Քաղաքական 10:33 14/03/2023 Տարածաշրջան
Վարդան Ոսկանյան. Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորումը որևէ պատմական լեգիտիմ հիմք չունի հավակնելու նույնիսկ իր մայրաքաղաք Բաքվին
«Քանի որ Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների դեմ հենց այս պահին էլ Բաքվի բարբարոսական վարչախումբը վարում է հիբրիդային պատերազմ, չափազանց կարևոր է, որպեսզի թշնամական քարոզչամեքենայի եզրաբանությունն ու հռետորաբանությունը «չլեգիտիմացվի» մեր լրատվական և հասարակական-քաղաքական խոսույթում։
Ըստ այդմ, չի եղել, չկա և չպետք է լինի որևէ «Զանգեզուրյան միջանցք» կոչվող իբրև թե հասկացություն։ Իրականում դա «Թուրանական միջանցքի» թշնամական ծրագիր է, որը ենթադրում է Հայատանի մասնատում, ուստի իրերը պետք է կոչել իրենց անունով՝ այսպես կոչված, «Թուրանական միջանցք»։
Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում պատմությանն ու արդիականությանն անհայտ է ինչ-որ «Արևմտյան Ադրբեջան» հորջորջվող միավոր։ Ինքը՝ «Ադրբեջան» անվանումը պատմականորեն վերաբերելի չէ նույնիսկ այժմ Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորմանը, էլ ուր մնաց՝ Հայաստանին։
Հայկական ավանդույթը պահպանում է մեր տարածաշրջանի տեղանունների հայերենի համար հարազատ և պատմականորեն հիմնավորված հսկայական անվանացանկ։ Հետևաբար, հայերենում չկա Գյանջա, այլ կա Գանձակ, չկա Բարդա, այլ կա Պարտավ, չկա Գաբալա, այլ կա Կապաղակ, չկա Գյադաբայ, այլ կա Գետաբակ, չկա Թովուզ, այլ կա Տավուշ, չկա Դաշքեսան, այլ կա Քարհատ, չկա Աղստաֆա, այլ կա Աղստև, չկա Ֆիզուլի, այլ կա Վարանդա, չկա Լաչին, այլ կա Բերձոր և այլն։
Որևէ պարագայում չպետք թշնամու նկատմամբ կիրառել «հակառակորդ» եզրը։ Մեր կին զինծառայողի դին մասնատող բարբարոսը չի կարող հակառակորդ լինել, այլ թշնամի է։
Թշնամու զինյալ բաշիբոզուկները ոչ թե «զոհվում», այլ ոչնչացվում են մեր փառապանծ բանակի կողմից։
Չկա և չի կարող լինել Արցախի Հանրապետության, իբր, «վերաինտեգրման» հնարավորություն Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորման շրջանակներում։ Ուստի, այդ «եզրույթով» քողարկվում է Արցախի թշնամական գաղութացման և դրան հետևելիք անխուսափելի հայաթափման դավադիր ծրագիրը։
Բաքվի բարբարոսական վարչախումբը ոչ թե «գրավել» այլ բռնազավթել է Շուշին, Հադրութը և Արցախի ու Հայաստանի Հանրապետության այլ հատվածներ, իսկ այդ բռնազավթումը ժամանակավոր է՝ մինչև հայկական վերաազատագրումը։
Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորումը որևէ պատմական լեգիտիմ հիմք չունի հավակնելու նույնիսկ իր մայրաքաղաք Բաքվին, ուստի Հայաստանի, Արցախի կամ Նախիջևանի հանդեպ բոլոր հավակնությունների համար պատմական լեգիտիմություն ապահովելու թշնամական հռետորաբանությունը  բարբաջանք է և ոչ ավելին»։

Вардан Восканян: У искусственного образования под названием Азербайджан нет исторических легитимных оснований претендовать даже на свою столицу
«Поскольку варварский бакинский режим и в данный момент тоже ведет гибридную войну против Республики Армения и Республики Арцах, крайне важно, чтобы терминология и риторика вражеского агитпропа не были «легитимизированы» в наших СМИ и в общественно-политическом лексиконе.
Соответственно, не было, нет и не должно быть никакого якобы понятия, называемого «Зангезурским коридором». В действительности, это вражеский проект «Туранского коридора», предполагающий раздробление Армении, посему вещи следует называть своими именами – так называемый «Туранский коридор».
На всей территории Республики Армения истории и современности неизвестна какая-то единица под названием «Западный Азербайджан». Само название «Азербайджан» исторически не имеет какого бы то ни было отношения даже к искусственному образованию, которое сейчас называется Азербайджаном, куда уж там – к Армении.
Армянская традиция сохраняет колоссальный список топонимов нашего региона, родных для армянского языка и исторически обоснованных. Соответственно, в армянском языке нет Гянджи, а есть Гандзак, нет Барды, а есть Партав, нет Габалы, а есть Капахак, нет Гядабая, а есть Гетабак, нет Товуза, а есть Тавуш, нет Дашкесана, а есть Кархат, нет Акстафы, а есть Агстев, нет Физули, а есть Варанда, нет Лачина, а есть Бердзор и т.д..
Ни в коем случае относительно врага нельзя применять термин «противник». Варвар, расчленяющий тело нашей женщины-солдата, не может быть противником, он – враг.
Вооруженные башибузуки врага не «погибают», а уничтожаются нашей славной армией.
Нет и не может быть возможности якобы «реинтеграции» Республики Арцах в рамках искусственного образования под названием Азербайджан. Посему под этим «термином» скрывается заговорщический план вражеской колонизации Арцаха и последующего за этим неизбежного изгнания армян.
Варварский бакинский режим не «занял», а оккупировал Шуши, Гадрут и другие части Арцаха и Республики Армения, и эта оккупация носит временный характер, до армянского переосвобождения.
Искусственное образование под названием Азербайджан не имеет никаких исторических легитимных оснований претендовать даже на свою столицу Баку, посему вражеская риторика по обеспечению исторической легитимности для претензий в отношении Армении, Арцаха или Нахиджевана – бредни и не более того».