Քաղաքական 18:56 25/11/2014
Գլոբալ աշխարհաքաղաքական խաղացողների միջև հակամարտության պայմաններում փոքր երկրները պետք է պահպանեն առավելագույն չեզոքություն: «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի կազմակերպած առցանց հարցազրույցի ժամանակ նման տեսակետ է հայտնել ռուս վերլուծաբան, ռուսաստանյան «ПИР-Центр» կենտրոնի փոխնախագահ Դմիտրի Պոլիկանովը:
«Ես կարծում եմ, որ փոքր երկրները պետք է ընտրեն առավելագույն չեզոքության պահպանման քաղաքականությունը: Այս տեսանկյունից բավական հատկանշական են Ուկրաինայի շուրջ ծավալվող զարգացումները: Բոլորին ձեռնտու էր ստատուս-քվոն, երբ Ուկրաինան պահպանում էր արտադաշինքային կարգավիճակը և կարող էր հանգիստ խաղալ Արևմուտքի և Արևելքի միջև կամուրջի դերը: Հենց այս նուրբ հավասարակշռության խախտվելուց հետո սկսվեց կտրուկ հակամարտությունը»,- նշել է Դմիտրի Պոլիկանովը:
Վերլուծաբանի կարծիքով` փոքր եկրները կարող են նաև փորձել լուծել իրենց առջև ծառացած խնդիրները` խաղաղալով գլոբալ աշխարհաքաղաքական խաղացողների հակասությունների վրա:
«Այդպես եղել է և միշտ էլ կլնի»,- հայտարարել է Դմիտրի Պոլիկանովը` հավելելով, որ շատ հաճախ մեծ պատերազմները սկսվում են «փոքրերի խուսանավումների» հետևանքով , ինչպես որ եղավ 2008 թ Վրաստանում:

Политика 20:06 25/11/2014
Во время конфронтации глобальных игроков малые страны должны придерживаться политики максимального нейтралитета. Об этом сегодня в ходе организованной исследовательским центром «Регион» пресс-конференции заявил вице-президент ПИР-Центра (Россия) Дмитрий Поликанов.
«Я думаю, что малые страны должны придерживаться политики максимального нейтралитета. В этом смысле история с той же Украиной весьма показательна. Всех устраивал статус-кво, когда Украина поддерживала внеблоковый статус и могла спокойно играть роль моста между Западом и Востоком. Как только это хрупкое равновесие было нарушено (в силу внутриукраинских причин и неумелой игры Виктора Януковича на собственную популярность), случилось резкое противостояние», – отметил он.
«Ну, а еще одна выигрышная тактика для малых стран - решать свои собственные вопросы за счет игры на противоречиях между большими», – заявил Дмитрий Поликанов.
«Так было и так будет всегда», – сказал он, добавив: «очень часто большие войны случаются именно из-за того, что малые страны „заигрались”. Известный всем пример - война 2008 года в Грузии».