Հասարակություն 13:55 23/03/2012
Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիան ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կողմից իրականացվող և Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող «Աջակցություն Հայաստանում 2 ընտրական գործընթացներին» ծրագրի շրջանակներում 2,5 ամիս դիտարկվելու է հայաստանյան 16 թերթերի այն հրապարակումները, որոնք վերաբերում են ընտրական գործընթացներին: Այս մասին ասուլիսում հայտարարեց Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Տաթևիկ Փիրումյանը:
Նա նշեց, որ մոնիտորինգը սկսվել է մարտի 12-ից, դիտարկվում են այն թերթերը, որոնք ունեն 3000 և ավելի տպաքանակ և հանրապետական սպառում («Իրատես դե ֆակտո», «Ազգ», «Իրավունք», «Հայոց աշխարհ», «Հայկական ժամանակ», «Երկիր», «Ժամանակ»,«Ժողովուրդ», «Չորրորդ ինքնիշխանություն», «Հրապարակ», «168 ժամ», «Առավոտ», «Հայացք», «Օրակարգ», «Голос Армении», «Новое Время»):
Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիայի վարչության անդամ Մովսես Դեմիրճյանն էլ ներկայացրեց մոնիթորինգի մեթոդաբանությունը: Նա ասաց, որ ընտրական գործընթացներին վերաբերող թեման ենթարկվելու է քանակական ու որակական վերլուծության: Քանակական վերլուծությունը ենթադրում է` թե հոդվածը թերթի որ էջում է, որ մասում, ինչ ծավալ ունի, իսկ որակականը` տեղեկատվությունը ներկայացված է հավասարակշիռ, թե ոչ, եթե ոչ, ապա քաղաքական, որ ուժին է նախապատվությունը տրվել, տեղեկատվության աղբյուրը պաշտոնական է, թե ոչ, ինչպես է մեկնաբանվել լուրը, արդյոք օգտագործվել են մանիպուլիացիոն հնարքներ, թե ոչ, նաև` ընտրություններին մասնակցության հայտ ներկայացրած կուսակցությունների ու դաշինքների անունները, նրանց անվան հապավումները, ինչպես նաև գործիչների անունները:
Տ. Փիրումյանն ասաց, որ մոնիթորինգի նպատակն է պարզել, թե հանրությանը որքան հավասարակշռված տեղեկատվություն է տրամադրվում ընտրական գործընթացների մասին, որքանով է մամուլը կատարում իր հիմնական գործառույթը` այսինքն հանրությանը տեղեկացնելու ու կողմնորոշելու: «Այս ամենը կօգնի հասկանալ, թե թերթ սպառողներին ինչ տեղեկատվություն է հասնում, ու ինչի վրա հիմնվելով են կատարելու ընտրություն»,- ասաց նա: Նա նաև ասաց, որ մոնիթորինգի համար տրամադրված է 9900 եվրո:

Общество 16:27 23/03/2012
В рамках программы «Содействие избирательным процессам в Армении» Армянская ассоциация по связям с общественностью в течение 2.5 месяцев будет осуществлять мониторинг публикаций 16 армянских газет об избирательных процессах. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщила исполнительный директор Ассоциации Татевик Пирумян.
Программа осуществляется ереванским офисом ОБСЕ при финансовом содействии Евросоюза в размере 9900 евро.
Как отметила Т. Пирумян, мониторинг начался с 12 марта. Под мониторинг попали газеты, которые имеют тираж 3000 и более и распространяются по всей республике («Иратес де-факто», «Азг», «Иравунк», «Айоц ашхар», «Айкакан жаманак», «Еркир», «Жаманак», «Жоховурд», «Чорорд инкиншханутюн», «Грапарак», «168 жам», «Аравот», «Айацк», «Оракарг», «Голос Армении», «Новое время»).
Член правления Ассоциации Мовсес Демирчян, представляя методологию мониторинга, сказал, что тема избирательных процессов будет подвергнута количественному и качественному анализу. Первое предполагает, на какой странице будет размещена статья, в какой части, в каком объеме, а качественный анализ – представлена ли информация сбалансированно, если нет, то какой политической силе отдано предпочтение, официальный ли источник информации, если нет, то как прокомментирована новость, были ли использованы манипуляционные трюки, названия партий и блоков, заявивших о своем участии в выборах, аббревиатуры их названий, а также имена деятелей.
По словам Т. Пирумян, цель мониторинга выявить, насколько сбалансированная информация об избирательных процессах предоставляется общественности, насколько пресса выполняет свою основную функцию информирования и ориентирования общества.
«Все это поможет понять, какая информация доводится до потребителей газет, и на основе чего они будет делать выбор», - добавила Т. Пирумян.