Իրավունք 19:05 26/12/2022 Հայաստան
Դատավոր Աննա Փիլոսյանը, անդրադառնալով ԲԴԽ-ի կողմից իր լիազորությունները դադարեցնելու որոշմանը, գրում է․
«Քիչ առաջ Բարձրագույն դատական խորհրդի որոշմամբ դադարեցվեցին իմ՝ որպես դատավորի լիազորությունները:
Հեռանալով դատական իշխանությունից՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ՀՀ երրորդ նախագահին՝ իր հրամանագրով ինձ դատավոր նշանակելու համար, ՀՀ արդարադատության խորհրդի՝ 2013 թվականի կազմին՝ վստահության, Հայրենիքիս ու արդարադատությանը ծառայելու բացառիկ հնարավորություն ինձ ընձեռելու համար:
Շնորհակալ եմ ինձ որպես օգնական՝ 2008 թվականին դատական իշխանություն ընդունած դատավոր Արթուր Սմբատյանին՝ խղճի մաքրություն ու արդարամտություն սովորեցնելու ու փոխանցելու համար:
Շնորհակալ եմ փաստաբանական համայնքին՝ տևական ու արդյունավետ համատեղ աշխատանքի համար։
Շնորհակալ եմ աշխատակազմիս՝ անմնացորդ նվիրումով ծանր բեռս թեթևացնելու համար:
Պաշտոնավարող ու ինձ փոխարինող դատավորներին մաղթում եմ մնալ ամուր, արժանապատիվ ու բարձր կոչմանը հավատարիմ:
Շնորհակալ եմ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանին, անդամներ Հայկ Գրիգորյանին, Վիգեն Քոչարյանին, Երանուհի Թումանյանցին, Նաիրա Հովսեփյանին, Մեսրոպ Մակյանին՝ թեկուզ ծայրահեղ անարդար ձևով, ինձ ընտանիքիս ու երեխաներիս վերադարձնելու համար:
Շնորհակալ եմ Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներ Անի Մխիթարյանին ու Դավիթ Խաչատուրյանին՝ իրենց քվեարկության համար:
Կարծում եմ՝ իրավունք վաստակել եմ հայտարարելու, որ հեռանում եմ այնպես, ինչպես եկել եմ՝ խիղճս մաքուր ու ճակատս պարզ»:

Анна Пилосян: Ухожу так же, как и пришла – с чистой совестью и открытым лицом
Судья Анна Пилосян, коснувшись решения Высшего судебного совета (ВСС) Армении о прекращении своих полномочий, написала:
«Немногим ранее решением Высшего судебного совета мои полномочия в качестве судьи были прекращены.
Покидая судебную систему, хочу поблагодарить третьего президента РА за назначение меня судьей его указом, членов Совета юстиции РА 2013 года – за доверие, предоставление мне уникальной возможности служить своей Родине и правосудию.
Благодарю судью Артура Смбатяна, принявшего меня в судебную власть в 2008 году в качестве своего помощника, за обучение и передачу чистоты совести и беспристрастности.
Благодарю юридическое сообщество – за длительную и эффективную совместную работу.
Благодарю аппарат суда – за облегчение моего тяжелого бремени своей безостаточной преданностью.
Действующим и пришедшим мне на замену судьям желаю оставаться сильными, достойными и верными своему высокому призванию.
Благодарю председателя ВСС Карена Андреасяна, членов ВСС Айка Григоряна, Вигена Кочаряна, Ерануи Туманянц, Наиру Овсепян, Месропа Макяна – за то, что вернули меня семье и детям, хоть и крайне несправедливым образом.
Благодарю членов Высшего судебного совета Ани Мхитарян и Давиду Хачатуряну – за их голосование.
Считаю, заслужила право заявить, что ухожу так же, как и пришла – с чистой совестью и открытым лицом».