Քաղաքական 18:14 20/10/2014
«Հայաստանում մարդու իրավունքները խախտված են և պարզվում է, որ իրավունքները խախտված կմնան այնքան ժամանակ, քանի դեռ ժողովուրդն ինքն իր ձեռքը չի վերցրել իր իրավունքների պաշտպանությունը»,- Ազգային ժողովում ՄԻՊ 2013թ. զեկույցի քննարկումների ժամանակ իր ելույթում ասաց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը:
Նա նշեց, որ հոկտեմբերի 10-ին ժողովուրդն իր առաջին քայլն արել է, ստեղծվել է համաժողովրդական նոր շարժում, որն այլևս թույլ չի տալու խախտել ժողովրդի, մարդու իրավունքները:
«Իմացեք, եթե ժողովուրդը ոտքի է կանգնում, մարդու իրավունքները պաշտպանվում են: Հոկտեմբերի 24-ին ժողովուրդն իր իրավունքներն այնքան լավ կպաշտպանի, որ դրանից հետո բոլոր կհասկանան, թե ինչ է նշանակում ազատություն, ժողովրդավարություն, հարգանք մարդու իրավունքների նկատմամբ»,- ասաց Լ. Զուրաբյանը:
Նա կենտրոնացավ այն հինգ կարևոր իրավունքների վրա, որոնք են քաղաքացիական ազատությունները: Լ. Զուրաբյանի դիտարկմամբ, եթե այդ հինգ իրավունքը պահպանվում է, երկրում ստեղծվում է իրավիճակ, երբ ժողովորդն ինքն է վերցնում իր իրավունքների իրականացնումն իր ձեռքը: ՀԱԿ խմբակցության ղեկավարը թվարկեց այդ հինգ իրավունքները՝ կյանքի իրավունք, մարդու ազատության իրավունքի ապահովում, սեփական իշխանության ընտրելու իրավունք, տեղեկատվության ազատության իրավունքը, հավաքների ազատության իրավունք:

Политика 20:06 20/10/2014
Оппозиционер Левон Зурабян обсуждение отчета омбудсмена Армении свел к разговору о предстоящем митинге «тройки»
Права человека в Армении нарушаются, и ситуация не изменится до тех пор, пока народ сам не возьмется за их защиту своих прав. Об этом заявил руководитель оппозиционной парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левон Зурабян в ходе обсуждения в Национальном Собрании Армении годового отчета «О деятельности Защитника прав человека РА и нарушении прав и основополагающих свобод человека в стране в 2013 г.».
По словам оппозиционного депутата, на состоявшемся 10 октября общереспубликанском митинге народ сделал первый шаг и было сформировано новое общенародное движение, которое не допустит нарушения прав человека.
«На предстоящем 24 октября митинге народ так защитит свои права, что все поймут, что такое свобода, демократия и уважение прав человека», – отметил Левон Зурабян.
Согласно мнению Левона Зурабяна, если гражданские свободы будут соблюдаться, то в стране сложится ситуация, когда народ сам возьмется за защиту прав человека.
Руководитель оппозиционной фракции перечислил следующие пять прав – право на свободу слова, право на выбор своей власти, право на свободу информации, право на свободу собраний.