Հասարակություն 11:17 04/10/2022 Հայաստան
«Կասպերսկի». Գաղտնաբառեր գողանալու Agent Tesla վտանգավոր ծրագիրը տարածվում է կորպորատիվ փոստի սպամի միջոցով
«Կասպերսկի» ընկերությունը հայտնաբերել է վնասաբեր սպամ-արշավ, որի թիրախն են կազմակերպություններն ամբողջ աշխարհում։ Գրոհողները փորձում են գողանալ հաշվառման տվյալները Agent Tesla սթիլեր-ծրագրի միջոցով։
Նրանք տարածում են վնասաբեր ծրագիրը իբր մատակարարների կամ պայմանադիր կողմերի նամակների միջոցով։ Ընդամենը 2022-ի ապրիլ-օգոստոսին «Կասպերսկի» ընկերության լուծումները հայտնաբերել են այդ արշավի շուրջ 740 հազար նամակ: Գողացված տվյալները չարագործները կարող են վաճառել դարքնետի ֆորումներում կամ օգտագործել նույն կազմակերպությունների վրա հետագա թիրախային գրոհներում:
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունից հայտնում են, որ Agent Tesla-ն լրտես-տրոյացի է, որը կարողանում է մուտքանուններ և գաղտնաբառեր գողանալ բրաուզերներից և այլ հավելվածներից, կատարել էկրանի արտանկարներ, ինչպես նաև տվյալներ հավաքել վեբ-տեսախցիկներից և ստեղնաշարերից: Վնասաբեր ծրագիրը տարածվում է էլեկտրոնային նամակում տեղադրված արխիվի տեսքով։
«Կասպերսկի» ընկերության տվյալներով՝ չարագործներն ավելի ու ավելի մանրակրկիտ են նախապատրաստում զանգվածային սպամ-գրոհները։ Սովորաբար նման նամակները բավականին պարզունակ են և չեն առանձնանում բազմազանությամբ, բայց վերջերս զանգվածային առաքումներում սկսեցին նկատվել հնարքներ, որոնք բնորոշ են թիրախային գրոհներին։ Մասնավորապես, գրոհողները նամակներ են ուղարկում գոյություն ունեցող ընկերությունների անունից, կրկնօրինակում են նամակի ոճն ու ուղարկողի ստորագրությունը։ Միակ բանը, որ մատնում է չարագործներին, ուղարկման տարօրինակ հասցեներն են։
Այդ նամակները միավորում է ոչ միայն առաքման նման սցենարը, այլև այն, որ դրանք նման չեն ավտոմատ գեներացվածներին։ Նամակների վերնագրերը նույնպես ունեն նույն կառուցվածքը: Բացի այդ, հաղորդագրությունները գալիս են սահմանափակ թվով IP- հասցեներից։ Սա նշանակում է, որ դրանք մի մեծ վնասաբեր փոստային արշավի մասն են։
«Agent Tesla-ն շատ տարածված սթիլեր է, որն օգտագործվում է գաղտնաբառերի և  հաշվառման այլ տվյալների գողության համար: Այն հայտնի է 2014-ից և լայնորեն օգտագործվում է զանգվածային գրոհներում։ Սակայն այս արշավում չարագործները զինանոցում ներառել են հնարքներ, որոնք բնորոշ են թիրախային գրոհներին։ Նամակները ստեղծվել են կոնկրետ ընկերությունների համար և քիչ բանով են տարբերվել լեգիտիմներից»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության հակասպամ-փորձագետ Ռոման Դեդենոկը։

Общество 11:21 04/10/2022 В мире
Опасная программа Agent Tesla для кражи паролей распространяется через спам в корпоративной почте – «Лаборатория Касперского»
«Лаборатория Касперского» обнаружила вредоносную спам-кампанию, цели которой ― организации по всему миру. Атакующие пытаются украсть учётные данные с помощью программы-стилера Agent Tesla.
Они распространяют зловред через письма якобы от поставщиков или контрагентов. Всего с апреля по август 2022 года решения «Лаборатории Касперского» обнаружили около 740 тысяч писем в рамках этой кампании. Украденные данные злоумышленники могут продавать на форумах в даркнете или использовать в дальнейших целевых атаках на те же организации.
Agent Tesla — троянец-шпион, который умеет красть логины и пароли из браузеров и других приложений, делать скриншоты, а также собирать данные с веб-камер и клавиатур. Зловред распространяется в виде архива в электронном письме.
По данным «Лаборатории Касперского», злоумышленники всё тщательнее готовят массовые спам-атаки. Обычно такие письма довольно примитивны и не отличаются разнообразием, но в последнее время в массовых рассылках стали прослеживаться приёмы, характерные для целевых атак. В частности, атакующие рассылают письма от имени существующих компаний, копируют стиль письма и подпись отправителя. Единственное, что выдаёт злоумышленников, — это странные адреса отправки.
Объединяет эти письма не только схожий сценарий рассылки и то, что они не похожи на автоматически сгенерированные. Заголовки писем также имеют одну и ту же структуру. Кроме того, сообщения приходят с ограниченного набора IP-адресов. Это означает, что они являются частью одной большой вредоносной почтовой кампании.
«Agent Tesla — очень популярный стилер, используемый для кражи паролей и других учётных данных. Он известен с 2014 года и широко используется в массовых атаках. Однако в этой кампании злоумышленники взяли на вооружение приёмы, типичные для целевых атак. Письма создавались под конкретные компании и мало чем отличались от легитимных», ― комментирует Роман Деденок, антиспам-эксперт «Лаборатории Касперского».