Քաղաքական 13:43 21/12/2022 Արցախ
Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հարցերով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի ղեկավար Կոնստանտին Զատուլինը դեկտեմբերի 20-ին ռուսական Առաջին ալիքի «Ժամանակը ցույց կտա» հաղորդման ժամանակ անդրադարձել է ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքի փակուման փաստին, որ Արցախի Հանրապետության (ԼՂՀ) և Հայաստանի միակ կապող օղակն է:
«Այն, ինչ տեղի է ունենում, հետևանք է 2020 թվականի պատերազմի, այն բանի, որ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունը, փաստորեն, թողել է Ղարաբաղն իր ճակատագրին և դժվարանում է ուղիներ գտնել Ադրբեջանի գործողություններին հակազդելու համար: Վերջինս, իհարկե, այժմ, շտապում է հասնել արդյունքի՝ գիտակցելով իր առավելությունը։ Թուրքիան նրան աջակցում է դրանում։
Ադրբեջանն առաջ քաշեց իր պահանջները: Դրանք վերաբերում են ոչ միայն խաղաղության պայմանագրին, այլ նաև նրան, որ Ադրբեջանի ներքին գործն այն ամենն է, ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին։ Ցույց տալով, թե իբր Լեռնային Ղարաբաղ ընդհանրապես չկա։ Կարծես այն երբեք էլ չէր եղել»,-ընդգծել է ՌԴ դումայի պատգամավորը և հավելել. «120 հազար մարդը, որ մնացել է Լեռնային Ղարաբաղում… Այն նրանց հայրենի հողն է։ Անկախ նրանից, թե ինչ են ասում, նրանք կախված են կյանքի ճանապարհից, որը կոչվում է Լաչինի միջանցք։
Իհարկե, կեղծ պատրվակով՝ իբր հանքերի պատճառով շրջակա միջավայրի մասին մտահոգությամբ են այս ճանապարհը փակել այսպես կոչված «բնապահպանները»։ Ընդորում, նրանք հագնում են մորթյա մուշտակներ: Իսկական բնապահպանները մուշտակներով չեն շրջում: Սրանք մի տեսակ դեր են խաղում:
Նրանք հրահրում են մեր խաղաղապահներին, քանի որ խաղաղապահները պարտավոր են՝ առաջին հերթին կանխել ռազմական գործողությունների վերսկսումը, ինչը և անում են, այն իրենց խնդիրն է: Երկրորդ՝ նրանք պարտավոր են ապահովել անխափան հաղորդակցություն։ Սա այսօր խնդիր է, քանի որ ճանապարհը փակ է։ Բնապահպանական պահանջներին հաջորդեցին տարածքի հասանելիության, զննման, անցակետեր տեղադրելու և և մնացած այլ պահանջները»,- ասել է Զատուլինը։
Բանախոսը գտնում է, որ ՌԴ-ն այսօր շատ բարդ երկխոսություն է վարում Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ, բայց հիմնահարցը մնում է՝ հիշեցնելով, որ առաջին անգամը չէ, որ Ադրբեջանը նման գործողություններ է ձեռնարկում, որ սեպտեմբերին Հայաստանի տարածքում ռազմական գործողությունների հետևանքով Բաքուն մեկ շաբաթվա ընթացքում խորացել է Հայաստանի Հանրապետության տարածք։

Политика 12:17 21/12/2022 В мире
Затулин – на российском Первом канале: Под фальшивым предлогом азербайджанские «экологи» перекрыли дорогу жизни Арцаха
Первый зампред Комитета Госдумы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками, руководитель Института стран СНГ Константин Затулин в программе «Время покажет» на российском «Первом канале» 20 декабря коснулся блокирования азербайджанцами Лачинского  коридора – единственной связывающей Республику Арцах (НКР) с Арменией дороги.
«Происходящие – последствие войны 2020 года, того факта, что нынешнее правительство Армении, по сути, оставило Карабах на произвол судьбы и с трудом находит способы, каким образом можно купировать действия Азербайджана, который в настоящее время, конечно же, торопится реализовать свое преимущество и добиться результата. Его в этом поддерживает Турция.
Азербайджан выдвинул свои требования. Они касаются не только мирного договора. Они касаются того, что внутреннее дело Азербайджана – все, что касается Нагорного Карабаха. Да, вообще Нагорного Карабаха нет. Как будто его не существовало», – указал депутат.
«120 тыс. человек, которые остаются в Нагорном Карабахе… Это их родная земля. Что бы ни говорили по этому поводу. Они зависят от дороги жизни, который называется Лачинский коридор.
Под, безусловно, фальшивым предлогом – якобы беспокойство об экологии из-за рудников – перекрыли эту дорогу так называемые „экологи”. Причем они в шубах ходят. Экологи в шубах не ходят вообще-то, настоящие. Они как бы играют роль.
Они провоцируют наших миротворцев, потому что миротворцы обязаны: во-первых, не допускать возобновления военных действий, они и не допускают, это их задача; во-вторых, они обязаны обеспечивать беспрепятственное сообщение. Это сегодня проблема, потому что перекрыта дорога. Вслед за требованием доступа к экологии, пошли требования досмотра, выставления постов и всего остального», – отметил Затулин.
«Мы очень трудно ведем диалог сегодня с Азербайджаном и Арменией. Но проблема остается проблемой», – указал он, напомнив, что Азербайджан подобные действия предпринимает не в первый раз уже, а в сентябре Баку в результате военных действий на территории Армении в течение недели продвинулся вглубь территории РА. «Он пытается дожать», – добавил Затулин.