Քաղաքական 10:13 09/05/2022 Հայաստան
Արթուր Վանեցյան. Հենց այսօր պիտի բարձրաձայնենք՝ մայիսյան եռատոն կերտած ժողովուրդը չի՛ ծնկելու, պարտադրելու՛ է խաղաղություն
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը ֆեյսբուքյան իր էջում շնորհավորական խոսք է հրապարակել մայիսյան եռատոնի կապակցությամբ.
«Շնորհավոր եռատոն.
Մայիսի 9-ը մեր պատմության ամենափառավոր էջերից մեկն է։ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի, Շուշիի ազատագրման ու Արցախի պաշտպանության բանակի կազմավորման օրը ազգային հպարտության, անհնարինը հնարավոր դարձնելու, մեր միակամությամբ դժվարագույնը հաղթահարելու խորհուրդն ունի իր մեջ։ Մայիսի 9-ը միասնականության, նվիրումի, անձնազոհության, հավատի, պայքարի ու հաղթանակի օր է։
Շնորհավո՛ր տոնդ, հայ ժողովուրդ։ Շնորհավոր ու շնորհակալություն բոլոր նրանց, ովքեր նվիրվեցին հանուն մեր ազգային երազանքների իրականացման։ Մեր խոնարհումը Հայրենական մեծ պատերազմում, արցախյան առաջին պատերազմում ու Շուշիի համար մղվող մարտերում, 2016-ի ապրիլյանի օրերին, վերջին՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և բոլոր այս տարիներին՝ ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն իրավիճակում իրենց կյանքը զոհած հայորդիների հիշատակի առաջ։
Այսօր մեր ժողովուրդը դժվարին օրեր է ապրում։ 2020-ի պատերազմն ու պարտությունը շատ բան փոխեց մեր կյանքում։ Այսօր մեր չքնաղ Շուշին գերության մեջ է, այսօր Արցախի տարածքների մի մասն օկուպացված է թշնամու կողմից, առկախված է Արցախի կարգավիճակի հարցը, վտանգված են Հայաստանի սահմանները։ Եվ այս իրավիճակում մեզ իբրև թե խաղաղություն են առաջարկում՝ թշնամու բոլոր պայմանները բավարարելու, թշնամու առաջ ծնկած մնալու գնով։
Այսօր հենց այն խորհրդանշական օրն է, երբ ազգովի պիտի բարձրաձայնենք՝ մայիսյան եռատոն կերտած ժողովուրդը չի՛ ծնկելու, ոտքի՛ է կանգնելու, ոչ թե մուրալու, այլ պարտադրելու՛ է խաղաղություն՝ արժանապատիվ խաղաղություն։
Շնորհավոր եռատոն, սիրելի՛ հայրենակիցներ։
Հայ ժողովուրդը ոտքի կանգնելու է, պարտության անիվը կանգնեցվելու է և նոր հաղթանակներ, անպայման, լինելու են»։

Политика 12:18 09/05/2022 Армения
Артур Ванецян: Армянский народ не встанет на колени, поднимется на ноги, не моля о мире, а принудив к миру
Председатель партии «Айреник» («Отечество»), руководитель фракции Национального Собрания Армении «Честь имею» Артур Ванецян на своей странице в социальной сети Facebook пишет:
«Поздравляю с тройным праздником:
9 мая – одна из самых славных страниц нашей истории. День победы в Великой Отечественной войне, освобождения Шуши и формирования Армии обороны Арцаха несет в себе символ национальной гордости, превращения невозможного в возможное и преодоления трудностей нашим единством. 9 мая – день единства, преданности, самопожертвования, веры, борьбы и победы.
С праздником, армянский народ. Поздравления и благодарность всем, кто посвятил себя осуществлению нашей национальной мечты. Наше преклонение перед памятью сынов армянского народа, отдавших свои жизни во время Великой Отечественной войны, Первой Арцахской войны и боев за Шуши, Апрельской войны 2016 года, во время 44-дневной войны, а также во все годы, когда у нас была ситуация "ни мира, ни войны".
Сегодня наш народ переживает тяжелые дни. Война и поражение 2020 года многое изменили в нашей жизни. Сегодня наш дивный Шуши в плену, сегодня часть территорий Арцаха оккупирована врагом, вопрос о статусе Арцаха повис в воздухе, под угрозой границы Армении.
И в этой ситуации нам предлагается якобы мир ценой удовлетворения всех условий врага, с преклоненными перед ним коленями.
Сегодня именно тот символичный день, когда мы всей нацией должны заявить: обеспечивший тройной праздник армянский народ не встанет на колени, поднимется на ноги, не моля о мире, а принудив к миру – достойному миру.