Քաղաքական 15:30 10/01/2023
«Անհետ կորածների հետ կապված որոնողական աշխատանքներ են տեղի ունենում։ Այո, ոչ բոլոր մեր նահատակների մարմիններն են հայտնաբերվել։ Անհետ կործաներ ունենք ոչ միայն սեպտեմբերի գործողություններից, նաև 44-օրյա պատերազմից էլ շուրջ 200 անհետ կորածներ ունենք»,- ասուլիսում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ հիմա գերիների, անհետ կորածների հարցերով հանձնաժողովը վերակազմավորվել է Ազգային անվտանգության ծառայության  տնօրենի գլխավորությամբ և աշխատում են. «Գիտեմ, որ գերիների, անհետ կորած համարվող զինվորների, քաղաքացիների հարազատների հետ  հաղորդակցության մեջ են, պետք է շարունակենք աշխատել այնքան, մինչև խնդիրը լուծված չէ»։
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ սեպտեմբերի 13-ից հետո մեր 17 ռազմագերիներ վերադարձվել են Հայաստան։
«Ինչո՞ւ Ադրբեջանը չի վերադարձնում գերիներին, հարց չի՞ ծագում։ Որովհետև դա Հայաստանի նկատմամբ ճնշում գործադրելու լծակ է, որ Հայաստանի  կառավարությունը այդ թվում ներքին ճնշումների  ազդեցության տակ գնա որոշումների, որոնք չեն համապատասխանում Հայաստանի շահերին։ Դա արվում է նաև նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտումով։
Մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը։ Բավարա՞ր են այդ ջանքերը։ Քանի չեն եկել, ուրեմն բավարար չեն։ Ուրեմն չի արվել, այսինքն ոչ թե չի արվել բառիս բուն իմաստով, այլ որ  այլ հարթություններ է պետք գտնել այդ հարցով զբաղվելու, որպեսզի խնդիրը լուծվի»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Политика 16:19 10/01/2023 Армения
«Проводятся поисковые работы пропавших без вести. Да, тела не всех погибших удалось найти. У нас есть пропавшие без вести не только после сентябрьских действий, а также после 44-дневной войны – около 200 пропавших без вести», – заявил на сегодняшней пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он отметил, что сейчас комиссия по вопросам пропавших без вести hеорганизована под руководством директора СНБ и они ведут работу: «Знаю, что они находятся на связи с родными пленных, числящихся пропавшими без вести военнослужащих, нужно работать до тех пор, пока проблема не разрешится».
Н. Пашинян напомнил, что после 13 сентября 17 армянских военнопленных были возвращены в Армению.
«Почему Азербайджан не возвращает военнопленных, не возникает вопроса? Поскольку это рычаг воздействия на Армению, чтобы правительство Армении, в том числе под влиянием внутреннего давления, пошло на такие решения, которые не соответствуют интересам Армении. Это делается также в нарушение трехстороннего заявления от 9 ноября.
Мы продолжим наши усилия. Достаточно ли этих усилий? Пока они не возвращены, значит, недостаточно», – подчеркнул он.