Քաղաքական 10:13 09/05/2022 Հայաստան
Արթուր Վանեցյան. Հենց այսօր պիտի բարձրաձայնենք՝ մայիսյան եռատոն կերտած ժողովուրդը չի՛ ծնկելու, պարտադրելու՛ է խաղաղություն
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը ֆեյսբուքյան իր էջում շնորհավորական խոսք է հրապարակել մայիսյան եռատոնի կապակցությամբ.
«Շնորհավոր եռատոն.
Մայիսի 9-ը մեր պատմության ամենափառավոր էջերից մեկն է։ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի, Շուշիի ազատագրման ու Արցախի պաշտպանության բանակի կազմավորման օրը ազգային հպարտության, անհնարինը հնարավոր դարձնելու, մեր միակամությամբ դժվարագույնը հաղթահարելու խորհուրդն ունի իր մեջ։ Մայիսի 9-ը միասնականության, նվիրումի, անձնազոհության, հավատի, պայքարի ու հաղթանակի օր է։
Շնորհավո՛ր տոնդ, հայ ժողովուրդ։ Շնորհավոր ու շնորհակալություն բոլոր նրանց, ովքեր նվիրվեցին հանուն մեր ազգային երազանքների իրականացման։ Մեր խոնարհումը Հայրենական մեծ պատերազմում, արցախյան առաջին պատերազմում ու Շուշիի համար մղվող մարտերում, 2016-ի ապրիլյանի օրերին, վերջին՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և բոլոր այս տարիներին՝ ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն իրավիճակում իրենց կյանքը զոհած հայորդիների հիշատակի առաջ։
Այսօր մեր ժողովուրդը դժվարին օրեր է ապրում։ 2020-ի պատերազմն ու պարտությունը շատ բան փոխեց մեր կյանքում։ Այսօր մեր չքնաղ Շուշին գերության մեջ է, այսօր Արցախի տարածքների մի մասն օկուպացված է թշնամու կողմից, առկախված է Արցախի կարգավիճակի հարցը, վտանգված են Հայաստանի սահմանները։ Եվ այս իրավիճակում մեզ իբրև թե խաղաղություն են առաջարկում՝ թշնամու բոլոր պայմանները բավարարելու, թշնամու առաջ ծնկած մնալու գնով։
Այսօր հենց այն խորհրդանշական օրն է, երբ ազգովի պիտի բարձրաձայնենք՝ մայիսյան եռատոն կերտած ժողովուրդը չի՛ ծնկելու, ոտքի՛ է կանգնելու, ոչ թե մուրալու, այլ պարտադրելու՛ է խաղաղություն՝ արժանապատիվ խաղաղություն։
Շնորհավոր եռատոն, սիրելի՛ հայրենակիցներ։
Հայ ժողովուրդը ոտքի կանգնելու է, պարտության անիվը կանգնեցվելու է և նոր հաղթանակներ, անպայման, լինելու են»։

Politics 14:56 09/05/2022 Armenia
Artur Vanetsyan, the leader of the opposition Homeland Party and With Honor (Pativ Unem) parliamentary faction, congratulated Armenians on Victory Day, the anniversary of the 1992 liberation of Shushi and the formation of the Artsakh Defense Army marked on May 9.
“May 9 is one of the most glorious pages in our history. The day marking the victory in the Great Patriotic War, the liberation of Shushi and the formation of the Artsakh Defense Army stands as a symbol of national pride, turning the impossible into the possible and overcoming difficulties through unity. May 9 is a day of unity, devotion, sacrifice, faith, struggle and victory,” he said in a message.
Vanetsyan paid tribute to all those who lost their lives in the Great Patriotic War, the first Artsakh war, including the battles for Shushi, the April 2016 war and the 44-day war in 2020 as well as throughout the years when “we were in a "no peace, no war" situation.”
At the same time, he stresses the Armenian people are living through tough times now, adding the 2020 war and Armenia’s defeat in it "have changed a lot".
“Today, our beautiful Shushi is in captivity, some parts of Artsakh’s territories are occupied by the enemy, the issue of Artsakh's status is up in the air and the borders of Armenia are threatened. In the current situation, we are offered so-called peace at the price of meeting all the conditions of the enemy, kneeling down before it,” the deputy said.
“It is today, on this symbolic day, that we should declare publicly that the Armenian people who forged the May victories will never kneel down and will stand up, not begging for peace, but imposing peace, a decent peace.
“Happy triple holiday, dear compatriots! The Armenian people will hold out, will break the cycle of defeats and will definitely achieve new victories,” the message says.