Քաղաքական 13:46 03/09/2022
«Սեպտեմբերին 2-ին Արցախում գտնվելը յուրահատուկ հույզեր ու մտքեր է առաջացնում, առավել ևս ցավալի է այն գիտակցումը, որ Արցախի ապագան մշուշոտ է և անհասկանալի»,- Արցախի Հանրապետությունում «Լայն համախմբում Արցախի շուրջ» պանելային քննարկմանն ասաց ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանը։
Նրա խոսքով, պատերազմից գրեթե երկու տարի է անցել, բայց դեռ կան բազմաթիվ չլուծված  խնդիրներ՝ Բաքվում պահվում են հայ գերիներ, հումանիտար աղետներ, որոնք ամեն վայրկյան կախված են Արցախի վրա։
Վահե Հակոբյանը նշեց, որ Ադրբեջանը 44-օրյա  պատերազմից հետո նոր ստրատեգիա է որդեգրել, համաձայն որի բոլորին հայտարարում է՝ արցախյան հակամարտության հարցը լուծված է։
«Այս ամենը որևէ հակադրության չի հանդիպում ոչ Հայաստանի իշխանությունների կողմից, ոչ միջազգային հանրության։
Օգոստոսի 31-ին Փաշինյան-Ալիև-Միշել բրյուսելյան հանդիպումից հետո հայտարարության մեջ, այսինքն միասնական արևմուտքը մի բառով անգամ չի անդրադարձել Ղարաբաղի հիմնախնդրին, այսինքն՝ ամեն ինչ լավ է, մենք գնում ենք առաջ, պայմանավորվածությունները կատարվում են։ Թե այդ ինչ պայմանավորվածություններ են, անհասկանալի է»,- ասաց ընդդիմադիր քաղաքական գործիչը։
Նրա խոսքով, կասկած չկա, որ հերթական անգամ ժողովրդի մեջքի հետևում ՀՀ ապաշնորհ ղեկավարությունը ևս մեկ փաստաթուղթ է պատրաստվում ստորագրել. «Թե էլ ինչ է զիջելու, մենակ կարող ենք կռահել։ Մեկը մյուսի հետևից կատարում է Ադրբեջանի ցանկացած պահանջ։
Ակնհայտ է, որ այսօր Հայաստանի ղեկավարությունը ձեռքերը լվացել է Արցախից և թողել է միայնակ»։
Վահե Հայոբյանն ասաց, որ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք լայն համախմբմամբ կարող են առնել այս աղետի, խնդրի դիմաց։

Политика 17:12 03/09/2022 НКР
«Нахождение в Арцахе 2 сентября (День независимости республики. – Ред.) вызывает особенные эмоции и мысли, и тем больнее осознавать, что будущее Арцаха  – туманно и неопределенно», – заявил на организованном в Республике Арцах панельном обсуждении «Широкая консолидация вокруг Арцаха» депутат Национального Собрания от фракции «Армения», председатель партии «Возрождающаяся Армения» Ваге Акопян.
По его словам, после войны прошло почти два года, но еще множество нерешенных проблем, Баку продолжает удерживать армянских пленных.
Ваге Акопян отметил, что после 44-дневной войны Азербайджан принял новую стратегию, объявляет всем, что вопрос арцахского конфликта закрыт.
«Все это не встречает противодействия ни со стороны властей Армении, ни со стороны международного сообщества.
В заявлении по итогам встречи Пашинян-Алиев-Мишель в Брюсселе 31 августа, коллективный Запад ни словом не обмолвился о карабахской проблеме, дескать, все в порядке, мы движемся вперед, договоренности выполняются. При этом непонятно, что это за договоренности», – сказал оппозиционный политический деятель.
По его словам, нет никаких сомнений в том, что некомпетентное руководство РА собирается подписать очередной документ за спиной народа. «Мы можем только догадываться, что еще он уступит. Одно за другим он выполняет любые требования Азербайджана.