Քաղաքական 17:42 09/02/2023 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Խովաևին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից.
«Զրուցակիցներն անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և դրա հաղթահարմանն ուղղված քայլերին:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հերթական խախտման փաստը և հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների լիարժեք իրականացման անհրաժեշտությունը:
Քննարկվել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հնարավորություններին ու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին վերաբերող հարցեր»,- հայտնում են կառավարությունից:

Политика 18:07 09/02/2023 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял специального представителя Министра иностранных дел Российской Федерации по вопросам содействия нормализации отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения, российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Игоря Ховаева. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
«Собеседники обратились к сложившемуся гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора и нацеленным на его преодоление шагам.
Премьер-министр подчеркнул факт очередного нарушения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и необходимость полноценной реализации взятых по заявлению обязательств.
Обсуждены также вопросы, касающиеся возможности урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, а также проблемы Нагорного Карабаха».