Քաղաքական 14:52 11/01/2023 Հայաստան
«Լաչինի միջանցքի փակումով, երեկ Ալիև-Փաշինյան զույգի ասուլիսներով մենք նոր իրականության մեջ ենք ապրում»,- «Ինչո՞վ ավարտեցինք և սկսեցինք տարին» թեմայով քննարկմանն ասաց ԱԺ նախկին պատգամավոր Վահե Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով, շատ կարևոր է, որ յուրաքանչյուր ոք, ընտանիք, հաստատություն հասկանա, ընդունի, որ մենք նոր իրականություն ենք մտել, որը տանելու է նոր հանգրվանի։
«Ադրբեջանի նախագահը հայտարարեց՝ ձեզ տալիս ենք մեկ տարի (իրականում բավականին ռացիոնալ, սառը ժամկետ է), որի ընթացքում հասնելու ենք նոր հանգրվանի։ Այս պոտենցիալով, հնարավորություններով, պատկերացումներով, այդ հանգրվանը լինելու է ողբերգական»,-ասաց Հովհաննիսյանը։
Նա լսել է երկու երկրների ղեկավարների ասուլիսները, նշեց՝ դրանք պետք չէ լսել առանձին-առանձին, երկուսում էլ Հայաստանի վրա՝ որպես պետություն խաչ են քաշում։
«Անելիքը մտահոգ, մտածելու ունակ լայն հանրությանն այս ուղերձը տեղ հասցնելն է։ Մեզ տրված է ժամանակ, մեզ տանում են նոր հանգրվանի։ Սա հին կյանքը չէ, սա նույնիսկ անցած տարվա նոյեմբերի կյանքը չէ, դեկտեմբերից սկսած մեզ ասում են, որ մենք նոր ճանապարհով ենք գնում։ Ի՞նչ է կատարվում։ Երեկ պաշտոնական Երևանը հնչեցրել է բավականին անհույս, անհեռանկար հայտարարություններ, շատ կարևոր է, որ Երևանից հնչեն այլ տեսակետներ։ Սա շատ կարևոր է, սա պետք է անի միայն ու միայն տիտղոսային ընդդիմությունը»,-ասաց բանախոսը։
Նա կրկնեց իր առաջարկը՝ խորհրդարանական խմբակցությունները պետք է անեն բաց նիստ, քանի որ երեկ բաց խաղաքարտերով գուժեցին Հայաստանի վախճանը։
«Պետք է անեն բաց նիստ ու հայտարարեն, որն է դեէսկալացիայի, խաղաղության հասնելու ճանապարհը։ Այս մեսիջը շատ կարևոր է, որ Երևանից հնչի,  ժողովուրդը պետք է լսի ալտերնատիվ տեսակետ, որ չհամակապերպվի երեկվա լսածին, շատ կարևոր է դաշնակիցների համար, որ տեսնեն, սա հանձնված ու վերջնականապես պարտված պետություն չէ, շատ կարևոր է հարևանների համար, միջնորդների ու հակառակորդների համար։ Եթե նրանք չստանան այլտերնատիվ տեսակետ, գնալու են իրենց գծած սցենարով»,-ասաց Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով, հասարակության մոտ 10 տոկոսը մտահոգ է, չգիտի անելիքը, կա մոլորված, անտարբեր հասարակության լայն շերտ, որը նույնպես չգիտի անելիքը ալտերնատիվ ծրագրերի բացակայության պատճառով, կա  մի շերտ էլ, որի համար ամենակարևոր է գումարն է։
«7-10 տոկոս մտահոգ շերտն ու մոլորված շերտը կարող են լինել լավ գործընկեր, եթե դրվի քաղաքական բովանդակություն։ Մտահգոությունը պետք է վերափոխել քաղաքական, հանրային պրոցեսի։ Եթե մեզ տալիս են դեդլայն մեկ տարի, այդ մտահոգությունը պետք է վերաճի պրոցեսի, քանի որ երեկ մեզ ասել են՝ հարցականի տակ է ոչ միայն Արցախի գոյությունը, այլև Հայաստանի։ Եթե քաղաքական ուժերը ոչինչ չեն առաջարկում, ապա մարդիկ մտածում են՝ սա ճակատագիր է»,-ասաց նա՝ ընդգծելով, որ Փաշինյանի ասուլիսից հետո մենք կանգնած ենք պարզ ընտրության առաջ. կամ ընտրում ենք պետությունը, կամ պետության ղեկավարին։

Политика 15:50 11/01/2023 Армения
На фоне блокирования Лачинского коридора и вчерашней пресс-конференции пары Алиев-Пашинян мы живем в новой реальности, заявил на обсуждении на тему «Чем мы завершили и начали год?» бывший депутат НС Ваге Оганнисян.
По его словам, очень важно, чтобы каждый человек, каждая семья, каждое учреждение поняли и приняли, что мы вошли в новую реальность, которая приведет к новой вехе.
«Президент Азербайджана заявил –  даем вам год (в действительности, вполне рациональный, здравый срок), в течение которого мы достигнем нового рубежа. С этим потенциалом, возможностями, представлениями эта веха будет трагичной», – сказал Оганнисян.
Эксперт прослушал пресс-конференции лидеров двух стран, отметил: слушать их отдельно друг от друга не стоит, в там, и тут на Армении, как на государстве, ставится крест.
«Что нужно предпринять? Донести этот месседж до заинтересованной, думающей общественности. Нам дали время, нас ведут к новой вехе. Прежней жизни больше нет, это даже не жизнь, которая была в прошлом ноябре. С декабря нам говорят – мы движемся по новому пути.
Что происходит? Вчера официальный Ереван озвучил весьма безнадежные, бесперспективные заявления. Очень важно, чтобы из Еревана были озвучены и другие точки зрения. Это очень важно, это должна сделать только титульная оппозиция», – сказал он.
Оганнисян повторил свое предложение: парламентские фракции должны провести открытое заседание, поскольку вчера с раскрытыми картами было заявлено о грядущей катастрофе.
«Нужно провести открытое заседание и заявить, как будут добиваться деэскалации и мира. Очень важно, чтобы этот месседж прозвучал из Еревана, народ должен услышать и альтернативную точку зрения, чтобы не мириться с услышанным вчера. Очень важно для союзников, чтобы они увидели – перед ними не окончательно сдавшееся и проигравшее государство.
Это очень важно для соседей, посредников и противников. Если они не получат альтернативной точки зрения, будут двигаться по начертанному ими сценарию», – сказал Оганнисян.
По его словам, около 10 процентов общества обеспокоено, не знает, что делать, есть широкий слой общественности, который находится в заблуждении или проявляет безразличие, они также не знают, как быть, поскольку нет альтернативной точки зрения. Есть и слой, для которого самое главное – деньги.
«7-10 процентов обеспокоенного слоя и находящийся в заблуждении слой общественности могут быть хорошими партнерами, если добавить политический контент. Обеспокоенность должна превратиться в политический, общественный процесс. Если нам дают срок в один год, это беспокойство должно перерасти в процесс, потому что вчера нам сказали – под вопросом не только существование Арцаха, но и Армении. Если политические силы ничего не предлагают, то люди думают – такова судьба», – сказал он, подчеркнув, что после пресс-конференции Пашиняна мы стоим перед простым выбором: либо мы выбираем государство, либо главу государства.