Քաղաքական 12:25 08/12/2022 Հայաստան
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ թե՛ Պաշտպանության նախարարությունում, թե՛ Ազգային անվտանգության ծառայությունում գոյություն ունեն համանման գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանումներ, որոնցում ծառայությունը հանդիսանում է զինվորական ծառայություն, առկա է քաղաքական որոշում ստեղծել պետական ծառայության նոր տեսակ, որը չի հանդիսանա զինվորական ծառայություն»,-կառավարության նիստում հայտնեց արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Գրիգոր Մինասյանը:
Նա զեկուցեց «Արտաքին հետախուզական գործունեության և արտաքին հետախուզության ծառայության մասին» օրենքի և հարակից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Մինասյանը հայտնեց, որ օրենսդրական փոփոխությամբ առաջարկվում է ստեղծել նոր՝ Արտաքին հետախուզության ծառայություն, որը կլինի վարչապետին ենթակա պետական կառավարման մարմին:
Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատարն ասաց, որ փոփոխությամբ հնարավորություն կընձեռվի նորաստեղծ մարմինը համալրել նաև այլ գերատեսչություններում աշխատող հանրային ծառայողներով, ովքեր իրենց փորձով, գիտելիքներով, արհեստավարժությամբ կնպաստեն արտաքին հետախուզության ծառայության կայացմանը:
«Արտաքին հետախուզության ծառայության ստեղծումը ոչ միայն կնպաստի ԱԱԾ գործառութային արդյունավետության բարձրացմանը՝ հնարավորություն ընձեռելով կենտրոնանալ հակահետախուզության և ահաբեկչության դեմ պայքարի ուղղություններով, այլև հնարավորություն կընձեռի ավելի ճկուն և համարժեք արձագանքել հարաճուն փոփոխվող աշխարհի և տարածաշրջանի մարտահրավերներին»,-հիմնավորեց Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ արտաքին հետախուզության ծառայության ստեղծմանն ու կայացմանն ուղղված օրենսդրական փաթեթի ընդունումից 3 տարի անց արտաքին հետախուզական գործունեություն իրականացնող մյուս մարմինները և ստորաբաժանումները կդադարեն այդպիսի գործունեություն իրականացնել՝ այս գործառույթն ամբողջովին փոխանցելով նոր ծառայությանը»:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ ավելացրեց, որ  աշխարհում հետախուզական մեթոդներն ու ձևերը զարգանում են այնպես, որ նրանք միշտ չէ, որ ուղիղ կապ ունեն զինվորական բնույթի ծառայության հետ:
«Այս առումով որոշում ենք կայացրել ստեղծել Արտաքին հետախուզական ծառայություն՝ որպես վարչապետին ենթակա մարմին: Հույս ունենք, որ այսպես էականորեն կզարգացնենք մեր երկրի արտաքին հետախուզական կարողությունները»,-ասաց Փաշինյանը և հավելեց. «Այս որոշումով մենք մեր ստատուսքվոն որևէ կերպ չենք խախի: Մեր բոլոր հետախուզական ծառայությունները, որոնք այս պահին գործում են, իրենց կյանքում ոչինչ չի փոխվի այնքան ժամանակ մինչև մենք չհամոզվենք, որ նոր ստեղծված արտաքին հետախուզական ծառայությունը կարող է կլանել այն գործառույթները, որոնք իրականացնում է ԱԱԾ-ի հետախուզությա դեպարտամենտը, այսինքն՝ ի վիճակի է առանց որևէ վնաս հասցնելու մեր կարողություններին՝ այն իրականացնել»:

Политика 13:23 08/12/2022 Армения
Правительство Армении одобрило Закон «О внешнеразведывательной деятельности и службе внешней разведки». На очередном заседании правительства 8 декабря проект представил исполняющий обязанности министра юстиции Григор Минасян.
Представленным пакетом предлагается создать Службу внешней разведки как орган государственного управления, подчиненный премьер-министру.
«Принято политическое решение о создании нового вида государственной службы, которая не предусматривает военной службы. Это даст возможность пополнить вновь созданный орган государственными служащими, работающими в других ведомствах, которые своим опытом, знаниями и профессионализмом будут способствовать становлению Службы внешней разведки», –  указал он.
«Создание Службы внешней разведки не только будет способствовать повышению оперативной эффективности Службы национальной безопасности, дав возможность сосредоточиться на контрразведке и борьбе с терроризмом, но и позволит более гибко и адекватно реагировать на вызовы быстро меняющегося мира и региона», – сказал Григор Минасян.
По словам Григора Минасяна, через три года после принятия пакета законодательных актов, направленных на создание и учреждение Службы внешней разведки, иные органы и подразделения, осуществляющие деятельность внешней разведки, перестанут осуществлять эту деятельность, полностью передав эту функцию новой службе.
Никол Пашинян в свою очередь добавил что, мир меняется, формы и методы внешней разведки также претерпевают значительные изменения, они не всегда имеют отношение к службе военного характера.
«Мы приняли решение создать Службу внешней разведки как орган, подчиненный премьер-министру. Надеемся, что таким образом мы существенно разовьем возможности внешней разведки нашей страны», – сказал Пашинян и добавил:
«Этим решением мы никоим образом не нарушим наш статус-кво. В жизни всех наших разведывательных служб, действующих в настоящее время, ничего не изменится столько времени, пока мы не будем уверены, что новосозданная Служба внешней разведки может вобрать в себя те функции, которые выполняет разведывательный департамент СНБ».