Քաղաքական 16:40 10/10/2022 Հայաստան
ՔՊ-ական, ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Էդուարդ Աղաջանյանը շաբաթ օրը hայտարարեց՝  Հայաստանն այլևս չունի հնարավորություն և ռեսուրս՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդի իրավունքները, ազատությունները, այդ թվում՝ անվտանգությունը։
Հայաստանի իշխանության այս քաղաքականության, պատճառների ու հայտարարության հետևանքների մասին Panorama.am-ը  զրուցել է քաղաքական տեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանի հետ։
Panorama.am-Պարոն Հակոբյան, ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ նման հայտարարությունը։ Հայտարարությա՞մբ են դառնում Արցախի ժողովրդի երաշխավոր, ապա մեկ հայտարարությամբ հրաժարվում այդ պարտավարությունից։
Վիգեն Հակոբյան-Գիտե՞ք, Էդուարդ Աղաջանյանը դիվանգիտականից քաղաքական լեզու տեղափոխեց այն հայտարարությունը, որն ընդունել էին Պրահայում։ Այնտեղ այդ մասին հայտարարվեց դիվանագիտական լեզվով՝ տարբերակներ թողելով մեկնաբանության համար։ Աղաջանյանը քաղաքական լեզվով հայտարարեց այդ մասին, եթե իհարկե կարելի է այս իշխանությանը որակել որպես քաղաքական դասի ներկայացուցիչ։ Նա սղագրեց, թե ինչ համաձայնության են եկել Պրահայում, արձանագրվեց իրավիճակը, որի մասին գիտեինք կամ կռահում էինք։ Խոսքն իհարկե այն մարդկանց մասին է, որոնք հետաքրքրվում են արցախյան խնդրով, Հայաստանի անվտանգությամբ, Հայաստանի ներքին ու քաղաքական կյանքով։ Արձանագրվեց, որ Հայաստանը ձեռքերը լվացել է Արցախից։ Եթե անկեղծ լինենք, ապա պատերազմից հետո հասկանալի էր, որ Հայաստանն այլևս Արցախի անվտանգության երաշխավորը չէ, լավագույն դեպքում կարելի  է ասել, որ Հայաստանն Արցախի սոցիալ-տնտեսական որոշ հարցերի լուծման աջակիցն էր, բայց ոչ անվտանգային խնդրի։ Հիմա արձանագրվեց, որ Հայաստանն առանձնապես ցանկություն էլ չունի այդ երաշխավորը լինելու։ Փաստացի ասվեց, որ Արցախը պետք է իր անվտանգության նոր երաշխավոր գտնի։
Panorama.am-Այդ նույն հարցազրույցում ասվեց, որ Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը ռուսական խաղաղապահ զորախումբն է։
Վիգեն Հակոբյան-Այո, ըստ էության, հայտարարվեց, որ Արցախն իր համար նոր երաշխավոր պետք է գտնի, բայց ռուս խաղաղապահ կոնտինգենտը , ապրիորի, ժամանակավոր երաշխավորն է, խոսքը վերաբերում է լավագույն դեպքում մինչև 2025 թվականը։ Հիշեցնեմ, որ կոնտինգենտը մինչ այսօր նման մանդատ էլ չունի, Ադրբեջանը նման մանդատ չի տալիս, ամեն ինչ հիմնվում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության վրա։
Panorama.am-Ձեր կարծիքով, իրադարաձություններն Արցախում ինչպե՞ս կզարգանան։ Խոսակցությունների մակարդակում նշվում է հանրաքվեի միջոցով Ռուսաստանին միանալու հնարավորության մասին։
Վիգեն Հակոբյան-Արցախն ընտրության առջև է կանգնած. կամ լինել Ադրբեջանի կազմում, որին դրդում է նաև Հայաստանի իշխանությունն իր գործողություններով ու ձեռքերը լվանալով կամ գտնել մշտական այլ երաշխավոր՝ կլինի Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, թե ԱՄՆ-ն, քննարկման հարց է։ Պարզ է, Արցախը, որ հիմա գտնվում է  ռուս խաղաղապահ ուժերի հովանու ներքո, ամենայն հավանականությամբ հանգրվաներ փնտրելիս կարող է դիտարկել նաև այդ տարբերակը։ Նրանք փորձելու են ոչ թե հայտնվել ցեղասպանվելու վտանգի առաջ, որը ենթադրում է Ադրբեջանի կազմում լինելը, Ադրբեջանի ու Թուրքիայի սրի տակ ապրելը, այլ իրենց համար ավելի վստահելի երաշխավոր ընտրել, չի բացառվում ու գուցե նաև տրամաբանական է, որ դա լինի Ռուսաստանը։  Չեմ բացառում, որ Արցախում շուտով կսկսեն ավելի ակտիվ գործընթացներ, որոնք ուղղված կլինեն Ռուսաստանի հետ ինտեգրմանը։ Ինչ կարգավիճակով, մոդելով, չեմ կարող ասել։ Բայց եթե Արցախը մեն-մենակ հայտնվել է իր գոյաբանական խնդրի առաջ, բառի բուն իմաստով մեն-մենակ, քանի որ Հայաստանի իշխանությունը փաստացի դավաճանել է Արցախին, իրեն փրկելու համար, կարծում եմ,  Արցախը կքննարկի ու կգտնի ամենաօպտիմալ տարբերակը։ Տրամաբանական է, որ շատերն այդ ելքը գտնում են Ռուսաստանի հետ ինտեգրվելու մեջ։
Panorama.am-Արդյո՞ք այդ որոշումը կախված է լինելու միայն Արցախի ժողովրդի որոշումից, թե՞ նաև աշխարհքաղաքական իրողություններից։
Վիգեն Հակոբյան-Բնականաբար, Ադրբեջանն այդ ընտրությանը շատ բացասաբար կանդրադառնա, բայց շատ բան կախված նրանից, թե ինչպիսին կլինեն  աշխարհում ու մասնավորապես մեր տարածաշրջանում ուժերի հարաբերակցությունն ու աշխարհքաղաքական իրավիճակը։ Քաղաքական լեզվով ասած, ամեն բան կախված է նրանից, թե ինչ իրավիճակում կլինի Ռուսաստանը, ինչպե՞ս դուրս կգա Արևմուտքի հետ հակամարտությունից։ Ամեն բան կախված է լինելու, թե ինչ հունով կընթանա նոր աշխարհակարգի ձևավորումը, և ինչպես այդ ամենից դուրս կգա Ռուսաստանը։
Panorama.am-Դուք ասացիք՝ Հայաստանի իշխանությունները լվացել են ձեռքերն ու Արցախին թողել մեն-մենակ։ Արդյո՞ք օգտագործվել են բոլոր հնարավորություններն Արցախին մենակ չթողնելու համար։
Վիգեն Հակոբյան-2018-ից ի վեր տեղի ունեցող բոլոր քայլերը, գործընթացները, քաղաքական հենասյուները, որոնք կառուցվում էին, թե Արցախում, թե Հայաստանում իրականացվող քաղաքականությունը, ուժային կառույցների նկատմամբ վարվող ռեպրեսիվ քարոզչական ու ուժային քաղաքականությունը, արտաքին քաղաքական մեսիջները ցույց էին տալիս, որ Հայաստանի այսօրվա վարչախումբը հետևողականորեն ամեն ինչ անում է, որ ռեսուրսները նվազեն, ոչ թե ավելանան։ Եթե դու ուզում ես էֆեկտիվ գործողություն անել, որը կնպաստի Արցախի շուրջ հայանպաստ մթնոլորտի ձևավորմանն ու ռեսուրսների ավելացմանը՝ Արցախի անվտանգության երաշխավորը մնալու համար, ինչպես եղել է 30 տարի, ապա այդ գործողությունները պետք է ուղղված լինեին հենց դրան, ոչ թե ռեսուրսները նվազեցնելուն ու ոչ թե քարոզչական նախապատրաստական աշխատանքներ տանելուն։
Ես կարծում եմ, ոչ թե ամեն բան չի արվել, որ Արցախի անվտանգության երաշխավոր մնար ու Արցախը պաշտպաներ Հայաստանը, ինչպես դա եղել է մինչև 2020 թ., այլև բոլոր քայլերն արվել են հակառակ տրամաբանությամբ։ Այսօր խոսել այն մասին, թե ամեն բան արվել է այդ նպատակի համար, բայց չի ստացվել, առնվազն սուտ է։

Политика 18:31 10/10/2022 Армения
Представитель партии власти «Гражданский договор», занимающий должность председателя постоянной комиссии Национального Собрания РА по внешним связям Эдуард Агаджанян в субботу, 8 октября, заявил, что у Армении более нет возможностей и ресурсов для обеспечения прав и свобод, в том числе, безопасности народа Арцаха.
О проводимой властями Армении политике, ее причинах и последствиях вышеприведенного заявления корреспондент Panorama.am побеседовала с политтехнологом Вигеном Акопяном.
– Г-ин Акопян, какими последствиями чревато подобное заявление? Заявлением становятся гарантом народа Арцаха, а затем одним заявлением отказываются от этого обязательства?
– Знаете, Эдуард Агаджанян перевел с дипломатического языка на политический принятое в Праге заявление по итогам встречи Никола Пашиняна, президента Азербайджана Ильхама Алиева, президента Французской Республики Эммануэля Макрона и председателя Европейского совета Шарля Мишеля от 6 октября 2022 года. В нем об этом было заявлено на дипломатическом языке, оставляя варианты для интерпретаций. Агаджанян заявил об этом на политическом языке, если, конечно, представителей нынешней власти можно назвать представителями политического класса.
Он расшифровал то, к какой договоренности пришли в Праге, констатировал ситуацию, о которой мы знали или догадывались. Разумеется, речь идет о тех людях, которых интересует арцахская проблема, безопасность Армении, внутренняя и политическая жизнь Армении. Было констатировано, что Армения умыла руки от Арцаха. Если быть искренними, то после войны было понятно, что Армения больше не является гарантом безопасности Арцаха, в лучшем случае можно сказать, что Армения оказывала содействие в решении некоторых социально-экономических вопросов Арцаха, но никак не вопроса безопасности. Сейчас было констатировано, что у Армении нет особого желания быть этим гарантом. Фактически, было сказано, что Арцах должен найти нового гаранта своей безопасности.
– В том же интервью Агаджаняна было сказано, что гарантом безопасности народа Арцаха является российский миротворческий контингент.
– Да, по сути, было заявлено, что Арцах должен найти для себя нового гаранта, но российский миротворческий контингент априори является временным гарантом, в лучшем случае, до 2025 года. Напомню, что такого мандата у контингента нет по сей день, Азербайджан такого мандата не дает, все основано на трехстороннем заявлении лидеров Армении, Азербайджана и РФ от 9 ноября 2020 года.
– Как, на Ваш взгляд, будут развиваться события в Арцахе? На уровне разговоров упоминается о возможности присоединения к России путем референдума.
– Арцах стоит перед выбором: либо быть в составе Азербайджана, к чему своими действиями и умыванием рук подталкивают также власти Армении, либо найти другого постоянного гаранта – будь то Россия, Франция или США, это вопрос обсуждений. Понятно, что Арцах, который сейчас находится под эгидой российских миротворческих сил, при поиске пристанища может рассматривать и этот вариант. Арцахцы постараются не оказаться перед угрозой геноцида, что подразумевает пребывание в составе Азербайджана, жизнь под мечом Азербайджана и Турции, а выбрать для себя более надежного гаранта, не исключено и возможно даже логично, что им будет Россия. Не исключаю, что в Арцахе вскоре начнутся более активные процессы, направленные на интеграцию с Россией. В каком статусе, по какой модели – не могу сказать. Но если Арцах оказался перед проблемой существования в одиночку, в прямом смысле этого слова, потому что власти Армении, фактически, предали Арцах, чтобы спасти себя, то, думаю, Арцах рассмотрит и найдет самый оптимальный вариант. Логично, что многие видят выход в интеграции с Россией.
– Данное решение будет зависеть только от решения народа Арцаха или также от геополитических реалий?
– Естественно, что Азербайджан очень негативно отреагирует на этот выбор, но многое зависит от того, каким будет баланс сил и геополитическая ситуация в мире и в частности в нашем регионе. Говоря на политическом языке, все зависит от того, в каком положении окажется Россия, как она выйдет из конфликта с Западом. Все будет зависеть от того, в каком русле будет происходить формирование нового мирового порядка, и как из него выйдет Россия.
– Вы сказали, что власти Армении умыли руки и оставили Арцах справляться в одиночку. Были ли использованы все возможности, чтобы не бросать Арцах?
– С 2018 года все шаги, процессы, политические устои, проводимая как в Арцахе, так и в Армении политика, репрессивная пропаганда и силовая политика по отношению к силовым структурам, внешнеполитические месседжи демонстрировали, что нынешний режим Армении последовательно делает все, чтобы ресурсы сокращались, а не увеличивались. Если ты хочешь предпринять эффективные действия, которые помогут создать вокруг Арцаха проармянскую атмосферу и увеличить ресурсы, чтобы оставаться гарантом безопасности Арцаха, как это было на протяжении 30 лет, то твои действия должны быть направлены именно на это, а не сокращение ресурсов и пропагандистские приготовления.
Мое мнение: не то, чтобы не все было сделано для того, чтобы оставаться гарантом безопасности Арцаха и для защиты Арцаха Арменией, как это было до 2020 года, но и все шаги были предприняты с противоположной логикой. Сегодня говорить о том, что для этого делалось все, но не получилось, – как минимум ложь.