Քաղաքական 17:30 19/09/2022 Հայաստան
«Ես նոր, որպեսզի իմ տեղեկությունը ճշտեմ, հարցնում եմ, ասում եմ՝ ադրբեջանցիները Ջերմուկից քանի՞ կիլոմետր հեռավորության վրա են. 10 կմ հեռավորության վրա: Բա դա խայտառակություն չէ՞, ե՞րբ է եղել այդպիսի բան. 10 անգամ ավելի հեռու էին: Ամոթ չէ՞ մեզ համար, սա՞ էինք ուզում: Իսկ ո՞վ է ասել, որ այդ 10 կիլոմետրը չի դառնալու 2 կիլոմետր:
Սա խնդիր է, որը դեռևս չի ավարտվել, և ինչքան այս ստախոսները, այս կապիտուլյանտները մնան իշխանության, միշտ էլ կարելի է ցանկացած անակնկալ սպասել: Ցանկացած»,- այս խոսքերն ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեռ 2021 թ. հունիսի 6-ին Ջերմուկում։
Սերժ  Սարգսյանի այս հայտարարությունն այսօր հիշեցրել է ՀՀ 3-րդ նախագահի գրասենյակը՝ տեղադրելով այդ օրվա հանդիպումից մի հատված։
Նշենք, որ արդեն այսօր՝ Ադրբեջանի վերջին հարձակումից հետո, թշնամու զինված խմբերը գտնվում են Ջերմուկ քաղաքի մատույցներից 4,5 կմ. հեռավորության վրա։
«Այս ուղղությամբ հակառակորդն իր  հարձակողական գործողությունների արդյունքում ունեցել է որոշակի հաջողություններ և մխրճվել Հայաստանի ինքնիշխան տարածք 8,5 կիլոմետր լայնությամբ ճակատով՝ մինչև 7,5 կիլոմետր խորությամբ»,- սեպտեմբերի 16-ին հայտարարել է ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը։

Политика 18:12 19/09/2022 Армения
«Я снова, чтобы уточнить свою информацию, спрашиваю, говорю, азербайджанцы в скольких километрах от Джермука находятся? На расстоянии в 10 километров. Разве это не позор?! Когда такое бывало?! Они были в 10 раз дальше! Не стыдно нам?! Мы этого хотели?! А кто сказал, что эти 10 километров не превратятся в 2 километра?!
Это проблема, которая еще не завершена, и пока эти лжецы, эти капитулянты остаются у власти, всегда можно ожидать любого сюрприза. Любого», – эти слова третий президент Армении Серж Саргсян сказал еще 6 июня 2021 г. в городе Джермук Вайоцдзорской области РА.
Данное заявление Сержа Саргсяна сегодня напомнил офис 3-го президента Армении, опубликовав отрывок с состоявшейся в тот день встречи.
Отметим, что уже сегодня, после последнего нападения Азербайджана, вооруженные группы врага находятся на расстоянии 4,5 км от города Джермук.
«Это направление, где ВС Азербайджана в результате своих наступательных действий добились определенного преимущества и вклинились на суверенную территорию Армении фронтом шириной в 8,5 км, до 7,5 км вглубь», – 16 сентября заявил начальник ГШ ВС РА Эдвард Асрян.