Իրավունք 16:00 09/03/2009
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել ու կասեցվել է 2008-ի հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ Մաքսային կոմիտեի նախկին պետ Արմեն Ավետիսյանի տան վրա ավազակային հարձակում կատարած կայուն հանցավոր խմբի գործունեությունը: Այդ մասին տեղեկացնում են ԱԱԾ մամուլի ծառայությունից:
Քրեական գործի շրջանակներում կալանավորվել է 10 անձ, այդ թվում ավազակային հարձակման անմիջական մասնակիցներն ու օժանդակողները: Մարտի 7-ին ՀՀ ԱԱԾ մարմինների կողմից ձերբակալվել է հանցավոր խմբի ղեկավարն ու պատվիրատուն, որը ֆինանսավորել և ուղղորդել է նրանց գործողությունները:
Բացահայտվել են նաև նույն հանցավոր խմբի կողմից իրականացված մի շարք այլ հանցագործություններ, այդ թվում` 2007թ. նոյեմբերի 29-ին Երևանի Մ. Խորենացի 24 հասցեում գտնվող «Վաղարշ և որդիներ» ոսկու տոնավաճառում կատարված կողոպուտը, որի արդյունքում պատճառվել էր 400.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք վնաս, և 2009-ի հունվարի 28-ին գրավատան տնօրենի նկատմամբ կատարված ավազակային հարձակումը:
ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 175 հոդվածով /ավազակություն/ հարուցված քրեական գործերի քննությունը վարում է ՀՀ ԱԱԾ Քննչական վարչությունը:

Право 16:28 09/03/2009
В результате предпринятых Службой национальной безопасности Армении комплексных оперативно-розыскных действий раскрыта и пресечена деятельность стабильной преступной группы, совершившей 26 октября 2008 года разбойное нападение на дом бывшего начальника Таможенного комитета РА Армена Аветисяна. Об этом Panorama.am сообщили в пресс-службе СНБ РА.
В рамках уголовного дела арестовано 10 человек, в том числе непосредственные участники нападения и содействующие. 7 марта органы СНБ арестовали руководителя преступной группы и заказчика, который финансировал и направлял их действия.
Раскрыт также ряд преступлений, совершенных той же преступной группой, в том числе кража, совершенная 29 ноября 2007 года на рынке золота “Вагарш и сыновья”, по адресу Хоренаци 24, в результате которой был нанесен ущерб в размере $400 тысяч, а также разбойное нападение на директора ломбарда, совершенное 28 января 2009 года.
Следствие по делу, возбужденному по ст. 175 Уголовного кодекса РА (разбой) ведет Следственное управление СНБ РА.