Օրվա մամուլ 09:24 21/06/2022 Հայաստան
«Փաստ». Ապարանի միջադեպից հետո Նիկոլ Փաշինյանը շտապ հավաք է կազմակերպել Սևանի կառավարական ամառանոցում
«Կիրակի երեկոյան կրակոցներ են հնչել Արագածոտնի մարզի Նիգավան գյուղում, որի հետևանքով 7 մարդ է տուժել և հոսպիտալացվել. երեկ պարզվեց, որ նրանցից 3-ը մահացել են: Ոստիկանության տարածած հաղորդագրության համաձայն, գործադրվել է որսորդական հրացան։
ԶԼՄ-ները գրեցին, որ միջադեպը տեղի է ունեցել քաղաքական հողի վրա, ինչի հետևանքով իշխանության կողմնակիցները (այդ թվում՝ իշխանության ներկայացուցիչների ազգականները) դիմել են նման քայլի։ Իշխանությունները շտապեցին հերքել «քաղաքական ենթատեքստն» ու իրենց կապը նշյալի հետ, իսկ ոստիկանությունը հաղորդագրության մեջ հատուկ շեշտեց, որ միջադեպը որևէ քաղաքական շարժառիթ չունի, և այն տեղի է ունեցել բացառապես կենցաղային հողի վրա։ Սակայն, ինչպես ասում են, մախաթը պարկում չես թաքցնի, և մասնավորաբար Ապարանում նշում են, որ իրականում հենց քաղաքական հողի վրա է եղել ողբերգական միջադեպը:
Այս ամենի հետ կապված՝ «Փաստ» թերթին մի շարք նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել։ Մասնավորաբար, մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, միջադեպից հետո Նիկոլ Փաշինյանը շտապ հավաք է կազմակերպել Սևանի կառավարական ամառանոցում, որին մասնակցել են ոչ միայն ոստիկանապետն ու իրավապահ համակարգի մյուս պատասխանատուները, այլև «Քաղաքացիական պայմանագրի» մի շարք առանցքային ներկայացուցիչներ։ Հանդիպումը տևել է մինչև ուշ գիշեր. այդ ընթացքում Փաշինյանի անվտանգության աշխատակիցները առանձնակի ուժեղացված հսկողություն են իրականացրել Սևան-Երևան մայրուղու վրա։ Թերթի տեղեկություններով, Փաշինյանն առաջին հերթին հանձնարարել է միջադեպը չտիրաժավորել և ավելորդ անգամ թեման «ռասկրուտկա» չանել։
Ավելին, նա հատուկ ընդգծել է, որ ոչ ոք մեկնաբանություններ չտա, իսկ իրավապահները շեշտեն միջադեպի ապաքաղաքական լինելը։ Ի դեպ, հավելենք, որ բազմաթիվ օգտատերեր երեկ հիշեցնում էին Փաշինյանի՝ դեռևս 2018-ին արված այն միտքը, թե «ոչ մեկը ՀՀ-ում չի կարող զենքով հարց լուծել, ես թույլ չեմ տա, որ որևէ մեկը «սիրո և հանդուրժողականության» հեղափոխությունից հետո կանգնի և ասի, որ զենքով հարց ենք լուծում. լկտիությամբ ու բեսպրեդելով ՀՀ-ում հարց չի լուծվելու»»։

Пресса дня 12:32 21/06/2022 Армения
В воскресенье вечером в селе Нигаван Арагацотнской области прозвучали выстрелы, в результате которых пострадали 7 человек. Вчера выяснилось, что трое из них скончались. Согласно сообщению полиции, выстрелы были произведены из охотничьего ружья, пишет газета «Паст».
СМИ писали, что инцидент произошел на политической почве, в результате чего сторонники власти (в том числе родственники представителей власти) устроили потасовку и стрельбу. Власти поспешили опровергнуть «политический подтекст» и свою связь с произошедшим, а в сообщении полиции специально отмечалось, что инцидент не содержит политического подтекста и произошел на бытовой почве. Однако, как говорят, «шило в мешке не утаишь» и в Апаране отмечают, что этот трагический инцидент произошел именно на политической почве.
В этой связи газете «Паст» стали известны новые подробности. В частности, как передают источники издания, сразу после инцидента Никол Пашинян организовал срочную встречу на правительственной даче на Севане, в которой участвовали не только начальник полиции и другие ответственные лица правоохранительной системы, но и группа ключевых представителей «Гражданского договора».
«Встреча продолжалась до поздней ночи. Все это время сотрудниками безопасности Пашиняна был установлен усиленный контроль на трассе Севан-Ереван. По сведениям издания, Пашинян в первую очередь поручил не тиражировать инцидент и лишний раз «не раскручивать» тему. Более того, он четко подчеркнул, чтобы никто не давал комментарии, а правоохранители отметили, что инцидент аполитичен.
Кстати, отметим, что многие пользователи социальных сетей вчера напоминали озвученную Пашиняном еще в 2018 году мысль, что "в Армении отныне никто не решит свои вопросы посредством оружия", как премьер-министр Армении, беспределом, оружием вопросы больше решаться не будут, я не позволю"», - пишет газета.