Քաղաքական 14:26 20/02/2023 Հայաստան
«Ուղիղ 35 տարի առաջ փոթորկեց հայոց միասնական հայրենիքը և մենք ազգովի, լծվեցինք մեր ազգային ամենակենսական շահի բավարարմանը՝ Արցախ հայրենիքի ազատագրմանը և դրա հիման վրա նախորդ դարի 90-ականներին կերտեցինք երկու հայկական պետականություն»,- «Ղարաբաղյան պրոֆիլ» խորագրով համաժողովի ժամանակ ասաց «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանը:
Հայտարարելով, որ այդ պայքարը էթնոգենեզի ձևավորման առանցքային բաղադրիչներից մեկն էր՝ նա ընդգծեց. «Ազգաստեղծման և այլոց ինքնության գոյաբանության համատեքստում, ինձ համար անվիճելիորեն, արցախյան շարժումը ուներ անկյունաքարային դերակատարություն և նշանակություն:
Գալստյանը համոզմունք հայտնեց, որ քննարկումը կնպաստի ազգային վերազարթոնքին:
Նկատելով, որ ժամանակակից աշխարհում արժեքներն են որոշում ամեն ինչ՝ «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղարը հայտարարեց. «88 թվականին Արցախը որպես բարձրագույն արժեք հայության յուրաքանչյուր հատվածի համար այրամբ էր վարակված և Արցախի բարձրագույն արժեքային նշաձողը մեզ տարավ դեպի հաղթանակներ»:
Նա ասաց, որ Արցախի արժեքը գնահատելու համար պետք է դիտարկել թե այն աշխարհի համար ինչ նշանակություն ուներ և հիշեցրեց, որ Խորհրդային Միությունում հայտարարված վերակառուցման շրջանում արցախցին իր ազգային նվիրական երազանքը բերեց օրակարգ, որը դարձավ Խորհրդային Միության փորձաքարը:
«Ինչպես մեծ հումանիստ Անդրեյ Սախարովն էր ասում, այդ փորձաքարը Խորհրդային իշխանությունները տապալեցին, կամ՝ այդ քարը գցեցին ոտքին և արցախյան շարժումը Խորհրդային Միության կազմաքանդման կարևորագույն գործոններից մեկը հանդիսացավ»,-հայտնեց Խաչիկ Գալստյանը և, արձանագրելով, որ շրջափակված Արցախն արդեն երկու ամիս պայքարում է իր գոյության համար, հայտարարեց, որ այն տեղի է ունենում քաղաքակիրթ աշխարհի լռելյայն համաձայնության ներքո:
Բանախոսը հիշեց, որ երբ արցախցին պայքարի ելավ՝ միջազգային հանրության մեծ համակրանքին էր արժանանում, քանի որ պայքարում էր Խորհրդային կայսրության դեմ և այդ աջակցությունը ամրագրվեց 1987-ին Եվրախորհրդարանի, 88-ին ԱՄՆ սենատի բանաձևերով, ինչպես նաև՝ ընդունվեց Ազատության աջակցման ակտը՝ սահմանափակման 807 բանաձևը:
«Բայց հետո, երբ սկսվեց էներգետիկ գայթակղման քաղաքականությունը և 1994 թվականին Ադրբեջանը սկսեց դիվերսիֆիկացնել իր ռեսուրսները, հավաքական արևմուտքին հրավիրել ապշերոնյան նավթային պաշարները յուրացնելու, մենք ուենցանք հակառակ էֆեկտը: Այո աշխարհը չի փոխվել արժեքներ-շահեր հարաբերակցության մեջ այս պահին շահերը դոմինանտ են, բայց խնդիրը մեր մեջ է, թե մենք արժեքային ինչպիսի վերաբերմունք ուենա Արցախի նկատմամբ»,-ասաց Գալստյանը և փաստեց, որ ներկայում ՀՀ իշխանությունները Արցախը դուրս են մղում հայկական արժեքային համակարգից, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը 30 տարի Արցախը մտցնում էր իր քաղաքացիների արժեքների մեջ::

Политика 15:39 20/02/2023 Армения
«Ровно 35 лет назад была внесена смута в объединенную армянскую Родину, и мы всем народом посвятили себя достижению наших самых жизненных национальных интересов, освобождению Арцаха, и на основе этого мы построили две армянские государственности в 90-х годах прошлого века», – заявил генеральный секретарь партии «Отечество» Хачик Галстян в ходе конференции на тему «Карабахский профиль».
Заявив, что эта борьба была одной из ключевых составляющих формирования этногенеза, он подчеркнул: «В контексте формирования нации, для меня арцахское движение, бесспорно, имело ключевое значение».
Х. Галстян выразил уверенность, что обсуждение поспособствует процессу национального пробуждения.
Отметив, что в современном мире ценности решают всё, он заявил: «В 1988 году Арцах был высшей ценностью, что привело нас к победам».
Он отметил, что для оценки ценности Арцаха следует рассмотреть какую ценность он представлял для мира и напомнил, что в период объявленной в СССР перестройки народ Арцаха вынес на повестку дня свою заветную национальную мечту, которая стала пробным камнем для Советского Союза.
«Как говорил большой гуманист Андрей Сахаров, Карабах – пробный камень перестройки, и советская власть потерпела неудачу, и Арцахское движение стало одним из ключевых факторов распада СССР», – сообщил Хачик Галстян и, констатировал, что оказавшийся в блокаде Арцах уже два месяца ведет борьбу за существование, и это происходит с молчаливого согласия цивилизованного мира.
Спикер напомнил, когда арцахцы вышли на борьбу, они удостоились большой симпатии со стороны международного сообщества, поскольку боролись против СССР и эта поддержка была закреплена резолюциями Европарламента в 1987 году и Сената США в 1988 году, а также был принят «Акт о поддержке свободы».
«Но потом, когда началась энергетическая политика, и в 1994 году Азербайджан начал диверсифицировать свои ресурсы, приглашать коллективный Запад присваивать абшеронские запасы нефти, мы столкнулись с обратным эффектом. На данный момент интересы – превыше всего, но проблема в нас, в частности, какое у нас будет ценностное отношение к Арцаху», – отметил Галстян и констатировал, что действующие власти Армении вытесняют Арцах из армянской системы ценностей, в то время, как Азербайджан на протяжении 30 лет включал Арцах в систему своих ценностей.
Он заявил также, что арцахский вопрос и сегодня является пробным камнем для цивилизованного общества.