Քաղաքական 09:41 28/02/2023 Հայաստան
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան նիստի շրջանակներում փետրվարի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի հետ:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի միջև հաստատված համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը և Ֆիլիպո Գրանդին անդրադարձել են 2020թ. 44-օրյա պատերազմի և ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին՝ ընդգծելով դրանց հասցեագրման հրատապությունը: Այս համատեքստում քննարկվել են նշյալ իրադարձությունների ընթացքում տեղահանված անձանց աջակցության հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում շեշտվել է նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար բարդ իրավիճակը հանգուցալուծելու անհրաժեշտությունը:
Նախարար Միրզոյանը կարևորել է միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ, ինչպես նաև ՄԱԿ համապատասխան մարմինների, այդ թվում՝ Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի անխոչընդոտ հումանիտար մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ:

Политика 11:29 28/02/2023 В мире
Мирзоян подчеркнул важность командирования международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах
27 февраля в рамках заседания высокого уровня Совета ООН по правам человека Арарат Мирзоян провел встречу с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранди. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обсудили вопросы дальнейшего развития сотрудничества, сложившегося между Арменией и Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев.
Арарат Мирзоян и Филиппо Гранди коснулись гуманитарных проблем, возникших в результате 44-дневной войны 2020 года и агрессии Азербайджана в отношении суверенной территории Республики Армения, подчеркнув экстренную необходимость их решения. В данном контексте были обсуждены вопросы оказания помощи перемещенным лицам в ходе указанных событий.
В ходе встречи была подчеркнута также необходимость урегулирования сложной гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе из-за блокирования Лачинского коридора. Министр Мирзоян подчеркнул важность командирования международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах, а также беспрепятственного гуманитарного доступа соответствующих органов ООН, в том числе Управления Верховного комиссара по делам беженцев, в Нагорный Карабах.