ՌԴ-ն փորձում է ընդգծել ՀՀ-ի հետ ունեցած հարաբերությունների լրջությունը
ՌԴ ՊՆ պաշտոնաթերթ համարվող «Կռասնայա զվեզդա» պարբերականին տված հարցազրույցում, ՀՀ-ում տեղակայված ռուսական ռազմաբազայի հրամանատար Անդրեյ Ռուզինսկին հայտարարել է, որ եթե Ադրբեջանը վերսկսի ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում, ապա ռուսական 102-րդ ռազմաբազան, ՀԱՊԿ շրջանակներում ՌԴ ստանձնած պարտավորությունների համաձայն, կներգրավվի ռազմական գործողություններում:
Հետաքրքիր զուգադիպությամբ, մեկօրյա տարբերությամբ, ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անատոլի Վիբորնին հայտարարեց, որ «ՀԱՊԿ-ն կարող է հստակ մեխանիզմներ մշակել, որպեսզի Ռուսաստանն այլևս Ադրբեջանին զենքի չվաճառի»:
Եթե Արցախում հնարավոր ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում, ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի հնարավոր մասնակցության մասին, այս ընթացքում, որոշակի մեսիջներ, թեկուզ թույլ, բայց հնչել էին, ապա Ադրբեջանին մատակարարվող սպառազինության հնարավոր կասեցման մասին հայտարարություն, առաջին անգամ է հնչում:
Սեպտեմբերի 3-ին, ՀՀ նախագահի՝ Մաքսային միության անդամակցելու որոշման մասին հայտարարությունից հետո, սա ռուսական կողմից հնչած առաջին լուրջ ազդակն էր առ այն, որ Հայաստանի որոշումը ոչ միայն կամրապնդի ՌԴ-ի հետ քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները, այլ նոր մակարդակի՝ առավել բարձր, կհասցնի երկկողմ հարաբերությունները անվտանգության բնագավառում: Սա բավականին հետաքրքիր նրբերանգներ է պարունակում հատկապես Մաքսային միությանն անդամակցելու որոշում կայացնելու հարցում իշխանության կողմից մատնանշվող «անվտանգության գործոնի կարևորության մասին» պնդումների համատեքստում:
Որոշակի առումով, սա նաև պատասխանն էր ոչ միայն Ադրբեջանի կողմից, պարբերաբար հնչող պատերազմի վերսկսման մասին սպառնալիքներին, այլ այն ագրեսիվ քայլերին, որոնք հատկապես վերջին շրջանում նկատելի են սահմանագծին: Ընդ որում՝ ռուսական կողմը բաց տեքստով հայտարարում է, որ Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն՝ դրսևորվի դա առանձին միջադեպերի, թե լայնամասշտաբ գործողությունների տեսքով, սպառնալիք է՝ ուղղված նաև Ռուսաստանին:
Պետք է փաստել, որ ոչ պակաս կարևոր է նաև այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանին զենք չվաճառելու վերաբերյալ մեխանիզմները մշակվելու են ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում, ինչը նշանակում է, որ գաղափարի կյանքի կոչելուց հետո Ադրբեջանին սպառազինություն մատակարարելու արգելք կսահմանվի նաև ՀԱՊԿ մեկ այլ անդամ Բելառուսի համար:
Միաժամանակ պետք է նշել, որ Ռուսաստանն իր քայլով ոչ միայն փորձում է ընդգծել հավատարմությունը, մինչ այս ՀԱՊԿ-ի կամ երկկողմ հարաբերություններում ընդունված համաձայնագրերի ու որոշումների առումով, այլ իր քայլերով փորձում է ապացուցել, որ իսկապես շահագրգիռ է Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հաստատման գործում:

Интервью 14:23 01/11/2013
Россия пытается подчеркнуть серьезность отношений с Арменией. Интервью с экспертом Тиграном Абрамяном
В интервью газете «Красная Звезда», являющейся центральным печатным органом Министерства обороны Российской Федерации, командир 102-ой военной базы Южного военного округа ВС РФ, дислоцированной на территории Армении, полковник Андрей Рузинский заявил: «В случае принятия решения руководством Азербайджана по восстановлению юрисдикции над Нагорным Карабахом силовым путём российская военная база может вступить в вооружённый конфликт в соответствии с договорными обязательствами России в рамках ОДКБ».
К данному заявлению Андрея Рузинского в интервью Panorama.am обратился эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян.
«По интересному совпадению, председатель постоянной комиссии ПА ОДКБ по вопросам обороны и безопасности Анатолий Выборный заявил о возможности разработки механизмов, запрещающих продажу оружия третьим странам, которые не являются членами ОДКБ.
Если за это время определенные, хоть и слабые месседжи о возможном вмешательстве 102-ой военной базы ЮВО РФ в случае возможного возобновления военных действий в Арцахе и звучали, то заявление о возможном прекращении поставок вооружения Азербайджану звучит впервые», – сказал эксперт.
«После сделанного 3 сентября президентом Армении Сержем Саргсяном заявления о решении республики вступить в Таможенный союз это первый серьезный сигнал от российской стороны о том, что решение Армении не только укрепит политические и экономические отношения с РФ, но и выведет двусторонние отношения в сфере безопасности на новый, более высокий уровень. Это содержит в себе достаточно интересные оттенки именно в контексте указанной властями „ важности фактора безопасности” в вопросе принятия решения о вступлении в ТС.
В некотором смысле это стало также ответом не только на регулярно озвучиваемые Азербайджаном угрозы о возобновлении войны, но и на агрессивные шаги Баку, которые в последнее время особенно заметны на линии соприкосновения. При этом российская сторона открытым текстом заявляет, что любое посягательство в отношении Армении или Арцаха, будь то в виде отдельных инцидентов или крупномасштабных действий, будет рассматриваться как угроза, направленная и в адрес России.
Нужно констатировать, что не менее важным является то обстоятельство, что механизмы отказа от продажи оружия Азербайджану будут разрабатываться именно в рамках ОДКБ. Последнее означает, что после претворения в жизнь данной идеи запрет на поставку вооружений Азербайджану будет установлен и для другого члена ОДКБ – Беларуси», – отметил Тигран Абрамян.
«Вместе с тем, стоит отметить, что Россия этим своим шагом не только пытается подчеркнуть свою приверженность соглашениям и решениям, принятым ранее в ОДКБ или двусторонних отношениях, но и доказать, что она действительно заинтересована в установлении мира и стабильности на Южном Кавказе», – резюмировал эксперт.