Քաղաքական 17:18 17/01/2023
«Այն, ինչ կատարվում է Արցախում, ուղիղ ազդեցություն է ունենալու նաև ողջ տարածաշրջանի, այդ թվում՝ մեր երկրի ապագայի վրա»,- այս մասին այսօր Այլընտրանքային նախագծեր խմբի նախաձեռնած «Ինչպես Հայաստանն արձագանքեց Ալիևին» խորագրով քննարկմանն ասաց«Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Նաիրա Կարապետյանը։
Նրա խոսքով՝ թուրքական պետություններն առաջին իսկ օրվանից առանց թաքցնելու դեմարշ են սկսել Արցախի պետնախարարի դեմ, նրան անվանում են ռուսական դրածո՝ պահանջելով Ռուբեն Վարդանյանի հեռացումը։ «Այդ պահանջին շարունակականությունն ապահովելու ցանկացած քայլ դավաճանություն է», - ընդգծեց նա։
Հիշեցնելով Արցախի ԱԺ նախագահի այն հայտարարությունը, թե արտահերթ ընտրությունների դեպքում կմասնակցի ԱՀ նախագահական ընտրություններին, Նաիրա Կարապետյանն ասաց, որ նա նախագահ Արայիկ Հարությունյանի կուսակցության ներկայացուցիչն է և արտահայտում է նրա ղեկավարած կուսակցության դիրքորոշումը, ուստի կարելի է ենթադրել, որ Արայիկ Հարությունյան-Ռուբեն Վարդանյան հակամարտությունը եկել հասել է իր կիզակետին։
Նա նշեց, որ եթե Արցախի նախագահը հրաժարական տար և ԱԺ-ն ցրվեր, բնականաբար, Ադրբեջանն անելու էր ամեն ինչ, որ միջամտեր և ընտրությունների օրը երկրում կոլապս ստեղծեր։
«Ռուբեն Վարդանյանին համարում եմ պաշարված պետությունում մի մարդ, ով իր վրա վերցրել է պարտականություն և պատասխանատվություն և ի լուր աշխարհի հայտարարում է, որ կայացրել են դժվար որոշում, բայց մնալու են Արցախում և ապրելու են այնտեղ։ Բնականաբար, դա խանգարում է թուրքական մեծ օրակարգին։ Բացի այդ, կարծում եմ, որ նրա անունը ռուսական ուժերի հետ կապելը ևս մեծ օրակարգի մի մաս է, որ կարողանան ազատվել նրանից և իրականացնեն այն, ինչ ցանկանում են»,- ընդգծեց Նաիրա Կարապետյանը։

Политика 18:32 17/01/2023 Армения
«То, что происходит в Арцахе, будет иметь прямое влияние на весь регион в целом, в том числе – на будущее нашей страны», – заявила председатель Общественной организации «Европейская интеграция» Наира Карапетян на обсуждении на тему «Как Армения отреагировала на слова Алиева», организованном экспертной группой «Альтернативные проекты».
По её словам, турецкие государства с первого же дня начали демарш против госминистра Арцаха, назвав его российским ставленником, требуя отстранения Рубена Варданяна от должности. «Любой шаг, направленный на обеспечение этого требования, является предательством», – подчеркнул он.
Напомнив заявление президента НС Арцаха о том, что в случае внеочередных выборов, он будет участвовать в президентских выборах Арцаха, Наира Карапетян отметила, что он является представителем президента Араика Арутюняна и выражает позицию возглавляемой им партии, посему можно предположить, что противостояние Араик Арутюнян-Рубен Варданян достигло своего пика.
Она отметила, если бы президент Арцаха подал в отставку и распустил парламент, естественно, Азербайджан бы сделал всё, чтобы вмешаться и создать коллапс в день выборов.
«В блокадном государстве считаю Рубена Варданяна человеком, который взял на себя обязательства и ответственность, заявляя всему миру, что принято трудное решение, но они останутся в Арцахе и будут там жить. Естественно, это мешает большой турецкой повестке. Кроме этого, полагаю, связывать его имя с российскими силами также является частью большой повестки, чтобы избавиться от него и осуществить то, что пожелают», – подчеркнула Наира Карапетян.