Քաղաքական 13:59 14/03/2023 Հայաստան
Իմ գնահատականն այն է, որ ՀԱՊԿ-ը ցանկանալով, թե չցանկանալով՝ դուրս է գալիս ՀՀ-ից, ինչը մտահոգում է մեզ. Նիկոլ Փաշինյան
«Ես կցանկանայի, որ մենք միշտ թերահավատությամբ վերաբերվեինք այն արտահոսքերին, որոնք վերաբերում են  կոնֆիդենցիալության ոլորտին»,-ասուլիսում հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ընդդիմությունը փաստաթուղթ է շրջանառել, որը խոսում է, որ Հայաստանի համար ընդունելի է մի տարբերակ, որտեղ կա հետևյալ ձևակերպումը. «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգություն և իրավունքներ, որը կհամապատասխանի Ադրբեջանի սահմանադրությանը»:
Նա հավաստիացրեց, որ այդպիսի դեպքեր նախկինում էլ եղել են և հնարավոր է Ա4 ֆորմատի թղթի վրա տեքստ հրապարակվի և պնդեն, որ այն պաշտոնական քննարկվող է:
«Շատ դեպքերում կառավարությունը կարող է սահմանափակված լինել այդ թղթերի վերաբերյալ տեղեկություններ հրապարակելուց, որովհետև ստիպված պետք է լինի այլ մանրամասներ բացահայտել այն հիմնավորելու համար, իսկ այդ մանարմասների բացահայտումը արտաքին հարաբերությունների ոլորտում խնդիրներ է առաջացնում»,-բացատրեց Փաշինյանը:
Նա առաջարկեց արձանագրել փաստեր և հիշեցրեց, որ ՀՀ-ն և Ադրբեջանը պայմանավորվել են, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը:
«Ուզում եմ պարզ լինենք: Ինչու ենք մենք ճանաչում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, որովհետև, եթե մենք չենք ճանաչում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ապա վերջինս էլ չի ճանաչում մեր տարածքային ամբողջականությունը: Այլ խնդիր է, որ երբ մենք ճանաչում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ վերջինս այլ դռնով կամ խողովակով փորձում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը չճանաչելուն ուղղված գործողություններ իրականացնել»,-հայտարարեց ՀՀ գործադիր մարմնի ղեկավարը:
Անդրադառնալով ԼՂ-ի կարգավիճակին՝ Փաշինյանն ասաց, որ այն հրապարակային դիրքորոշումները, որ արտահայտել է հայկական կողմը, դրանք շարունակում են մնալ նույնը:
«Այն է՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցը պետք է հասցեագրվի և հարցի առաջնային շահառուն պետք է լինի ԼՂ-ի ժողովուրդը և այն միջազգային մեխանիզմներով պետք է դիտարկվի Բաքու-Ստեփանակերտ հարթության մեջ: Ես կարծում եմ, որ այս ձևակերպումները տալիս են բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի մենք հասցեագրենք ՀՀ-ի ազգային շահերը, և լիարժեք կերպով հասցեագրենք նաև ԼՂ-ի ժողովրդի ամվտանգության և իրավունքի հարցերը»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա առաջարկեց չքննարկել առանձին պարբերություններ, քանի որ որևէ փաստաթուղթ մի պարբերությունից բաղկացած չէ՝ բացատրելով.  «Որովհետև կարող է լինի պարբերություն, որ մեզ թվա, որ գրված է սա, բայց մեկ ուրիշ տեղ գրված լինի պարբերությունը, որը 180 աստիճանով պտտի այդ պարբերության իմաստը, որը մենք տեսել ենք ԼՂ-ի բանակցային ողջ գործընթացում»:
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնից հրաժարվելու որոշմանը՝ Փաշինյանը հայտեց, որ երբ 2022 թվականին ՀԱՊԿ նախագահն այցելել էր Հայաստան, նա իր հետ զրույցում ասել է, որ ՀԱՊԿ-ում մտավախություն կա, որ ՀՀ-ն դուրս կգա կազմակերպությունից:
«Ես ասացի՝ գիտեք, կարծում եմ, որ այդ մտավախությունը տեղին չէ, տեղին է այլ մտավախություն, որն առկա է ՀՀ-ում: Մտավախություն կա, որ ՀԱՊԿ-ը դուրս կգա ՀՀ-ից և իմ գնահատականն այն է որ ՀԱՊԿ-ը ցանկանալով, թե չցանկանալով դուրս է գալիս ՀՀ-ից և այն մեզ անհանգստացնում է»,-հայտարարեց նա և, վստահեցնելով, որ այդ ամենը հրապարակային են եղել և հայկական կողմի մտավախություններն արտահայտվում են տարբեր կերպ, հավելեց. «Մենք հաճույքով կստանձնենք ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնը, եթե այդ պաշտոնի ստանձմամբ չստացվի, որ մեր ժողովրդին  սխալ ուղերձ ենք հղում: Եթե այն նշանակի ՀՀ-ի անվտանգության ապահովմանը ևս մեկ գործոնի ավելացում, եթե այն դա չի նշանակելու, մենք նման քայլի իմաստը չենք տեսնում՝ առնվազն մեր ժողովրդի հետ ազնիվ լինելու տրամաբանությունից ելնելով: Բոլորդ վկա եք, թե մենք ինչքան երկար և հետևողական ենք աշխատել ու շարունակում ենք աշխատել ՀԱՊԿ-ի հետ»:
Փաշինյանը հայտարարեց, որ կազմակերպության շրջանակներում Հայաստանը սկզբունքներ է առաջ քաշել, որը ՀՀ-ի մասին չէ:
«Այն նրա մասին է, թե առնվազն ՀՀ-ի տարածքում ՀԱՊԿ-ն գործում է, թե չի գործում, կա, թե չկա: Մենք պատրաստ ենք և ուզում ենք առերեսվել այս հարցին:
Հիշո՞ւմ եք՝ մեզ ասում եին ՀՀ-ի բանակը չի կռվում՝ ՀԱՊ-ից են ուզում, որ գա մեզ պաշտպանի: 2022 թվականի սեպտեմբերի ռազմական բախումներ տեղի ունեցան և հայտարարեցին, որ ՀՀ -ն դիմել է ՀԱՊԿ-ին, բայց՝ սխալ հոդվածով, 4-րդով պետք է դիմեր, բայց 2-րդ հոդվածի 3-րդ պարբերության 6-րդ նախադասությամբ է դիմել և հատուկ են արել, որ ՀԱՊԿ-ը եթե ոզենա էլ չկարողանա որոշում կայացնել»,-ասաց Փաշինյանը և վստահեցրեց, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ին դիմել է բոլոր հնարավոր հոդվածներով:

Политика 14:37 14/03/2023 Армения
Никол Пашинян: Моя оценка такова, что это ОДКБ выходит из Армении, вольно или невольно, что нас беспокоит
«Мне хотелось бы, чтобы мы всегда скептически относились к тем утечкам, которые относятся к конфиденциальным сферам», – сказал Никол Пашинян на пресс-конференции 14 марта, комментируя публикацию оппозицией документа, согласно которому для Армении приемлем вариант со следующей формулировкой: «Безопасность и права армян Нагорного Карабаха, которые будут соответствовать конституции Азербайджана».
Он заверил, что такие случаи имели место и в прошлом: можно публиковать текст на бумаге формата А4 и утверждать, что это официально обсуждаемый текст.
«Во многих случаях правительство может быть ограничено в публикации сведений об этих бумагах, поскольку оно будет вынуждено раскрывать другие детали для их обосновании. Раскрытие этих деталей  же вызывает проблемы в сфере внешнеполитических отношений», – пояснил Пашинян.
Он предложил зафиксировать факты и напомнил, что РА и Азербайджан договорились о признании территориальной целостности друг друга.
«Будем говорить прозрачно. Почему мы признаем территориальную целостность Азербайджана? Потому что, если мы не признаем территориальную целостность Азербайджана, то и последний не признает нашу территориальную целостность. Другой вопрос, что, когда мы признаем территориальную целостность Азербайджана, последний пытается через другую дверь или другие каналы предпринимать действия по непризнанию  территориальной целостности Армении», – сказал глава исполнительного органа РА.
Касаясь статуса Нагорного Карабаха, Пашинян сказал, что публичные позиции, высказанные армянской стороной, остаются прежними.
«Вопрос безопасности и прав народа Нагорного Карабаха должен получить адресность, и основным бенефициаром этого вопроса должен быть народ Нагорного Карабаха, и этот вопрос должен рассматриваться посредством международных механизмов в плоскости Баку-Степанакерт. И я думаю, что эти формулировки дают нам все возможности для адресации национальных интересов РА и вопросов безопасности и прав народа Нагорного Карабаха», – сказал Пашинян.
Он не считает правильным обсуждение отдельных абзацев, потому что ни один документ не состоит из одного абзаца. «Один абзац может повернуть смысл другого на 180 градусов, что мы видели в ходе всего переговорного процесса по урегулированию карабахской проблемы», – сказал он.
Коснувшись того, что Армения проинформировала Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) об отказе от предложенной ей квоты на должность заместителя генерального секретаря организации, Пашинян сказал:
«В 2022 году президент (генсек. – Ред.) ОДКБ, когда прибыл в Армению, сказал мне, что в ОДКБ есть опасения, что Армения выйдет из организации. Я ответил: знаете, эти опасения не к месту, но к месту другие опасения, которые есть в Армении. И они касаются того, что ОДКБ выйдет из Армении. И моя оценка такова, что, желая того или не желая, ОДКБ выходит из Армении, и это нас беспокоит», – отметил он.
«Мы не скрывали того, что произошло. Мы с удовольствием приняли бы квоту на должность замгенсека ОДКБ, если с получением этой должности не выйдет, что мы неверный посыл направляем нашему народу, если это будет еще одним фактором к безопасности Армении. Если это не произойдет, то мы не видим смысла предпринимать подобный шаг, по крайней мере, исходя из логики соблюдения честности по отношению к нашему народу. Вы все свидетели того, как долго и последовательно мы работали и продолжаем работать с ОДКБ», – сказал он.
Армения, по его словам, в рамках Организации предложила принципы, которые не касаются РА. «Речь о том, действует ли ОДКБ на территории Республики Армения. Мы хотим и готовы обсудить этот вопрос», – заявил Пашинян.
Он отметил, что во время боестолкновений 2022 года была распространена информация, мол, правительство РА обращалось в ОДКБ, но обращалось с неправильной статьей, специально, чтобы ОДКБ не оказала помощь. «Мы обращались в ОДКБ по всем возможным статьям», – сказал Пашинян.