Քաղաքական 18:09 31/03/2011
Քիչ առաջ Հանրապետության հրապարակին հարող տարածքում` Մելիք Ադամյան 2/ 1 հասցեում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեյցարիայի համադաշնության դեսպանատան բացման արարողությունը, որին ներկա էր Հայաստանում երկօրյա պաշտոնական այցով գտնվող Շվեյցարիայի համադաշնության նախագահ, Արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Միշլին Քալմի-ռեյը, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Է. Նալբանդյանն իր ողջույնի խոսքում նշեց, որ Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսապանատան բացումը վկայում է երկկողմ բարձր հարաբերությունների մասին: Նախարարն ընդգծեց, որ ժողովուրդների միջև դարավոր բարեկամությունը նկատելի է տարբեր ոլորտներում: Նա մաղթեց, որ նորաբաց դիվանագիտական առաքելությունը կարողանա ուղղակի հարաբերվել ՀՀ պետական կառույցների հետ: Է. Նալբանդյանը խոստացավ նաև, որ հայկական կողմը հնարավորինս կանի` երկկողմ հարաբերությունների էլ ավելի զարգացնելու համար:
«Շվեյցարիան Հայաստանում բացեց իր դռները, իսկ Հայաստանում բոլոր դռները բաց են ձեզ համար»,- հայտարարեց Է. Նալբանդյանը:
Իր հերթին Միշելին Քալմի-Ռեյը կարևորեց դեսպանատան բացումը Հայասատանում` ընդգծելով, որ իր երկիրը մեծ կարևորություն է տալիս մեր տարածաշրջանին: Նրա խոսքով, Շվեյցարիան ձգտում է ուղիղ կապեր հաստատել մայրացամաքի բոլոր երկիրների հետ:
Ողջույնի խոսքից հետո ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Շվեյցարիայի համադաշնության նախագահ Միշելին Քալմի-Ռեյը բացեցին դեսպանատան պաշտոնական ցուցանակը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան է նշանակավել Կոսնտանտին Օբոլենսկին, ով նախկինում զբաղեցնում էր Շվեյցարիան ներկայացնող գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնը:
Պաշտոնական այցի առաջին օրվա ավարտին,ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից, Սերժ Սարգսյանի անունից` ի պատիվ Շվեյցարիայի նախագահ Միշելին Կալմի-Ռեյի, այսօր երեկոյան կտրվի պաշտոնական ընթրիք:

Политика 18:42 31/03/2011
Состоялась церемония открытия здания посольства Швейцарской Конфедерациив Республике Армения, которое расположено в центре Еревана близ площади Республики по адресу Мелика Адамяна 2/ 1.
В церемонии приняли участие президент Конфедерации, руководитель федерального департамента иностранных дел Мишлин Кальми-Рей, президент Армении Серж Саргсян, министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
В своем приветственном слове Э. Налбандян отметил, что открытие посольства Швейцарии в Армении свидетельствует о высоком уровне двусторонних отношений. Министр подчеркнул, что вековая дружба между народами видна в различных сферах. Он пожелал, чтобы новая дипломатическая миссия сумела напрямую общаться с государственными структурами Армении. Э.Налбандян обещал, что армянская сторона сделает все возможное для дальнейшего развития двусторонних отношений.
«Швейцария открыла в Армении свои двери, а в Армении для Вас открыты все двери», - сказал Э. Налбандян.
В свою очередь Мишлин Кальми-Рей отметила важность открытия посольства в Армении, подчеркнув, что ее страна придает большую важность нашему региону. По ее словам, Швейцария стремится установить прямые связи со всеми странами европейского континента.
После приветственных выступлений Мишлин Кальми-Рей и Серж Саргсян официально открыли табличку посольства.
Отметим, что послом Армении в Швейцарии назначен Константин Оболенский, который ранее занимал должность главы офиса, представляющего Швейцарию.
По завершении первого дня визита от имени президента Армении Серж Саргсяна в честь президента Швейцарии Мишлин Кальми-Рей будет дан официальный ужин.