Քաղաքական 09:41 28/02/2023 Հայաստան
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան նիստի շրջանակներում փետրվարի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի հետ:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի միջև հաստատված համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը և Ֆիլիպո Գրանդին անդրադարձել են 2020թ. 44-օրյա պատերազմի և ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին՝ ընդգծելով դրանց հասցեագրման հրատապությունը: Այս համատեքստում քննարկվել են նշյալ իրադարձությունների ընթացքում տեղահանված անձանց աջակցության հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում շեշտվել է նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար բարդ իրավիճակը հանգուցալուծելու անհրաժեշտությունը:
Նախարար Միրզոյանը կարևորել է միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ, ինչպես նաև ՄԱԿ համապատասխան մարմինների, այդ թվում՝ Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի անխոչընդոտ հումանիտար մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ:

Politics 11:00 28/02/2023 Armenia
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a meeting with UN High Commissioner for Refugees Filippo Grandi on the sidelines of the high-level session of the UN Human Rights Council in Geneva on Monday.
They discussed issues on the further development of cooperation between Armenia and the Office of the UN High Commissioner for Refugees, according to the Armenian Foreign Ministry’s readout of the meeting.
“Ararat Mirzoyan and Filippo Grandi touched upon humanitarian problems resulting from the 44-day war of 2020 and Azerbaijan's aggression against the sovereign territory of Armenia, emphasizing the urgency of addressing them. In this context, issues of supporting displaced persons during the mentioned events were discussed,” the ministry said.
“During the meeting, the need to settle the complex humanitarian situation in Nagorno-Karabakh resulting from the blockade of the Lachin corridor was also stressed. Minister Mirzoyan highlighted the importance of sending an international fact-finding mission to the Lachin corridor and Nagorno-Karabakh, as well as the unimpeded humanitarian access of relevant UN bodies, including the Office of the High Commissioner for Refugees, to Nagorno-Karabakh,” reads the statement.