Իրավունք 14:04 16/05/2022 Հայաստան
Հայաստանի թրքացման դեմ կազմակերպված ավտոերթի մասնակիցներին բերման ենթարկելը բացարձակ ապօրինի է. Մելիքյան
«Հայաստանի թրքացման դեմ խաղաղ բողոքի շրջանակներում կազմակերպված ավտոերթի մասնակիցներին բերման ենթարկելը բացարձակ ապօրինի է: Բանն այն է, որ Հայաստանում սահմանված չէ նվազագույն արագության սահմանափակում, ուստի ոստիկանի ներկայացրած՝ արագ քշելու պահանջը ոչ միայն օրինական չէ, այլև առերևույթ հանցավոր է։
Ավելին, արձանագրվում են ձերբակալելիս քաղաքացիների նկատմամբ անհամաչափ ուժ կիրառելու, ավտոմեքենաները տուգանային հրապարակ տանելու դեպքեր և այլ խայտառակ ապօրինություններ։
ՀԳ. Միայն Արաբկիրի բաժին ապօրինի բերվել է 22 քաղաքացի։ Ես շրջայցից հետո բաժնից դուրս եկա, բայց փաստաբաններ Ամրամ Մակինյանն ու Մանուշ Եսայանը մնացին բաժնում՝ անհրաժեշտ օգնությունն ապահովելու։ Բոլոր բաժիններում փաստաբանները աշխատում են։ Բոլոր բաժիններ այցելում են նաև ընդդիմադիր պատգամավորները։ Ոչ մի ապօրինի բերված արժանապատիվ քաղաքացի չի մնում առանց ուշադրության»։

Право 16:06 16/05/2022 Армения
Рубен Меликян: Привод участников автопробега в рамках мирной акции против отуречивания Армении – абсолютно незаконно
«Привод участников автопробега в рамках мирной акции против отуречивания Армении– абсолютно незаконно. Дело в том, что в Армении не установлено ограничение минимальной скорости движения, посему выдвинутое полицией требование – ездить быстрее – не только незаконно, но и явно  преступно.
Более того, при задержании зафиксированы случаи применения несоразмерной силы к гражданам, эвакуации машин на штрафплощадку и другие позорные беззакония.
P.S. Только в Арабкирский отдел полиции незаконно подвергнуты приводу 22 человека. После обхода я вышел из полицейского участка, но там остались адвокаты Амрам Макинян и Мануш Есаян для обеспечения необходимой помощи. Адвокаты работают во всех отделах полиции.
Оппозиционные депутаты также посещают все отделы полиции. Ни один незаконно подвернутый приводу гражданин не остается без внимания».