицы недвижимости. В большинстве своем эти люди приобретали квартиры, а также небольшие общественные объекты и так далее. Мы не видим здесь никакой проблемы», – добавил Товмасян.
«Что касается покупки недвижимости гражданами Азербайджана, у них должны быть туристические паспорта. То есть они приходят и получают у нас туристические паспорта. Это позволяет развеять всю обеспокоенность. Они приезжают и покупают недвижимость. Если не ошибаюсь, 5-6 граждан Азербайджана имеют туристические паспорта Армении», – отметил он.
На вопрос, замечена ли в последнее время активность по приобретению имущества гражданами Азербайджана и Турции, С.Товмасян ответил, что подобного вообще нет.
Он сообщил, что последние три недели был в отпуске и все это время находился в Покр Веди, где родился. «Соответственно, я поддержал Гарика Саркисяна, чтобы он смог победить на выборах в общине Веди, и это ему удалось».