Քաղաքական 18:29 03/05/2023
Ինչքան իշխանության կողմից ավելի են հաճախակի դառնում խոսակցությունները թշնամի երկրների հետ խաղաղություն, հարաբերություններ  հաստատելու մասին, այնքան այդ երկրների կողմից խաղաղությանը ոչ բնորոշ քայլեր են արվում։ Թշնամի Ադրբեջանը մտնում է ՀՀ ինքնիշխան տարածք, դարավոր թշնամի Թուրքիան իր օդային տարածքն է փակում Հայաստանի համար։
Թուրքիայի նման գործողության, դրա պատճառների ու հետևանքների մասին Panorama.am-ը զրուցել է թուրքագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Վարուժան Գեղամյանի հետ։
Panorama.am-Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն այսօր հայտարարել է, որ իր երկիրը փակել է իր օդային տարածքը Հայաստանի համար, քանի դեռ սադրանքները շարունակվում են, որպես սադրանք նշել է նաև վերջերս «Նեմեսիս» գործողության մասնակիցների արձանի բացումը Երևանում։  Ըստ ձեզ, որո՞նք են Չավուշօղլուի ասած «սադրանքները», թե՞ դա ուղղակի պատրվակ է։
Վարուժան Գեղամյան-Թուրքիայի Հանրապետությունը հետևողականորեն իրականացնում է  Հայաստանի վրա ճնշման մեծացում՝ օգտվելով ստեղծված իրավիճակից, մասնավորապես  այն իրավիճակից, որ Հայաստանի դե ֆակտո  իշխանությունները չեն դիմադրում թուրքական ճնշումներին, և, ընդհակառակը, այդ ճնշումները, նախապայմանները  աստիճանաբար կատարելով՝ հնարավորություն են տալիս, որ թուրքական կողմը նոր նախապայմաններ մեզ առաջադրի։ Սա դրսևորվում է ամենատարբեր մակարդակներում և այսօրվա հայտարարությունը այդ դրսևորումներից մեկն է։ Այդպիսի քայլ անելով՝ Թուրքիան, փաստորեն, ստիպում է հայկական կողմին, որպեսզի հերթական զիջման գնա և դրա պատրվակն այսպես կոչված Նեմեսիսի արձանն է, բայց դա ընդամենը պատրվակ է։
Ինչո՞ւ։ Որովհետև, եթե այս նախապայմանին, որ չպետք է ձեզ մոտ  նման բաներ լինեն, նման արձաններ բացվեն, հայկական կողմը գնում է ընդառաջ, ապա հաջորդիվ իրենք պահանջելու են, որ, օրինակ, փակվի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրը, կարող են արգելել հայկական դասագրքերում ընդհանրապես ցեղասպանության մասին հիշատակում լինի։  Այսինքն, խոսք է գնում հայկական ազգային պետության, ըստ էության,  թուլացման, չեզոքացման մասին։
Panorama.am-Հիմա այս պատրվակի դիմաց իրենք ի՞նչ նախապայման են դնում, միգուցե կապվա՞ծ է վաշինգտոնյան բանակցությունների հետ։ Ճիշտ է, այնտեղ հայ-ադրբեջանական բանակցություններ են, բայց հաշվի առնենք, որ Արարատ Միրզոյանի հետ Վաշինգտոն է մեկնել Թուրքիայի հետ բանակցություններում Հայաստանի բանագնաց, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Վարուժան Գեղամյան-Երկու գործընթացներն իր հետ փոխկապակցված են, դրա մասին հայտարարում են թուրքական, ադրբեջանական կողմերը։ Մենք գործ ունենք բառիս ուղիղ իմաստով քաղաքական ծրագրերի ինտեգրացիայի հետ, եթե չասենք ավելին՝ երկու պետությունների շարունակական ինտեգրացիայի հետ։
Ինչո՞ւ են օգտագործում  հենց հիմա այս պատրվակը։ Նախ դա Հայաստանում ազգային պետության փլուզման, հարվածելու նոր մակարդակի անցնելու լավ, հարմար առիթ է։ Բնականաբար, դա հավելյալ ազդեցություն պետք է ունենա բանակցային գործընթացների վրա։
Արձանագրենք հետևյալը. այսպիսի հանդուգն քայլ, հայտարարություն, հռետորաբանություն կիրառելու համար Թուրքիան  տեսնում է հնարավորություն։ Նախկինում ինչո՞ւ դա չէր անում։ Չկար դրա հնարավորությունը։ Հայաստանն արձագանքելու էր, չէր գնալու նախապայմանների կատարման կամ զիջումների։
Իսկ հիմա իրենք վստահ են, որ այսպիսի  մոտեցումներով կարող են կորզել Հայաստանից այն, ինչն իրենց համար էական է։
Panorama.am-Ի՞նչ կանխատեսումներ ունեք վաշինգտոնյան հայ-ադրբեջանական բանակցություններից։
Վարուժան Գեղամյան-Տրամաբանությունը հուշում է, որ մենք գործ ունենք Արցախի՝ Ադրբեջանին հանձնման տեխնիկական մասի քննարկման հետ։ Ակնհայտ է, որ Հայաստանի դե ֆակտո իշխանությունը համաձայնվել է Արցախը տալ Ադրբեջանին, հիմա գնում է  դրա տեխնիկական փաթեթավորումը։
Panorama.am-Այս ամիս Թուրքիայում ընտրություններ են, ի՞նչ կանխատեսումներ ունեք, դրանից հետո ինչ-որ բան կփոխվի՞ իրենց քաղաքականության մեջ։
Վարուժան Գեղամյան-Թուրքիան կայացած պետություն է պետական ինստիտուտներով։ Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքական նպատակները Հարավային Կովկասի, մասնավորապես Հայաստանի նկատմամբ կախված չեն տվյալ պահի քաղաքական գործչից ու քաղաքական կուսակցությունից, դրանք ազգային պետական շահերի մաս են կազմում։ Թուրքիայում ցանկացած ազգային գործիչ, ինչպիսին են այս պահին առաջադրված բոլոր թեկնածուներն ու նրանց կուսակցությունները, հետամուտ են լինելու տվյալ շահի սպասարկմանը։  Միակ փոփոխությունը, որ կարող է լինել, լինելու է ոճային, ոչ թե բովանդակային։
Իմ կարծիքով, մայիսի 14-ին իշխանափոխություն տեղի չի ունենալու, Էրդողանը վերընտրվելու է նախագահի պաշտոնում։

Политика 20:07 03/05/2023 Армения
Чем активнее заявления действующих властей Армении о мире, установлении отношений с вражескими странами, тем больше не характерных для мира шагов предпринимают эти страны. Вражеский Азербайджан вторгается на суверенную территорию Армении, многовековой враг-Турция закрывает для Армении свое воздушнее пространство.
О подобном шаге Анкары, его причинах и последствиях корреспондент Panorama.am побеседовала с тюркологом, кандидатом исторических наук Варужаном Гегамяном.
– Глава турецкого МИД Мевлют Чавушоглу сегодня заявил, что Турция закрыла свое воздушное пространство для самолетов армянских авиакомпаний, совершающих рейсы в третьи страны. По его словам, Анкара не позволит пролета лайнеров и частных джетов через пространство Турции, «пока продолжаются провокации». Под «провокациями» он подразумевал и недавнее открытие в Ереване мемориала «Немезис» в память об акции возмездия. На ваш взгляд, о каких «провокациях» говорит Чавушоглу? Или это лишь предлог?
– Турецкая Республика последовательно усиливает давление на Армению, пользуясь создавшейся ситуацией, в частности, тем обстоятельством, что де-факто власти Армении не сопротивляются турецкому давлению, наоборот, поддаваясь этому давлению, постепенно выполняя предусловия Анкары, они позволяют турецкой стороне выдвигать нам новые предусловия. Это проявляется на самых различных уровнях, и сегодняшнее заявление является одним из таких проявлений. Предприняв такой шаг, Турция, по сути, вынуждает армянскую сторону пойти на очередную уступку, и открытие в Ереване мемориала «Немезис» – просто предлог.
Почему? Потому что, если армянская сторона примет такое условие – видение турецкой стороны, какие у нас памятники могут устанавливаться, какие – нет, то дальше они потребуют, например, закрыть посвященный жертвам Геноцида армян мемориал, запретить упоминание о Геноциде в армянских учебниках. Иными словами, речь идет, по сути, об ослаблении и нейтрализации армянского национального государства. И происходящее – не что иное, как первый фундаментальный шаг в этом направлении.
– Может ли это предусловие быть связано с проходящими в Вашингтоне переговорами? Правда, там проходят переговоры министров иностранных дел Армении и Азербайджана. Но мы знаем, что с Араратом Мирзояном в Вашингтоне находится спецпредставитель Армении на переговорах с Турцией, вице-спикер Национального Собрания Армении Рубен Рубинян.
– Оба процесса взаимосвязаны, об этом заявляют турецкая и азербайджанская стороны. Мы имеем дело с интеграцией политических программ в прямом смысле слова, если не сказать больше – с непрерывной интеграцией двух государств.
Почему они используют этот предлог именно сейчас? Во-первых, это хороший, удобный повод для перехода на новый уровень по развалу национального государства в Армении, для нанесения удара. Естественно, это должно оказать дополнительное влияние на переговорные процессы.
При этом, вашингтонские переговоры – не единственные, они ведутся в разных местах, но их содержание одинаковое: Турция и Азербайджан выдвигают одни и те же требования.
Зафиксируем следующее: Турция видит возможность  предпринять такой дерзкий шаг, делать такое заявление, использовать такую риторику. Почему она не делала этого раньше? Не было такой возможности. Армения отреагировала бы, не пошла бы на выполнение предусловий или на уступки.
А теперь они уверены, что такими подходами смогут вытянуть из Армении то, что им необходимо.
Мнение и оценки Варужана Гегамяна о предстоящих президентских и парламентских выборах в Турции, возможном результате вашингтонских переговоров  – в видео на армянском языке ниже: