Հասարակություն 14:00 15/12/2022
Հայազգի հայտնի ֆուտբուլիստ, «Ինտերի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը թվիթերյան էջում գրառմամբ անդրադաձել է է Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին կապող միակ  ճանապարհը փակելուն։
Նա ընդգծել է, որ Արցախի 120 000 բնակիչ, այդ թվում՝ 30 000 երեխա, գտնվում է ամբողջական շրջափակման մեջ, բացի այդ՝ Ադրբեջանը դադարեցրել է գազի մատակարարումը, ինչն ավերիչ հետևանքներ կարող է ունենալ:
«Հաշվի առնելով այն, որ ձմեռն է ու գիշերը օդի ջերմաստիճանն իջնում է զրոյից ցածր, տեղի բնակչությունը հայտնվել է ցրտամահ լինելու վտանգի առաջ: Եվ սա դառնում է իրական մարդասիրական աղետ: Լեռնային Ղարաբաղի ֆիզիկական շրջափակումը համարժեք է նրա բնակչությանը դանդաղ մահվան դատապարտելուն», - գրել է Հենրիխ Մխիթարյանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ին ժամը 10։30-ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել է Արցախն աշխարհին կապող կյանքի միակ ճանապարհը։ Իսկ դեկտեմբերի 13-ի երեկոյան Ադրբեջանը դադարեցրել է Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը։

Society 14:25 15/12/2022 Armenia
Inter’s Armenian midfielder Henrikh Mkhitaryan has denounced the ongoing Azerbaijani blockade of the Lachin corridor, the sole road connecting Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia and the outside world.
“On Monday, Azerbaijan blocked the only road connecting Nagorno-Karabakh with Armenia and the outside world. This is the only road of life which is used to deliver all cargo to the Nagorno-Karabakh population – from food to medicines,” he said in a statement.
“The 120,000 residents of the Republic, including 30,000 children, have found themselves in complete blockade.
“Moreover, Azerbaijan has cut off the gas supply – to the devastating effect. Considering it’s winter, and the temperature often dips below zero at nighttime, this puts the local population in immediate danger of freezing to death. And this is becoming a real humanitarian catastrophe.
“A physical blockade of Nagorno-Karabakh is tantamount to sentencing its people to a slow death,” Mkhitaryan underscored.