Քաղաքական 10:48 08/03/2023 Հայաստան
Իսրայելական «Հաարեց» (Haaretz) թերթը մարտի 5-ին ապշեցուցիչ հոդված է հրապարակել՝ «Իսրայելական բազայից 92 թռիչքները բացահայտում են զենքի արտահանումն Ադրբեջան» վերնագրով։
Հոդվածում նշվում է, որ մարտի 2-ին ադրբեջանական Silk Way Airlines-ի բեռնատար ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Իսրայելի Օվդա ռազմական օդանավակայանում, իսկ երկու ժամ անց Թուրքիայի և Վրաստանի Հանրապետության տարածքով վերադարձել Բաքու։ Վերջին յոթ տարիների ընթացքում սա 92-րդ բեռնատար թռիչքն է Բաքվից դեպի Օվդա՝ Իսրայելի միակ օդանավակայանը, որտեղից թույլատրվում է պայթուցիկ նյութերի արտահանումը։ Այս ռազմական մատակարարումները զգալիորեն ավելացել են 2016, 2020, 2021 և 2022 թվականներին Հայաստանի և Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակումների ժամանակ։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը բնութագրել է Իսրայելի գաղտնի հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ արպես սառցաբեկոր, որի ինը տասներորդ մասը գտնվում է մակերևույթից ցածր:
Իսրայելը մատակարարում է Ադրբեջանի սպառազինության գրեթե 70 տոկոսը և դրա դիմաց ստանում ներկրվող նավթի մոտ կեսը։ «Հաարեցը» մեջբերում է արտասահմանյան լրատվամիջոցների աղբյուրները, որոնք բացահայտել են, որ «Ադրբեջանը թույլ է տվել Մոսադին [Իսրայելի հետախուզական գործակալություն] ստեղծել առաջնային մասնաճյուղ [Ադրբեջանում]՝ վերահսկելու, թե ինչ է կատարվում Ադրբեջանի հարավում գտնվող հարևան Իրանում և նույնիսկ նախապատրաստել է օդանավակայան, որը  նախատեսված է Իսրայելին օգնելու համար, եթե նա որոշի հարձակվել Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա։ Երկու տարի առաջվա հաղորդագրություններում ասվում էր, որ Մոսադի գործակալները, որոնք գողացել են Իրանի միջուկային արխիվը, այն մաքսանենգ ճանապարհով Իսրայել են տեղափոխել Ադրբեջանի տարածքով: Ադրբեջանի պաշտոնական հաղորդագրությունների համաձայն՝ տարիների ընթացքում Իսրայելը նրան վաճառել է ամենաառաջադեմ սպառազինության համակարգերը՝ բալիստիկ հրթիռներ, հակաօդային պաշտպանության և էլեկտրոնային պատերազմի համակարգեր, կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքեր և այլն»:
«Հաարեցը» բացահայտել է, որ ադրբեջանական Silk Way Airlines ավիաընկերությունը «շաբաթական երեք չվերթ է իրականացնում Բաքվի և [Իսրայելի] Բեն Գուրիոն միջազգային օդանավակայանի միջև՝ Boeing 747 բեռնատար ինքնաթիռներով»։ Բացի այդ, Արևելյան Եվրոպայի որոշ երկրներ շրջանցել են Ադրբեջանին զենք վաճառելու արգելքը՝ դրանք առաքելով Իսրայելով։
Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին և Ադրբեջանին զենք վաճառելու սահմանափակումը  հնարավորություն է ստեղծել Իսրայելի համար՝ միլիարդավոր դոլարներ վաստակել Ադրբեջանին զենք վաճառելով։
«Հաարեցը» հաղորդում է, որ «Իսրայելը դեպի երկիր [Ադրբեջան] է արտահանել սպառազինությունների շատ լայն տեսականի՝ սկսած Tavor ավտոմատներից մինչև ամենաբարդ համակարգերը, ինչպիսիք են ռադարը, հակաօդային պաշտպանությունը, հակատանկային հրթիռները, բալիստիկ հրթիռները, նավերը և անօդաչուների լայն տեսականին, ինչպես հետախուզական, այնպես էլ հարձակման նպատակով: Իսրայելական ընկերությունները նաև մատակարարել են առաջադեմ լրտեսական տեխնոլոգիաներ, ինչպիսիք են Verint-ի հաղորդակցության մոնիտորինգի համակարգերը և NSO Group-ի Pegasus լրտեսող ծրագրերը, գործիքներ, որոնք օգտագործվել են Ադրբեջանում լրագրողների, ԼԳԲՏ համայնքի և իրավապաշտպանների դեմ:
Ստոկհոլմի Խաղաղության միջազգային ինստիտուտը գրել է. «Իսրայելի զենքի արտահանումն Ադրբեջան սկսվել է 2005 թվականին՝ Իսրայելի ռազմական արդյունաբերության (IMI Systems) կողմից Lynx բազմակի հրթիռային համակարգերի վաճառքով, որի հեռահարությունը 150 կիլոմետր է: IMI-ը, որը 2018 թվականին ձեռք է բերել Elbit Systems-ը, նաև մատակարարել է LAR-160 թեթև հրետանային հրթիռներ՝ 45 կիլոմետր հեռահարությամբ, որոնք, ըստ Human Rights Watch-ի զեկույցի, Ադրբեջանն օգտագործվել է Լեռնային Ղարաբաղի բնակելի թաղամասերում արգելված կասետային զինամթերք կրակելու համար», թեև Իսրայելին և 123 այլ երկրների արգելված է կասետային ռումբերի օգտագործումը։
«Հաարեցը» հաղորդում է, որ «2007 թ. Ադրբեջանը պայմանագիր է ստորագրել Aeronautics Defense Systems-ից չորս հետախուզական անօդաչու թռչող սարք գնելու մասին: Դա բազմաթիվ  գործարքներից առաջինն էր: 2008 թվականին նա գնել է տասը Hermes 450 անօդաչու թռչող սարք Elbit Systems-ից և 100 Spike հակատանկային հրթիռներ, որոնք արտադրվել են Rafael Advanced Defense Systems-ի կողմից, իսկ 2010 թ. գնել է ևս 10 հետախուզական անօդաչու թռչող սարքեր։ Elbit-ին պատկանող Soltam Systems-ը նրան վաճառել է ATMOS ինքնագնաց հրանոթներ և 120 միլիմետրանոց Cardom ականանետեր, իսկ 2017 թվականին Ադրբեջանի զինանոցը համալրվել է ավելի առաջադեմ Hanit ականանետներով։ Wikileaks-ում գաղտնազերծված հեռագրի համաձայն՝ առաջադեմ կապի սարքավորումների վաճառքը Tadiran-ից նույնպես ստորագրվել է 2008 թվականին»։
Ըստ «Հաարեցի»՝ «2011 թվականին Իսրայելն ու Ադրբեջանն ամրապնդել են իրենց հարաբերությունները 1.6 միլիարդ դոլար արժողությամբ հսկայական գործարքով, որը ներառում էր Barak հրթիռների մարտկոց՝ ինքնաթիռներ և հրթիռներ որսալու համար, ինչպես նաև Իսրայելի օդատիեզերական արդյունաբերության (IAI) արտադրած Searcher և Heron անօդաչու թռչող սարքերը: Հաղորդվել է, որ 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի երկրորդ պատերազմի ավարտին մոտ Barak մարտկոցը խոցել է Հայաստանի կողմից արձակված «Իսկանդեր» բալիստիկ հրթիռը։ Բացի այդ, Aeronautics Defense Systems-ն սկսեց համագործակցել նաև Ադրբեջանի տեղական սպառազինության արդյունաբերության հետ, որտեղ արտադրվել են Orbiter կամիկաձե (թափառող զինամթերք) 100 անօդաչու թռչող սարքերը, որոնք Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարն անվանել էր «մղձավանջ հայկական բանակի համար»:
2021 թվականին «[Իսրայելի] Aeronautics Defense Systems-ի դեմ մեղադրանք է ներկայացվել՝ իր ամենահայտնի հաճախորդներից մեկի հետ առնչվելիս զենքի արտահանումը կարգավորող օրենքը խախտելու համար: Դատարանի կողմից կիրառված արգելքի որոշումը խոչընդոտում է հավելյալ մանրամասների հրապարակումը։ Ադրբեջանական բանակի տանկերի արդիականացման նախագիծը սկսվել է 2010-ականների սկզբին։ Elbit Systems-ը արդիականացրել և համալրել է հին խորհրդային T-72 մոդելները նոր պաշտպանիչ հանդերձանքով՝ տանկերի և նրանց անձնակազմի գոյատևման համար, ինչպես նաև արագ և ճշգրիտ թիրախների հայտնաբերման ու կրակի կառավարման համակարգերով: Արդիականացված տանկերը, որոնք հայտնի են «Ասլան» (Առյուծ) անունով, նկարահանվել են 2013 թվականի ռազմական շքերթի ժամանակ: 2013 թվականին Ադրբեջանի ռազմածովային ուժերը համալրվել են վեց պարեկային նավերով՝ Իսրայելի ռազմածովային ուժերի Sa'ar 4.5 դասի հրթիռային նավերի հիման վրա, որոնք արտադրվել են Իսրայելի նավաշինական գործարանների կողմից և կրում են Spike հրթիռների ռազմածովային տարբերակը, ինչպես նաև վեց Shaldag MK V պարեկային նավեր՝ Rafael's Typhoon-ի հրետանային ամրակներով և Spike հրթիռային համակարգերով: Ադրբեջանի ռազմածովային ուժերը նաև գնել են 100 «Լահաթ» հակատանկային կառավարվող հրթիռներ»։
2014 թվականին «Ադրբեջանը IAI-ից պատվիրեց առաջին 100 Harop կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքերը, որոնք կարևոր գործիք էին հետագա մարտերում: Նույն տարի Ադրբեջանը նաև օդային նախազգուշացման և պաշտպանության երկու առաջադեմ ռադիոտեղորոշիչ համակարգեր ձեռք բերեց IAI դուստր ձեռնարկությունից… Երկու տարի անց Ադրբեջանը Elbit Systems-ից գնել է ևս 250 SkyStriker կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքեր։ Մարտական շրջաններից բազմաթիվ տեսանյութեր ցույց են տվել, թե ինչպես են իսրայելական անօդաչու թռչող սարքերը հարձակվում հայկական ուժերի վրա… 2016 թվականին վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի Բաքու կատարած այցի ժամանակ Ալիևը բացահայտեց, որ երկու երկրների միջև արդեն կնքվել են պայմանագրեր մոտ 5 միլիարդ դոլարի «պաշտպանական սարքավորումներ» գնելու համար։ 2017 թվականին Ադրբեջանը Elbit Systems-ից և Hermes 900 առաջադեմ անօդաչու սարքեր և LORA բալիստիկ հրթիռներ է գնել IAI-ից՝ 430 կիլոմետր հեռահարությամբ։ 2018 թվականին Ալիևը հանդիսավոր բացել է բազան, որտեղ տեղակայված են LORA հրթիռները՝ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանից մոտ 430 կմ հեռավորության վրա։ 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ առնվազն մեկ LORA հրթիռ է արձակվել, և ըստ տեղեկությունների՝ այն հարվածել է մի կամրջի, որով Հայաստանը զենք և տեխնիկա էր մատակարարում Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող իր ուժերին։ Ավելի առաջադեմ Spike հրթիռներ ուղարկվել են 2019 և 2020 թվականներին»։
Սոսկալի է, որ Հոլոքոստի ժառանգները նման զանգվածային մահացու զենք են մատակարարում Ադրբեջանին՝ Հայոց ցեղասպանության ժառանգներին սպանելու համար։

Politics 11:07 08/03/2023 Armenia
The Israeli Haaretz newspaper published on March 5, an astounding article titled: “92 Flights from Israeli Base Reveal Arms Exports to Azerbaijan.”
The article reported that on March 2, Azerbaijan’s Silk Way Airlines’ cargo plane landed in Israel’s Ovda military airport, and two hours later returned to Baku via Turkey and the Georgian Republic. In the last seven years, this is the 92nd cargo flight from Baku to Ovda, the only airfield in Israel that is allowed to export explosives. These military shipments increased substantially during Azerbaijan’s attacks on Armenia/Artsakh in 2016, 2020, 2021 and 2022. Pres. Ilham Aliyev of Azerbaijan has described Israel’s covert relations with Azerbaijan as being like an iceberg, nine-tenths of it is below the surface.
Israel supplies almost 70% of Azerbaijan’s weapons and in return receives about half of its imported oil. Haaretz quoted foreign media sources disclosing that: “Azerbaijan has allowed the Mossad [Israel’s intelligence agency] to set up a forward branch [in Azerbaijan] to monitor what is happening in Iran, Azerbaijan’s neighbor to the south, and has even prepared an airfield intended to aid Israel in case it decides to attack Iranian nuclear sites. Reports from two years ago stated that the Mossad agents who stole the Iranian nuclear archive smuggled it to Israel via Azerbaijan. According to official reports from Azerbaijan, over the years Israel has sold it the most advanced weapons systems, including ballistic missiles, air defense and electronic warfare systems, kamikaze drones and more.”
Haaretz revealed that Azerbaijan’s Silk Way Airlines “operates three weekly flights between Baku and [Israel’s] Ben-Gurion International Airport with Boeing 747 cargo freighters.” In addition, some Eastern European countries circumvent the ban on the sale of weapons to Azerbaijan by shipping them via Israel.
The restriction of the sale of weapons by Europe and the United States to Armenia and Azerbaijan created an opportunity for Israel to earn billions of dollars in weapons’ sales to Azerbaijan.
Haaretz reported that “Israel has exported a very wide range of weapons to the country [Azerbaijan] -- starting with Tavor assault rifles all the way to the most sophisticated systems such as radar, air defense, antitank missiles, ballistic missiles, ships and a wide range of drones, both for intelligence and attack purposes. Israeli companies have also supplied advanced spy tech, such as communications monitoring systems from Verint and the Pegasus spyware from the NSO Group -- tools that were used against journalists, the LGBT community and human rights activists in Azerbaijan, too.”
The Stockholm International Peace Institute wrote: “Israel’s defense exports to Azerbaijan began in 2005 with the sale of the Lynx multiple launch rocket systems by Israel Military Industries (IMI Systems), which has a range of 150 kilometers (92 miles). IMI, which was acquired by Elbit Systems in 2018, also supplied LAR-160 light artillery rockets with a range of 45 kilometers, which, according to a report from Human Rights Watch, were used by Azerbaijan to fire banned cluster munitions at residential areas in Nagorno-Karabakh,” even though Israel and 123 other countries have banned the use of cluster bombs.
Haaretz reported that “In 2007, Azerbaijan signed a contract to buy four intelligence-gathering drones from Aeronautics Defense Systems. It was the first deal of many. In 2008 it purchased 10 Hermes 450 drones from Elbit Systems and 100 Spike antitank missiles produced by Rafael Advanced Defense Systems and in 2010 it bought another 10 intelligence-gathering drones. Soltam Systems, owned by Elbit, sold it ATMOS self-propelled guns and 120-millimeter Cardom mortars, and in 2017 Azerbaijan’s arsenal was supplemented with the more advanced Hanit mortars. According to the telegram leaked in Wikileaks, a sale of advanced communications equipment from Tadiran was also signed in 2008.”
According to Haaretz, “Israel and Azerbaijan took their relationship up a level in 2011 with a huge $1.6 billion deal that included a battery of Barak missiles for intercepting aircraft and missiles, as well as Searcher and Heron drones from Israel Aerospace Industries (IAI). It was reported that near the end of the Second Nagorno-Karabakh War in 2020, a Barak battery shot down an Iskander ballistic missile launched by Armenia. Aeronautics Defense Systems also began cooperating with the local arms industry in Azerbaijan, where some of the 100 Orbiter kamikaze (loitering munitions) drones were produced -- drones that Azerbaijan’s defense minister called ‘a nightmare for the Armenian army.’”
In 2021, “an indictment was filed against [Israel’s] Aeronautics Defense Systems for violating the law regulating defense exports in its dealing with one of its most prominent clients. A court-imposed gag order prevents the publication of further details. A project to modernize the Azerbaijani army’s tanks began in the early 2010s. Elbit Systems upgraded and equipped the old Soviet T-72 models with new protective gear to enhance the tanks’ and their crews’ survivability, as well as fast and precise target acquisition and fire control systems. The upgraded tanks, known as Aslan (Lion), starred in the 2013 military parade. Azerbaijan’s navy was reinforced in 2013 with six patrol ships based on the Israel Navy’s Sa’ar 4.5-class missile boats, produced by Israel Shipyards and carrying the naval version of the Spike missiles, along with six Shaldag MK V patrol boats with Rafael’s Typhoon gun mounts and Spike missile systems. Azerbaijan’s navy also bought 100 Lahat antitank guided missiles.”
In 2014, “Azerbaijan ordered the first 100 Harop kamikaze drones from IAI, which were a critical tool in later rounds of fighting. Azerbaijan also purchased two advanced radar systems for aerial warning and defense from IAI subsidiary Elta that same year…. Two years later, Azerbaijan bought another 250 SkyStriker kamikaze drones from Elbit Systems. Many videos from the areas of fighting showed Israeli drones attacking Armenian forces…. In 2016, during Prime Minister Benjamin Netanyahu’s visit to Baku, Aliyev revealed that contracts had already been signed between the two countries for the purchase of some $5 billion in ‘defensive equipment.’ In 2017, Azerbaijan purchased advanced Hermes 900 drones from Elbit Systems and LORA ballistic missiles from IAI, with a range 430 kilometers. In 2018, Aliyev inaugurated the base where the LORA missiles are deployed, at a distance of about 430 kilometers from Yerevan, Armenia’s capital. During the war in 2020, at least one LORA missile was launched, and according to reports it hit a bridge that Armenia used to supply arms and equipment to its forces in Nagorno-Karabakh. More advanced Spike missiles were sent in 2019 and 2020.”
It is appalling that the descendants of the Holocaust are supplying such massive lethal weapons to Azerbaijan to kill the descendants of the Armenian Genocide.